Zdrowie

10 naturalnych sposobów na obniżenie poziomu cholesterolu


Cholesterol jest wytwarzany w wątrobie i pełni wiele ważnych funkcji. Na przykład pomaga zachować elastyczność ścianek komórek i jest potrzebny do produkcji kilku hormonów.

Jednak, jak wszystko w organizmie, zbyt dużo cholesterolu lub cholesterolu w niewłaściwych miejscach stwarza problemy.

Podobnie jak tłuszcz, cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie. Zamiast tego jego transport w organizmie zależy od cząsteczek zwanych lipoproteinami, które przenoszą we krwi cholesterol, tłuszcz i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Różne rodzaje lipoprotein mają różny wpływ na zdrowie. Na przykład wysoki poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) powoduje odkładanie się cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zatkania tętnic, udarów, zawałów serca i niewydolności nerek.

Natomiast lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) pomagają odprowadzać cholesterol ze ścian naczyń i pomagają zapobiegać tym chorobom.

W tym artykule dokonamy przeglądu 10 naturalnych sposobów zwiększania „dobrego” cholesterolu HDL i obniżania „złego” cholesterolu LDL.

Związek między dietą a cholesterolem we krwi


Wątroba wytwarza tyle cholesterolu, ile potrzebuje organizm. Pakuje cholesterol z tłuszczem w lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości (VLDL).

Gdy VLDL dostarcza tłuszcz do komórek w całym ciele, zmienia się w bardziej gęsty LDL lub lipoproteinę o niskiej gęstości, która przenosi cholesterol wszędzie tam, gdzie jest potrzebny.

Wątroba uwalnia również lipoproteiny o dużej gęstości (HDL), które przenoszą niewykorzystany cholesterol z powrotem do wątroby. Proces ten nazywany jest odwrotnym transportem cholesterolu i chroni przed zatykaniem tętnic i innymi rodzajami chorób serca.

Niektóre lipoproteiny, zwłaszcza LDL i VLDL, są podatne na uszkodzenia przez wolne rodniki w procesie zwanym utlenianiem. Utlenione LDL i VLDL są jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia serca.

Chociaż firmy spożywcze często reklamują produkty o niskiej zawartości cholesterolu, cholesterol w diecie ma właściwie tylko niewielki wpływ na ilość cholesterolu w organizmie.

Dzieje się tak, ponieważ wątroba zmienia ilość wytwarzanego cholesterolu w zależności od tego, ile jesz. Kiedy organizm wchłania więcej cholesterolu z diety, w wątrobie jest mniejszy.

Na przykład w badaniu losowo przypisano 45 osobom dorosłym spożywanie większej ilości cholesterolu w postaci dwóch jaj dziennie. Ostatecznie osoby jedzące więcej cholesterolu nie miały wyższego poziomu całkowitego cholesterolu ani zmian w lipoproteinach w porównaniu z osobami spożywającymi mniej cholesterolu.

Chociaż cholesterol w diecie ma niewielki wpływ na poziom cholesterolu, inne pokarmy w diecie mogą go pogorszyć, podobnie jak historia rodziny, palenie i siedzący tryb życia.

Podobnie, kilka innych wyborów stylu życia może pomóc w zwiększeniu korzystnego HDL i zmniejszeniu szkodliwego LDL. Poniżej znajduje się 10 naturalnych sposobów na poprawę poziomu cholesterolu.

 1. Skoncentruj się na tłuszczach jednonienasyconych
  W przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych, tłuszcze nienasycone mają co najmniej jedno podwójne wiązanie chemiczne, które zmienia sposób ich wykorzystania w organizmie. Tłuszcze jednonienasycone mają tylko jedno podwójne wiązanie.

Chociaż niektórzy zalecają dietę niskotłuszczową w celu utraty wagi, badanie 10 mężczyzn wykazało, że 6-tygodniowa dieta niskotłuszczowa obniżyła poziom szkodliwego LDL, ale także zmniejszyła korzystny HDL.

Natomiast dieta bogata w tłuszcze jednonienasycone zmniejszyła szkodliwy LDL, ale także chroniła wyższy poziom zdrowego HDL.

