Dom

Toaleta stale działa: 2 możliwe przyczyny i sposób naprawienia

Toaleta ciągle działa? Są tylko dwie możliwe przyczyny: wadliwy zawór kulowy lub wadliwy zawór spłukujący. Wadliwy zawór kulowy może również spowodować przelanie toalety. Tak czy inaczej, usterka którejkolwiek z tych części spowoduje ciągłe napełnianie toalety. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, co powoduje problem i jak można go naprawić, jak nie pomoże http://hydraulik.krakow.pl/.

Dlaczego moja toaleta ciągle działa?

Odpowiedź jest bardzo prosta: woda wpływa lub wypływa ze zbiornika, kiedy nie powinna. Przyczyną jest albo problem z zaworem sterującym dopływem wody do cysterny (zawór kulowy lub pływakowy), albo problem z zaworem spłukującym – zaworem, który umożliwia przepływ wody do miski. To samo dotyczy sytuacji, gdy masz podtynkową spłuczkę toaletową, która stale się napełnia.

Typowe problemy z zaworami kulowymi

Podkładki i gniazda zaworów zużywają się i nie tworzą już wodoszczelnego uszczelnienia.
Pływaki mogą nasiąknąć wodą lub odłączyć się od ramienia pływaka.
Zawór może się zaciąć w pozycji otwartej.
Chociaż istnieje możliwość wymiany podkładek i gniazd zaworów, wygodniejsze i tańsze może być po prostu wymiana całego zaworu kulowego.

Jeśli zamiast zaworu spłukującego masz syfon, problem prawie na pewno dotyczy zaworu kulowego. Dzieje się tak, ponieważ w toalecie z syfonem woda musiałaby wznieść się powyżej punktu przelewania syfonu, aby opuścić cysternę i wpłynąć do miski. Nie jest to możliwe, ponieważ woda napotka przelew, zanim będzie mogła wypłynąć przez syfon. Specjalistą, który to naprawi jest hydraulik w Krakowie.

Jeśli więc problem nie jest spowodowany wypływem wody przez syfon, a nie powinien, jest to spowodowane przedostawaniem się wody do cysterny – i to wskazuje na zawór kulowy. Zwykle powoduje to przepełnienie toalety i prawdopodobnie zobaczysz, jak woda kapie lub wypływa z rury przelewowej, która wystaje ze ściany gdzieś w pobliżu toalety lub łazienki.

Jaka jest różnica między syfonem a zaworem spłukującym?

W syfonie dźwignia podnosi zbiornik wody ponad punkt przelewowy na górze, a woda jest odprowadzana ze zbiornika do miski. W zaworze spłukującym nie ma efektu syfonu – zawór jest otwarty, a woda po prostu wypływa ze spłuczki do miski za pomocą grawitacji.

Toalety z zaworem spłukującym są zwykle obsługiwane za pomocą przycisku.
Toaleta cały czas działa – skąd mam wiedzieć, czy to zawór kulowy czy zawór spłukujący?
Trudność w zrozumieniu, która część jest wadliwa, wynika z faktu, że wiele nowoczesnych toalet ma wewnętrzny przelew. Oznacza to, że uszkodzony zawór kulowy lub nieszczelny zawór równo będą zarówno woda przyczyna w cysternie do przedostania się do miski.

Ciągły przepływ wody w muszli klozetowej nie zawsze jest oczywisty, ale można to łatwo potwierdzić:

Wlej trochę barwnika spożywczego na bazie wody do spłuczki toaletowej. Woda spływająca do naczynia powinna łatwo pojawiać się na białej porcelanie.
Nie spłukuj toalety przez co najmniej godzinę. Złóż kilka arkuszy papieru toaletowego i dociśnij go do tylnej części miski. Jeśli zamoknie, masz wyciek.
Najskuteczniejszym sposobem określenia wadliwej części jest odcięcie dopływu wody do spłuczki toaletowej. Można to zrobić za pomocą zaworu odcinającego na rurze zasilającej lub wyłączając zasilanie z cysterny zimnej wody.

Jeśli po 30-60 minutach wyciek ustaje, potwierdziłeś, że problem stanowi zawór kulowy / zawór pływakowy.
Jeśli po tym czasie woda nadal wycieka do miski, problem stanowi zawór spłukujący.
Wadliwy zawór spłukujący
Jeśli problemem jest zawór spłukujący, usterka prawie na pewno wynika z braku wodoszczelnego uszczelnienia przez główną podkładkę. Wymiana podkładki lub po prostu ponowne jej odwrócenie powinna rozwiązać problem.