Zdrowie

Wszystko o witaminie B12

Witamina B12 jest najbardziej złożonym chemicznie ze wszystkich witamin i jest ogólną nazwą wszystkich niezbędnych związków znanych jako kobalaminy. Kobalaminy są podobne do hemoglobiny we krwi, z tym wyjątkiem, że zamiast żelaza zawierają kobalt. Witamina B12 występuje w kilku formach, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Najskuteczniejsza jest metylokobalamina, a najczęstszą jest cyjanokobalamina, ponieważ jest łatwa w przygotowaniu i tańsza.


W czym pomaga nam witamina B12?

Witamina B12 jest dostawcą energii, pomaga w transporcie tlenu we krwi, odżywia komórki i przekształca węglowodany z pożywienia w glukozę, którą nasz organizm wykorzystuje do produkcji energii. Utrzymuje niski poziom homocysteiny, białka, które wpływa na tętnice, zwiększa ryzyko zawału serca i może prowadzić do miażdżycy. Dlatego witamina B12 jest uważana za obrońcę serca.

Zapobiega anemii: witamina B12 przyczynia się do powstawania czerwonych krwinek, których brak jest główną przyczyną powstawania tego schorzenia; Proces starzenia zachodzi, gdy nasze komórki zaczynają się zużywać i nie rozmnażają się już prawidłowo. Dzięki swojemu wkładowi w odnowę komórek, ten składnik odżywczy utrzymuje młodość naszych komórek.

Ponadto kobalamina utrzymuje mózg w zdrowiu, chroniąc komórki nerwowe i tworząc mielinę, otoczkę, która pokrywa neurony i obwody mózgowe.

Oznaki niedoboru kobalaminy

Brak witaminy B12 w organizmie nie jest tak powszechny jak brak innych witamin czy składników odżywczych. Powód? W przypadku stałego i zbilansowanego spożycia pokarmu nasz organizm ma niesamowitą zdolność do przechowywania niezbędnej ilości tego składnika odżywczego przez okres do 5 lat.

Niedobór witaminy B12 objawia się następującymi objawami: zmęczenie, brak motywacji i energii, brak apetytu, utrata wagi, utrata pamięci, problemy z równowagą, stany splątania, depresja lub drętwienie kończyn.

Źródła pokarmowe witaminy B12

Witamina B12 znajduje się w większości produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak wołowina, kurczak, wieprzowina, zwłaszcza w wątrobie i nerkach, w produktach mlecznych, w jajach, w śledziu, makreli, tuńczyku, łososiu, owocach morza (takich jak kraby, małże czy ostrygi ).

Również wegetarianie powinni wiedzieć, że mogą przyjmować witaminy z suplementów, ponieważ witamina ta znajduje się prawie wyłącznie w tkankach zwierzęcych. Witaminy B12 nie ma w większości warzyw, występuje tylko w drożdżach piwnych, soi, algach, lucernie i chmielu. Dorosły potrzebuje około 2,4 mcg witaminy B12 dziennie, aby czerpać z niej korzyści.

Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 może wystąpić, gdy dieta jest słabo urozmaicona lub wegańska, jeśli przewód pokarmowy ma słabą zdolność wchłaniania lub w okresach, kiedy organizm potrzebuje większej ilości kobalaminy, np. w przypadku okresu stresu lub intensywnych aktywności sportowych .

Ponieważ witamina B12 nie jest wchłaniana przez organizm tylko przez błonę śluzową jamy ustnej lub dolną część jelita cienkiego, zdrowie flory jelitowej jest głównym warunkiem optymalnego wchłaniania.