FirmaZakupy

Co to jest merchandising?

Merchandising jest skutecznym narzędziem, które ma najbardziej bezpośredni wpływ na aktywność zakupową. Z badań marketingowych wynika, że ​​najczęściej ludzie podejmują decyzję o zakupie konkretnego produktu bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Aby pobudzić inicjatywę konsumencką, konieczne jest prawidłowe przedstawienie produktu, aby pokazać go z jak najlepszej strony i uwydatnić jego godność. Sprzedaż jest dużo lepsza tam, gdzie logika, umiejętność czytania i pisania oraz atrakcyjność prezentacji produktu są na pierwszym miejscu.

Ale merchandising to nie tylko przemyślana ekspozycja towarów. To cały kompleks prac nad przygotowaniem towarów i wyborem metod ich demonstracji w procesie sprzedaży, mających na celu zapewnienie maksymalnych korzyści sprzedawcy i zwiększenie efektywności wykorzystania powierzchni handlowej. Tutaj zobaczysz więcej co to jest merchandising.

Każda konkretna firma wyznacza cele merchandisingu
, w zależności od ich pilnych potrzeb. To mógłby być:

  • wsparcie i wzrost poziomu sprzedaży;
  • poszerzanie kręgu kupujących;
  • prezentacja asortymentu poprzez oferty specjalne;
  • skupianie się na nowych produktach;
  • stymulowanie zakupów pod wpływem impulsu;
  • tworzenie stabilnego popytu itp.

Niezależnie od celu, głównymi aspektami skutecznego merchandisingu są dostępność, umiejscowienie, optymalność, prezentacja i atmosfera sprzedaży.

Merchandising to symbioza sztuki handlu i umiejętności psychologicznego podejścia do wizualnego obrazu produktu i środowiska,
w którym się znajduje. 

 

Podstawowe zasady merchandisingu Podstawowe zasady merchandisingu pomogą kompetentnie i efektywnie zaaranżować towar na hali, ułatwią poszukiwanie potrzebnych rzeczy w dziale, ukierunkują i zaciekawią gościa, stworzą sprzyjającą atmosferę i uprzyjemnią proces zakupu:

  1. Konieczne jest wyeksponowanie produktu na tle otoczenia, aby było na nim zauważalnie zaakcentowane.
  2. Lepiej jest umieszczać towar na poziomie oczu kupującego – w tym miejscu znajduje się strefa zakupów impulsowych.
  3. Ważne jest, aby stworzyć różnorodność w grupie produktów poprzez wyraźne podkreślenie granic.
  4. Wszystkie rodzaje towarów muszą być umieszczone poprawnie i logicznie.

Po przygotowaniu towaru przed sprzedażą należy rozłożyć sprzęt handlowy zgodnie z zalecanymi zasadami i schematami dystrybucji. Racjonalne zróżnicowanie produktów według marek, rabatów i regularnych pozycji, asortyment damski i męski pomoże przyciągnąć potencjalnych nabywców i zwiększyć sprzedaż.

Tworzenie kompozycji stylistycznych z produktów opartych na tych samych parametrach, takich jak kolorystyka, kształt i linie, materiał i faktura, detale i zdobienia, niewątpliwie zwiększa zainteresowanie klientów i przyczynia się do wzrostu obrotów.