Dom

Las w słoiku

Lasy w słoiku stały się bardzo popularnymi dekoracjami domowymi. Nie tylko są niezwykle łatwe w wykonaniu, ale również dopasowują się do każdego stylu dekoracji. Lasy w słoiku wyglądają niesamowicie imponująco i z pewnością zachwycą każdego, kto odwiedzi Twój dom. Wymagają minimalnego wysiłku, co jest dobrą wiadomością dla zapracowanych pszczół. Jeśli chcesz podarować komuś kawałek natury, las w słoiku to genialny pomysł. To idealny prezent na parapetówkę lub prezent ślubny. Dowiedz się, jak zrobić las w słoiku. Przygotowaliśmy sprawdzone metody, abyś mógł je wykonać bez wysiłku.

Czym jest las w słoiku? To mały las w szkle

Rośliny powinny być obecne w każdym domu. Mieszkanie w mieście to bardzo ograniczony kontakt z naturą. Z tego powodu rośliny doniczkowe dla wielu są absolutnie niezbędnymi elementami do dekoracji wnętrz. Działają uspokajająco na organizm człowieka. Terraria doskonale nadają się do tego celu – miniaturowy ogród to zamknięty ekosystem, który wygląda jak kawałek prawdziwego lasu. Obserwowanie tego, co dzieje się wewnątrz szkła, jest bardzo relaksującą czynnością. Dlatego wiele osób marzy o posiadaniu własnego lasu we wnętrzu naczynia.

Terrarium roślinne zostało po raz pierwszy wynalezione w epoce wiktoriańskiej przez angielskiego lekarza Nathaniela Bagshawa Warda. Jej szklany pojemnik miał prostokątny kształt. Przeznaczony był do transportu roślin podczas długich podróży zagranicznych.

Las w słoiku Las w szkle jak zrobić?
las w słoiku jak zrobić

Mały las we wnętrzu szklanego naczynia

Niezależnie od kształtu pojemnika wszystkie terraria działają w ten sam sposób. Wewnątrz szczelnie zamkniętego pojemnika powstaje mikroklimat. To utrzymuje organizmy w środku przy życiu. Ponieważ cała konstrukcja jest szczelna, pogoda na zewnątrz nie ma na nie wpływu.

Jak zrobić las w słoiku i jak wybrać odpowiednie rośliny?

Tworzenie własnego lasu w słoiku nie wymaga specjalnych umiejętności. Wszystko czego potrzebujesz to Twoja własna kreatywność. Warto poznać kilka wskazówek, które pomogą stworzyć idealny w słoiku las. Jedną z najważniejszych kwestii podczas przygotowywania ogrodu butelkowego jest dobór odpowiednich roślin. Pamiętaj, że nie wszystkie gatunki będą żyć razem w harmonii w szklanych naczyniach. Należy również pamętać, że zachodzi tam proces fotosyntezy.

Przygotowując terrarium masz dwie możliwości. Możesz zrobić zamknięte terrarium i uszczelnić pojemnik, aby rośliny mogły rozwijać się we własnym klimacie i zbudować samowystarczalny ekosystem. Możesz również wykonać otwartą dekorację, którą od czasu do czasu trzeba podlewać las. Rodzaj roślin, które wybierzesz, zależy od tej decyzji.

las w szklanym naczyniu - oryginalna kompozycja na las w słoiku
Las we własnym domu

Jakie rośliny do lasu w słoiku

Zamknięte szklane naczynie pomieści rośliny tropikalne i lubiące wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem będą wolno rosnące rośliny, które przez długi czas nie zmienią zbytnio swojego wyglądu.

Chcesz mieć las w słoiku potrzebne będą poniższe komponenty. Kompozycje w zamkniętych terrariach mogą wykorzystywać takie gatunki jak:

  • paproć
  • zielony mech chrobotek
  • lilia spokojna
  • Zakład gumowy
  • hedera (bluszcz)
  • glechoma (bluszcz mielony)

Należy pamiętać, że w niektórych krajach zbieranie mchu z lasu jest nielegalne. Jeśli nie masz pewności, czy możesz zbierać mech w swoim kraju, lepszym pomysłem może być kupienie go w kwiaciarni. Możesz go również odebrać we własnym ogrodzie, jeśli jesteś właścicielem.

