Pytania

Jak zadawać dobre pytania

Nie każdy wie, jak zadawać dobre pytania. 

Chociaż wydaje się to dość łatwe, zadawanie dobrych pytań to rzemiosło, którego doskonalenie wymaga czasu i wysiłku. Prawdopodobnie od czasu do czasu zadajesz niewłaściwe pytanie. W porządku — jesteś tutaj, aby się teraz uczyć.

Gdy opanujesz tę sztukę, będziesz mieć do dyspozycji potężne narzędzie. Zadawanie właściwych pytań ma kluczowe znaczenie dla dobrego przebiegu rozmowy i efektywności.

Zobacz: pytania do dziewczyn oraz pytania do kolegi.

Jak zadawać dobre pytania – Jakie jest dobre pytanie?

Możesz pomyśleć, że dobre pytanie zwraca poprawną odpowiedź za pierwszym razem. To prawda, jeśli pytasz o drogę do autostrady lub jak przyjąć nową receptę.

Zamiast zadawać tę samą rzecz wiele razy na wiele sposobów, dobre pytanie trafia od razu do sedna. Są zwięzłe, opisowe, ale niezbyt rozwlekłe. Kiedy zadasz dobre pytanie, osoba, z którą rozmawiasz, dokładnie rozumie, co masz na myśli. 

Czasami potrzebujesz tego typu pytania podczas rozmowy z innymi członkami zespołu. Jasne pytania mogą wyjaśnić terminy i odkryć, kto jest odpowiedzialny lub jaki dostawca został już podpisany.

Dobre pytania pozwalają uniknąć zamieszania.

Z drugiej strony świetne pytanie zwraca więcej informacji. Jeśli zadasz świetne pytanie, uzyskasz cenny wgląd, który pomoże Ci lepiej zrozumieć problem lub dostrzec możliwość, której wcześniej nie byłeś świadomy. 

Świetne pytania pozwalają na swobodny przebieg rozmowy. Nie zawsze są szybkie, chociaż mogą być wydajne. Czy kiedykolwiek byłeś w pobliżu kogoś, kto w jakiś sposób zawsze docierał do ukrytego sedna sprawy, nawet podczas rozmowy z nieznajomymi? Nie uzyskasz tego, szukając odpowiedzi tak/nie. 

Aby zrozumieć, co sprawia, że ​​pytanie jest świetne, warto poznać różne rodzaje pytań: 

  • Pytania otwarte pozostawiają miejsce na więcej dyskusji i wymagają więcej wyjaśnień.
  • Pytania uzupełniające pozwalają kontynuować temat i poszerzyć rozmowę.
  • Pytania wiodące wywołują konkretną odpowiedź i ukierunkowują rozmowę w nowym kierunku. 

Nie ma uniwersalnej formuły na zadawanie świetnych pytań, ponieważ zależy to od osoby zadającej pytanie i kontekstu. 

dobre pytanie czyli jakie - jak zadawać trafne pytania

Co sprawia, że ​​jesteś dobrym pytaniem?

Nie ma znaczenia, jakie pytanie zadajesz, jeśli prowadzi do informacji, których potrzebujesz. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju informacji szukasz i kogo najlepiej zapytać. Dobry pytający jest przede wszystkim ciekawy .

Dobry pytający wie, że to wszystko jest w przygotowaniu. Bądź świadomy . Celowo dobieraj słowa i upewnij się, że pytasz w odpowiednim czasie. Zanim zaczniesz zadawać swoje pytanie, dobrze się zastanów.

Szukasz danych lub opinii? Jak formalnie lub nieformalnie musisz być , gdy zadajesz pytanie? Szukasz potwierdzenia lub wglądu, odpowiedzi lub eksploracji? Czy wiesz, czego się dowiesz, czy te informacje będą zaskakujące?

Krytyczną cechą dobrego pytającego jest ich odwaga . Czasami ludzie nie zadają pytań, ponieważ boją się tego, co inni mogą o nich pomyśleć. Wstawanie i używanie głosu do zadawania trudnych pytań może być denerwujące. Nawet jeśli pytanie poruszy niektóre pióra, musisz zadać właściwe pytania, aby uzyskać jasność. 

Jak możesz zacząć zadawać lepsze pytania?

Zadawanie właściwych pytań może poprawić Twoje życie osobiste i zawodowe. Umiejętność skutecznej komunikacji ma kluczowe znaczenie dla wszelkiego rodzaju relacji. Uczenie się, jakie pytania zadawać, może poprawić sposób pracy z członkami zespołu, umiejętności przywódcze i inne drobne, codzienne sprawy.

Oto dziewięć wskazówek, jak zacząć zadawać lepsze pytania:

1. Bądź dobrym słuchaczem

Kiedy ktoś udzieli ci odpowiedzi lub coś ci wyjaśni, zwróć uwagę . 