Badanie przeprowadzone na 24 osobach dorosłych z wysokim poziomem cholesterolu we krwi doprowadziło do tego samego wniosku, gdzie dieta bogata w tłuszcze jednonienasycone zwiększyła korzystny HDL o 12% w porównaniu z dietą o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych.

Tłuszcze jednonienasycone mogą również zmniejszać utlenianie lipoprotein, co przyczynia się do zatykania tętnic. Badanie przeprowadzone na 26 osobach wykazało, że zastąpienie w diecie tłuszczów wielonienasyconych tłuszczami jednonienasyconymi zmniejszyło utlenianie tłuszczów i cholesterolu.

Ogólnie rzecz biorąc, tłuszcze jednonienasycone są zdrowe, ponieważ zmniejszają szkodliwy cholesterol LDL, zwiększają dobry cholesterol HDL i zmniejszają szkodliwe utlenianie.

Oto kilka wspaniałych źródeł tłuszczów jednonienasyconych. Niektóre są również dobrym źródłem tłuszczów wielonienasyconych:

 • Oliwki i oliwa z oliwek
 • Olej rzepakowy
 • Orzechy drzewne, takie jak migdały, orzechy włoskie, pekan, orzechy laskowe i orzechy nerkowca
 • Awokado

STRESZCZENIE


Tłuszcze jednonienasycone, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy z drzew orzechowych i awokado zmniejszają „zły” LDL, zwiększają „dobry” HDL i redukują utlenianie, które przyczynia się do zatykania tętnic.

 1. Używaj tłuszczów wielonienasyconych, zwłaszcza kwasów omega-3
  Tłuszcze wielonienasycone mają wiele podwójnych wiązań, które sprawiają, że zachowują się inaczej w organizmie niż tłuszcze nasycone. Badania pokazują, że tłuszcze wielonienasycone obniżają „zły” cholesterol LDL i zmniejszają ryzyko chorób serca.

Na przykład w jednym badaniu zastąpiono tłuszcze nasycone w diecie 115 osób dorosłych tłuszczami wielonienasyconymi przez osiem tygodni. Pod koniec poziom cholesterolu całkowitego i LDL zmniejszył się o około 10%.

Inne badanie obejmowało 13614 dorosłych. Zastąpili tłuszcze nasycone tłuszczami wielonienasyconymi, dostarczającymi około 15% wszystkich kalorii. Ryzyko choroby wieńcowej spadło o prawie 20% .

Wydaje się również, że tłuszcze wielonienasycone zmniejszają ryzyko zespołu metabolicznego i cukrzycy typu 2.

Inne badanie zmieniło dietę 4220 dorosłych, zastępując 5% ich kalorii z węglowodanów tłuszczami wielonienasyconymi. Ich poziom glukozy we krwi i poziom insuliny na czczo spadł, wskazując na zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to szczególnie zdrowy dla serca rodzaj wielonienasyconych tłuszczów. Występują w owocach morza i suplementach oleju rybnego.

Tłuszcze omega-3 znajdują się w dużych ilościach w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela, śledź i tuńczyk głębinowy, takich jak błękitnopłetwy lub biały, oraz w mniejszym stopniu w skorupiakach, w tym krewetkach.

Inne źródła kwasów omega-3 obejmują nasiona i orzechy, ale nie orzeszki ziemne.


Wszystkie tłuszcze wielonienasycone są zdrowe dla serca i mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy. Tłuszcze omega-3 to rodzaj tłuszczów wielonienasyconych o dodatkowych właściwościach dla serca.

 1. Unikaj tłuszczów trans
  Tłuszcze trans to tłuszcze nienasycone, które zostały zmodyfikowane w procesie zwanym uwodornieniem.

Ma to na celu uczynienie nienasyconych tłuszczów w olejach roślinnych bardziej stabilnym składnikiem. Wiele margaryn i tłuszczów piekarskich jest wykonanych z częściowo uwodornionych olejów.

Powstałe tłuszcze trans nie są w pełni nasycone, ale w temperaturze pokojowej są stałe. Dlatego firmy spożywcze stosowały tłuszcze trans w produktach takich jak pasty do smarowania, ciasta i ciastka – zapewniają one większą teksturę niż nienasycone, płynne oleje.