Las w słoiku jak zrobić – kroki do własnego lasu

jak samodzielnie wykonać las w słoiku
Las w słoiku, albo jak inni mawiają las w szkle – to świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego.!

Oprócz roślin jak zielony mech, powinieneś zebrać trochę elementów dekoracyjnych do swojego słoika. Do zamkniętego słoika lepiej użyć:

  • kamienie i kamyki
  • Kora drzewa
  • szyszki
  • małe gałęzie

Słoik – skały i kamyki

Jeśli Twoja kompozycja zostanie umieszczona w otwartym pojemniku, będziesz musiał wybrać rośliny, takie jak kaktusy i sukulenty. Masz w tej kwestii wolny wybór. Dla dobrego efektu wizualnego dobrze jest łączyć rośliny o ciekawych kształtach. Na przykład możesz wybrać echeverie, które wyglądają jak róże i żywe kamienie (lithops). Jedynym ograniczeniem dla Twojego terrarium nie jest łączenie w pary roślin żyjących w różnych środowiskach, na przykład paproci z sukulentami. Idealnie będą pasować minimalistycznym wnętrzu. Inne rośliny sadzi się w zamkniętym naczyniu.

Tworząc las w słoiku zwróć uwagę na wielkość naczynia

Jak zrobić las w słoiku?

Zanim zaczniesz przygotowywać kompozycję w swoim słoiku, musisz zebrać cały odpowiedni sprzęt. Oprócz odpowiednich roślin będziesz potrzebować również:

Szklany pojemnik… pojemnik może mieć dowolny kształt. Jeśli zebrane rośliny są wilgotne, pojemnik wymaga ciasnej pokrywy. Wielkość pojemnika powinna odpowiadać skali roślin. Do swojego terrarium warto wybrać większy pojemnik, aby rośliny miały trochę miejsca do wzrostu. Możesz wybrać dowolny pojemnik wykonany ze szkła – duży słój, butelki z szeroką szyjką, a nawet stare żarówki (pamiętaj o wyjęciu żarnika od środka). Ważne jest również zapewnienie źródeł ciepła.

Jak zrobić własny las w środku naczynia?

Gleba – możesz użyć wszystkich rodzajów ziemi doniczkowej, jednak wystarczy każda inna. Upewnij się, że jest wolna od chorób i grzybów. Jeśli twoje terrarium ma zawierać sukulenty, prawdopodobnie powinieneś użyć specjalnie dla nich przygotowanej ziemi w szklanym naczyniu, aby stworzyć las.

Węgiel aktywny – możesz go kupić w aptece lub sklepie zoologicznym. Węgiel reguluje poziom wilgotności w zamkniętym pojemniku. Zapobiegnie również gniciu roślin. Możesz pominąć tę część w przypadku otwartego kontenera. Ważny jest w okresie aklimatyzacji.

Żwir lub piasek – terrarium wymaga warstwy drenażowej. Materiały takie jak piasek czy żwir zbierają nadmiar wody i chronią korzenie przed wilgocią. Do tego celu można również użyć keramitu.

Las zamknięty w słoiku – żwir ozdobny

Jeśli przygotowałeś już wszystkie niezbędne elementy, możesz przystąpić do tworzenia własnego projektu terrarium. Dobrze jest zabezpieczyć miejsce pracy starymi gazetami. Zminimalizuje to sprzątanie po zakończeniu pracy.

Umyj pojemniki i wysterylizuj je gorącą wodą. Szkło musi być idealnie suche. Jeśli nie masz pewności, czy materiał drenażowy i ziemia są czyste, możesz wysuszyć je w piekarniku. Zabije to wszelkie grzyby lub bakterie.

Umieść pierwszą warstwę – drenaż – na dnie pojemnika. Warstwa żwiru lub piasku powinna mieć grubość kilku centymetrów, od 2 do 5 cm.

las w słoiku przykład lasu w szkle, który można położyć na półce
Las w słoiku, teraz tylko zamknąć naczynie.