Jeśli nie słuchasz właściwie , możesz zadawać pytania, na które już udzielono odpowiedzi. Skupiając się na słuchaniu, unikniesz zadawania ogólnych pytań, na które prawdopodobnie powinieneś znać odpowiedź. 

Kiedy mówi ktoś inny, nawiąż kontakt wzrokowy i kiwnij głową, gdy zrozumiesz, co mówi, aby pozostać zaangażowanym.

2. Nie bój się swoich pytań

Jeśli jesteś zdezorientowany, masz pełne prawo prosić o wyjaśnienie. Może po raz pierwszy próbujesz nowego przepisu lub wykonujesz zadanie. Złe pytania nie istnieją — zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli nie zadasz pytania , możesz popełnić kilka łatwych do uniknięcia błędów. 

3. Zrób swoje badania

Czy w pełni rozumiesz, o co pytasz i dlaczego? Może się to wydawać zbędne, ale upewnij się, że wiesz, o co prosisz. Skoncentruj się na tym, co Cię niepokoi. 

Jeśli twoje pytanie jest zbyt niejasne i mylące, nie otrzymasz odpowiedzi, której potrzebujesz. Ludzie nie potrafią poprawnie odpowiedzieć na pytania, jeśli nie ustawisz ich tak, aby odniosły sukces. Zanurz się w swoim temacie i nie bój się wyjść poza pytania powierzchowne. 

4. Idź tam, gdzie zaprowadzi Cię rozmowa

Każdy może czasem zejść z tematu, ale nie zawsze jest to złe. Rozmowa może przebiegać w wielu różnych kierunkach przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie lub po niej. Zamiast wpadać w panikę i myśleć, że musisz być tak bezpośredni, jak to możliwe, zobacz, do czego prowadzi rozmowa . 

Może się okazać, że rozmowa skłania do dalszych pytań. Możesz też odpowiedzieć na pytania, które zamierzałeś zadać, nawet bez wypowiadania ich na głos. Staraj się być zrelaksowany i nie myśl, że każdy przypadek zadawania pytań musi być formalny.

 5. Wykorzystaj ciszę na swoją korzyść

Zadawanie pytań nie powinno być szybką rozmową. Przerwanie na słuchanie między odpowiedziami daje czas na zastanowienie się nad tym, co zostało powiedziane i zadawanie lepszych pytań uzupełniających. 

Nie czuj presji, aby szybko reagować. Szybkie odpowiedzi mogą zepsuć przebieg rozmowy. Nie chcesz czuć pośpiechu lub ponaglania innych, więc naucz się czuć komfortowo w ciszy i daj sobie czas na myślenie. 

6. Unikaj zasadniczych pytań

Główne pytanie już zakłada odpowiedź. Ludzie, którzy zadają główne pytania, czasami chcą potwierdzić, że już znają odpowiedź. Chociaż w niektórych sytuacjach jest to nieszkodliwe, nie pozostawia miejsca na różne reakcje. 

Staraj się nie naprowadzać kogoś na konkretną odpowiedź, jeśli jego opinia może być wartościowa. Zadbaj o to, by Twoje pytanie było jasne, proste i kiedy możesz, bez osobistych uprzedzeń . 

7. Zadbaj o krótkie pytania

Rozwlekłe pytanie pokazuje brak samoświadomości . Może to sprawić komuś większe zamieszanie niż powinno. Chcesz podać w zapytaniu wystarczającą ilość szczegółów, które podsumowują to, czego szukasz w odpowiedzi, ale nic przytłaczającego. 

Osoba, o którą pytasz, powinna usłyszeć Twoje pytanie tylko raz, a nie trzy lub cztery razy. Skupienie się na zadawaniu pytań otwartych w jednym zdaniu może nadal prowadzić do dobrej rozmowy. 

8. Popraw swoją sekwencję

Jeśli prowadzisz długą rozmowę z wieloma tematami do omówienia, zastanów się nad kolejnością pytań. Miej empatię dla drugiej strony . Nie każdy może od razu otworzyć się i z łatwością odpowiedzieć na osobiste pytania. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak bardzo masz zaufanie do tej osoby i pamiętaj o jej uczuciach .

Możesz nie chcieć zaczynać od delikatnych lub trudnych pytań. Zacznij od zadawania podstawowych, łatwych pytań, zanim przejdziesz do tych emocjonalnych. 

9. Użyj odpowiedniego tonu

Pytania mają różne cele i znaczenia. Niektóre są poważne, podczas gdy inne są beztroskie i zabawne. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy musisz mieć profesjonalny, poważny ton, a kiedy możesz zachowywać się swobodnie.

Kluczem jest bycie elastycznym i dostosowywanie swojego stylu . Nadmierna formalność w każdej sytuacji może sprawić, że ludzie poczują się niekomfortowo i powstrzymają ich chęć dzielenia się informacjami. Kiedy zadasz następne pytanie, zwróć uwagę na wibracje w pokoju lub z osobą, z którą rozmawiasz.