Niestety, częściowo uwodornione tłuszcze trans są traktowane w organizmie inaczej niż inne tłuszcze i nie jest to dobry sposób. Tłuszcze trans zwiększają całkowity cholesterol i LDL, ale zmniejszają korzystny HDL nawet o 20% .

Badanie globalnych wzorców zdrowotnych szacuje, że tłuszcze trans mogą być odpowiedzialne za 8% zgonów z powodu chorób serca na całym świecie. W innym badaniu oszacowano, że prawo ograniczające tłuszcze trans w Nowym Jorku zmniejszy liczbę zgonów z powodu chorób serca o 4,5%.

W Stanach Zjednoczonych i coraz większej liczbie innych krajów firmy spożywcze są zobowiązane do umieszczania informacji o ilości tłuszczów trans w swoich produktach na etykietach żywieniowych.

Jednak etykiety te mogą wprowadzać w błąd , ponieważ można je zaokrąglić w dół, gdy ilość tłuszczu trans na porcję jest mniejsza niż 0,5 grama. Oznacza to, że niektóre produkty zawierają tłuszcze trans, mimo że ich etykiety mówią „0 gramów tłuszczu trans na porcję”.

Aby uniknąć tej sztuczki, przeczytaj informacje o składnikach oprócz etykiety żywieniowej. Jeśli produkt zawiera „częściowo uwodorniony” olej, zawiera tłuszcze trans i należy go unikać.

STRESZCZENIE
Żywność z „częściowo uwodornionym” olejem w składnikach zawiera tłuszcze trans i jest szkodliwa, nawet jeśli na etykiecie podano, że produkt zawiera „0 gramów tłuszczu trans na porcję”.

 1. Jedz rozpuszczalny błonnik
  Błonnik rozpuszczalny to grupa różnych związków występujących w roślinach, które rozpuszczają się w wodzie i których ludzie nie są w stanie strawić.

Jednak pożyteczne bakterie żyjące w jelitach mogą trawić rozpuszczalny błonnik. W rzeczywistości potrzebują go do własnego odżywiania. Te dobre bakterie, zwane również probiotykami, redukują oba szkodliwe rodzaje lipoprotein, LDL i VLDL.

W badaniu z udziałem 30 osób dorosłych przyjmowanie 3 gramów rozpuszczalnego błonnika dziennie przez 12 tygodni zmniejszyło LDL o 18%.

Inne badanie wzbogaconych płatków śniadaniowych wykazało, że dodanie rozpuszczalnego błonnika z pektyny obniżyło LDL o 4%, a błonnik z babki płesznik obniżył LDL o 6% .

Rozpuszczalny błonnik może również pomóc w zwiększeniu korzyści związanych z przyjmowaniem statyn na cholesterol.

W jednym 12-tygodniowym badaniu 68 dorosłych dodało 15 gramów produktu zawierającego psyllium Metamucil do ich dziennej dawki 10 mg leku obniżającego poziom lipidów, symwastatyny. Okazało się, że jest to tak samo skuteczne, jak przyjęcie większej dawki 20 mg statyny bez błonnika.

Korzyści z rozpuszczalnego błonnika zmniejszają ryzyko chorób. Obszerny przegląd kilku badań wykazał, że wysokie spożycie błonnika zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego zmniejszyło ryzyko śmierci w ciągu 17 lat o prawie 15%.

Inne badanie przeprowadzone na ponad 350 000 dorosłych wykazało, że osoby spożywające najwięcej błonnika ze zbóż i zbóż żyły dłużej i były o 15–20% mniej narażone na śmierć podczas 14-letniego badania.

Niektóre z najlepszych źródeł rozpuszczalnego błonnika to fasola, groszek i soczewica, owoce, owies i produkty pełnoziarniste. Suplementy błonnika, takie jak babka płesznik, są również bezpiecznymi i niedrogimi źródłami.