Druga warstwa to węgiel aktywny, potrzebna gdy jest to kompozycja zamknięta.

Umieść ziemię w pojemniku. Powinien wynosić od 5 do 10 cm. Powierzchnię możesz wygładzić rękami. Uważaj, aby nie poplamić szklanych ścian, ponieważ trudno jest je wyczyścić, gdy rośliny są w środku.

Wykop kilka dziur w ziemi i umieść w nich rośliny. Przykryj korzenie ziemią i dociśnij rękoma lub łyżką. Jeśli sadzisz kaktusa, załóż grube rękawiczki, aby uniknąć ryzyka zranienia ostrymi kolcami.

Rozłóż dekoracje – szyszki, kamyki, korę i mech. Nie umieszczaj ciężkich kamieni na mchu, ponieważ może to spowodować jego gnicie.

Ostatnim etapem jest podlewanie lasu w słoiku. Lepiej użyć pipety i wlać około 10-15 mililitrów wody. Następnie dobrze zamknij pojemnik (jeśli jest to zamknięty słoik).

Jak sadzi się las w słoiku?

Słoik powinien być ustawione w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Po kilku dniach powinieneś zauważyć wodę na ścianach twojego zamkniętego słoika. Jeśli proces parowania jest zbyt intensywny, możesz otworzyć pojemnik na kilka godzin, a następnie ponownie go zamknąć. Z drugiej strony, jeśli w ciągu 2 tygodni nie zauważysz wody na ścianach, wylej około 2 mililitrów wody na podłogę. Możesz to powtarzać, aż woda zacznie zauważalnie parować.

Zobacz też: punkt rosy co to?

Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, mikroklimat powinien działać prawidłowo, a Twoje terrarium nie wymaga szczególnej uwagi. Tylko otwarte kompozycje powinny być regularnie podlewane. Jeśli zauważysz, że w Twoim zamkniętym terrarium poziom wilgoci znacznie spadł, wystarczy wlać 2-5 ml wody. Powinno wystarczyć na co najmniej rok. Pierwszymi oznakami, że w pojemniku jest za sucho, są żółte liście roślin.

Rośliny w twoim terrarium mogą również zostać zaatakowane przez szkodniki. Często myje się je na ziemi lub mchu.

Jeśli zauważyłeś jakieś owady, użyj odpowiedniego środka owadobójczego. Problem powinien rozwiązać się sam po kilku dniach leczenia.

Terrarium to piękna dekoracja. Pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku, jest samowystarczalna. Wielką zaletą jest fakt, że jest to bardzo łatwe do wykonania. Jeśli nie masz czasu ani motywacji, aby go przygotować, możesz go kupić w kwiaciarni. Tak atrakcyjną i nietuzinkową kompozycję na pewno warto mieć.

Wiele osób majacych las w słoiku decyduje się również na rozwiązanie jakim jest ściana z mchu.

Las w słoiku – jak pielęgnować las w słoiku – jak często podlewać las w słoiku?

Zbyt częste zaglądanie do słoika lub nadmierne zwilżanie może zaburzyć mikroklimat wewnątrz, w wyniku czego rośliny zaczną intensywniej rosnąć, a wewnętrzne ścianki słoika staną się bardziej zamglone i pokryte glonami. Ponadto rośliny mogą zacząć gnić lub zachorować, a wtedy wszystko będzie musiało zostać ponownie wyhodowane. Jak zadbać o las w szkle, aby przez długi czas pozostał atrakcyjny? Lepiej nie!

Odpowiedź może wydawać się zaskakująca, ale jeśli ogród w banku został stworzony poprawnie, to po zamknięciu nie wymaga on dalszej konserwacji. Prawidłowo podlewana na początku nie wymaga podlewania przez długi czas, ponieważ wewnątrz naczynia tworzy się zamknięta mikroflora, a wilgotność jest regulowana sama. O zdrowie roślin dba zawarty w podłożu węgiel aktywny, który dobrze radzi sobie z ewentualnymi patogenami. Z kolei o pożywienie dbają same rośliny, gdyż ich opadłe liście i kwiaty wpadają w podłoże, gdzie ulegają rozkładowi i stają się źródłem składników odżywczych.