STRESZCZENIE
Rozpuszczalny błonnik odżywia zdrowe bakterie probiotyczne jelitowe i usuwa cholesterol z organizmu, zmniejszając LDL i VLDL. Dobre źródła to fasola, groszek, soczewica, owoce, babka płesznik i produkty pełnoziarniste, w tym owies.

 1. Ćwiczenia
  Ćwiczenia są korzystne dla zdrowia serca. Nie tylko poprawia sprawność fizyczną i pomaga w walce z otyłością, ale także redukuje szkodliwy LDL i podnosi korzystny HDL.

W jednym badaniu dwanaście tygodni połączonych ćwiczeń aerobowych i ćwiczeń oporowych zmniejszyło szczególnie szkodliwy utleniony LDL u 20 kobiet z nadwagą.

Te kobiety ćwiczyły trzy dni w tygodniu, po 15 minut każdego ćwiczenia aerobowego, w tym marszu i pajacyków, treningu oporu i tańca koreańskiego o niskiej intensywności.

Chociaż nawet ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie, zwiększają HDL, wydłużenie i intensywność ćwiczeń zwiększa korzyści

Na podstawie przeglądu 13 badań, 30 minut aktywności pięć dni w tygodniu wystarczy, aby poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Idealnie, ćwiczenia aerobowe powinny podnosić tętno do około 75% jego wartości maksymalnej. Trening oporowy powinien stanowić 50% maksymalnego wysiłku.

Aktywność, która podnosi tętno do 85% maksymalnego, zwiększa HDL, a także obniża LDL. Im dłuższy czas, tym większe efekty

Ćwiczenia oporowe mogą zmniejszyć LDL nawet przy niewielkiej intensywności. Przy maksymalnym wysiłku zwiększa również HDL. Zwiększenie liczby serii lub powtórzeń zwiększa korzyść.

STRESZCZENIE
Każdy rodzaj ćwiczeń poprawia poziom cholesterolu i wspomaga zdrowie serca. Im dłuższe i bardziej intensywne ćwiczenie, tym większa korzyść.

 1. Schudnąć
  Dieta wpływa na sposób, w jaki organizm wchłania i wytwarza cholesterol.

Dwuletnie badanie 90 osób dorosłych na jednej z trzech losowo przypisanych diet odchudzających wykazało, że utrata masy ciała na którejkolwiek z diet zwiększała wchłanianie cholesterolu z diety i zmniejszała tworzenie nowego cholesterolu w organizmie.

W ciągu tych dwóch lat „dobry” HDL wzrósł, podczas gdy „zły” LDL nie zmienił się, zmniejszając w ten sposób ryzyko chorób serca.

W innym podobnym badaniu 14 starszych mężczyzn „zły” poziom LDL również się zmniejszył, zapewniając jeszcze lepszą ochronę serca.

Badanie przeprowadzone na 35 młodych kobietach wykazało zmniejszenie tworzenia się nowego cholesterolu w organizmie podczas utraty wagi w ciągu sześciu miesięcy.

Ogólnie rzecz biorąc, utrata masy ciała ma podwójną korzyść dla cholesterolu, zwiększając korzystny HDL i zmniejszając szkodliwy LDL.

STRESZCZENIE
Utrata masy ciała obniża poziom cholesterolu całkowitego, częściowo poprzez zmniejszenie tworzenia się nowego cholesterolu w wątrobie. Utrata masy ciała miała różny, chociaż ogólnie korzystny wpływ na HDL i LDL w różnych badaniach.

 1. Nie pal
  Palenie zwiększa ryzyko chorób serca na kilka sposobów. Jednym z nich jest zmiana sposobu, w jaki organizm radzi sobie z cholesterolem.

Komórki odpornościowe palaczy nie są w stanie przywrócić cholesterolu ze ścian naczyń do krwi w celu transportu do wątroby. To uszkodzenie jest związane ze smołą tytoniową, a nie nikotyną.

Te dysfunkcyjne komórki odpornościowe mogą przyczyniać się do szybszego rozwoju zatykanych tętnic u palaczy.

W dużym badaniu obejmującym kilka tysięcy osób dorosłych w regionie Pacyfiku palenie wiązało się z obniżeniem poziomu HDL i zwiększeniem całkowitego cholesterolu.

Na szczęście rzucenie palenia może odwrócić te szkodliwe skutki.

STRESZCZENIE
Wydaje się, że palenie zwiększa ilość złych lipoprotein, zmniejsza „dobry” HDL i utrudnia organizmowi wysyłanie cholesterolu z powrotem do wątroby w celu jego magazynowania lub rozkładu. Rzucenie palenia może odwrócić te efekty.

 1. Używaj alkoholu z umiarem
  Stosowany z umiarem etanol w napojach alkoholowych zwiększa HDL i zmniejsza ryzyko chorób serca.

Badanie przeprowadzone na 18 dorosłych kobietach wykazało, że codzienne picie 24 gramów alkoholu z białego wina poprawiło HDL o 5% w porównaniu z wypiciem równych ilości soku z białych winogron.

Alkohol poprawia również „odwrotny transport cholesterolu”, co oznacza, że ​​cholesterol jest usuwany ze ścian krwi i naczyń i z powrotem przenoszony do wątroby. Zmniejsza to ryzyko zatkania tętnic i chorób serca.

Podczas gdy umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza ryzyko chorób serca, zbyt dużo alkoholu szkodzi wątrobie i zwiększa ryzyko uzależnienia. Zalecany limit to dwa drinki dziennie dla mężczyzn i jeden dla kobiet.

STRESZCZENIE
1-2 drinki dziennie mogą poprawić poziom cholesterolu HDL i zmniejszyć ryzyko zatykania tętnic. Jednak większe spożycie alkoholu zwiększa ryzyko chorób serca i szkodzi wątrobie.

 1. Rozważmy sterole roślinne i stanole
  Wiele rodzajów suplementów jest obiecujących w kontrolowaniu poziomu cholesterolu.

Roślinne stanole i sterole to roślinne wersje cholesterolu. Ponieważ przypominają cholesterol, są wchłaniane z diety podobnie jak cholesterol.

Jednakże, ponieważ części ich chemii różnią się od ludzkiego cholesterolu, nie przyczyniają się do zatykania tętnic.

Zamiast tego obniżają poziom cholesterolu, konkurując z ludzkim cholesterolem. Kiedy sterole roślinne są wchłaniane z pożywienia, zastępuje to wchłanianie cholesterolu.

Niewielkie ilości stanoli i steroli roślinnych występują naturalnie w olejach roślinnych, a także są dodawane do niektórych olejów i substytutów masła.

W jednym badaniu 60 mężczyzn i kobiet stwierdzono, że spożywanie jogurtu z jednym gramem stanoli roślinnych obniżyło LDL o około 15% w porównaniu z placebo. Inne badanie wykazało, że zmniejszyły LDL o 20% .

Pomimo tych korzyści dla cholesterolu, dostępne badania nie wykazały, że stanole lub sterole zmniejszają ryzyko chorób serca. Wyższe dawki w suplementach nie są tak dobrze przetestowane, jak małe dawki w olejach roślinnych .

STRESZCZENIE
Stanole i sterole roślinne w oleju roślinnym lub margarynach konkurują z wchłanianiem cholesterolu i obniżają LDL nawet o 20%. Nie udowodniono, że zmniejszają choroby serca.

 1. Spróbuj suplementów
  Istnieją mocne dowody na to, że olej rybny i rozpuszczalny błonnik poprawiają poziom cholesterolu i sprzyjają zdrowiu serca. Inny suplement, koenzym Q10, obiecuje poprawę poziomu cholesterolu, chociaż jego długoterminowe korzyści nie są jeszcze znane.

Olej rybny
Olej rybny jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA).

Badanie przeprowadzone na 42 osobach dorosłych wykazało, że przyjmowanie 4 gramów oleju rybnego dziennie zmniejsza całkowitą ilość tłuszczu przenoszonego we krwi. W innym badaniu, codzienne przyjmowanie 6 gramów oleju rybnego zwiększało HDL.

Badanie przeprowadzone na ponad 15 000 osób dorosłych wykazało również, że kwasy tłuszczowe omega-3, w tym zawarte w suplementach oleju rybnego, zmniejszają ryzyko chorób serca i wydłużają oczekiwaną długość życia.