Las w słoiku – najczęstsze problemy i błędy przy pielęgnacji szklanego ogrodu

O co powinniśmy się martwić? Wygląd roślin. Jeśli stały się apatyczne, nadmiernie rozciągnięte lub mają spalone liście, oznacza to, że należy zmienić ich pozycję. Jeśli są w zbyt ciemnym miejscu, zaczynają blednąć i rozciągać się w poszukiwaniu światła. A jeśli są zbyt blisko okna wychodzącego na południe, łatwo mogą się poparzyć, ponieważ w zamkniętym pojemniku szybko robi się gorąco, a ścianki słoika wzmacniają promienie słoneczne.

Oryginalna kompozycja w słoiku las z roślinami we własnym domu? Las w słoiku pasuje do każdego wnętrza.
Do zrobienia lasu będziesz potrzebował szklanego naczynia

Przycinanie roślin w szkle

Rośliny uprawiane na małej przestrzeni zwykle dostosowują się do warunków i zaczynają rosnąć bardzo powoli, ale jeśli będą zbyt duże, można je przyciąć. Obróbkę należy przeprowadzać zgodnie z wymaganiami gatunku, gdyż niektóre zbyt nisko przycięte rośliny nie odrastają, a przy nieprawidłowym przycięciu (np. w połowie pędu) mogą stracić na urodzie lub zachorować.

Podlewanie lasu w słoiku

Jednym z problemów jest wilgotność. Dobrze utrzymany las w szkle właściwie nie potrzebuje podlewania, ale może się zdarzyć, że część wilgoci z czasem wyparuje (np. przez pęknięcia w pokrywie). Dlatego jeśli rośliny usychają, ziemia jest sucha, mchy żółkną, a woda nie skrapla się na ściankach pojemnika, to znak, że ogród potrzebuje podlewania. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, upewniając się, że w ziemi nie ma zbyt dużo wody, ponieważ jeśli przesadzisz, pojawią się problemy.

Szkodniki i choroby roślin w szkle

Las w słoiku – najczęstsze problemy i błędy przy pielęgnacji szklanego ogrodu

W szklanym pojemniku mogą pojawić się problemy z maleńkimi muchami, których larwy żyją w glebie, żywiąc się resztkami materii organicznej, a czasami korzeniami roślin. Chociaż jest mało prawdopodobne, że dostaną się do słoika z zewnątrz, mogą się tam dostać wraz ze słabo odkażonym podłożem uprawowym. Pozbycie się tych niechcianych mieszkańców nie będzie łatwe, ale jeśli wykażesz się cierpliwością, pomogą pułapki na muchy włożone do słoika.

Las w słoiku – najczęstsze problemy i błędy przy pielęgnacji szklanego ogrodu

Kolejnym problemem przy uprawie ogrodu w słoiku jest parowanie z wewnętrznych ścian naczynia. Chociaż niewielka ilość wilgoci na ścianach jest zjawiskiem naturalnym, jeśli występuje nadmiar wilgoci, słoik należy otworzyć i przewietrzyć, aby zapobiec rozwojowi grzybów i glonów. Najczęściej dzieje się to na początku uprawy, kiedy ustabilizowana jest równowaga wodno-biologiczna w zbiorniku (pierwsze 1-2 miesiące), ale może się również zdarzyć, gdy zostanie podlana zbyt duża ilość wody. Jeśli w słoiku nadal pojawia się pleśń, należy ją usunąć z kamyków i ścian bawełnianym wacikiem zamoczonym w wodzie z detergentem i octem, a kawałki drewna lub kory pokryte pleśnią należy całkowicie usunąć.

Jak wygląda Wasz las w słoiku?

Podzielcie się w komentarzach jak wyglądają wasze prace. Z chęcią zobaczę i zainspiruję się przy tworzeniu kolejnego lasu w słoiku.