Technologia

System ERP. Czym jest i jak go wdrożyć w firmie?

Zarządzanie procesami finansowymi i polityką kredytową, planowanie popytu i optymalizacja kosztów – to tylko niektóre z wielu wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi przedsiębiorstwami. Dlatego wiele organizacji szuka rozwiązań, które pozwolą usprawnić podstawowe procesy firmowe i szybciej reagować na zmiany. Jednym z nich jest system ERP. Czym jest i jak przebiega jego wdrożenie? Sprawdź!

System ERP – definicja

System ERP (ang. enterprise resource planning) to innowacyjne oprogramowanie przeznaczone do zarządzania procesami firmowymi. Składa się z wielu aplikacji biznesowych, które można modyfikować w zależności od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu, że system ERP jest oparty na chmurze, jest nie tylko elastyczny, ale także bezpieczny. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w takich branżach jak produkcja, budownictwo i handel, w których istotne jest zachowanie ciągłości łańcucha dostaw oraz maksymalizacja czasu pracy.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań klasy ERP jest oprogramowanie Microsoft składające się z 4rozwiązań: Microsoft Dynamics 365 Finance, Microsoft Dynamics 365 Supply Chain Management, Microsoft Dynamics 365 Project Operations oraz Microsoft Dynamics 365 Commerce.

Dlaczego firmy decydują się na wdrożenie systemu ERP?

O korzyściach ze wdrożenia systemu klasy ERP należy myśleć w perspektywie długofalowej. Na zwrot z inwestycji wpływa bowiem wiele czynników. Po pierwsze: wybór oprogramowania. Po drugie: wybór firmy dokonującej implementacji. Po trzecie: dopasowanie funkcjonalności do potrzeb i możliwości biznesu. Im lepsza analiza potrzeb przed implementacją, tym lepsze efekty.

Kiedy firmy decydują się na wdrożenie systemu ERP? Decyzja o zmianie sposobu zarządzania organizacją zapada najczęściej w momencie, gdy przedsiębiorstwo przygotowuje się do rozszerzenia działalności, np. planuje wejść na nowy rynek lub otworzyć nową linię produkcyjną. Gdy firma zaczyna się dynamicznie rozwijać, brak ujednolicenia oraz automatyzacji procesów firmowych zaczyna utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Może powodować chaos komunikacyjny i zakłócenia w łańcuchu dostaw.

Wdrożenie systemu opartego na chmurze pozwala podejmować lepsze decyzje biznesowe oparte nie na intuicji, ale rzetelnych prognozach bazujących na rzeczywistych danych z wybranego okresu. 

Implementacja systemu ERP pozwala także ograniczyć ryzyko operacyjne. Przedsiębiorstwa, które korzystają z oprogramowania opartego technologii AI, są w stanie szybciej reagować na zmiany. Dzięki temu mogą lepiej odpowiadać na potrzeby klientów i stawać się jeszcze bardziej konkurencyjne.

Jak wygląda wdrożenie systemu ERP w firmie?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, z pewnością masz świadomość, że każda decyzja o zmianie zarządzania organizacją wymaga dokładnego przemyślenia. Kiedy mogę spodziewać się zwrotu z inwestycji? Jakie jest ryzyko wprowadzenia zmian? To tylko dwa z wielu pytań, które zadają sobie osoby planujące transformację cyfrową w organizacji. Dlatego wdrożenie systemu ERP zawsze powinno być poprzedzone skrupulatną analizą potrzeb danego przedsiębiorstwa. Trudno także wyobrazić sobie skuteczną implementację bez powołania dedykowanego zespołu projektowego, który zajmie się planowaniem, przygotowaniem danych i testowaniem. Aby proces implementacji był w pełni skuteczny, niezbędne jest zaangażowanie wszystkich osób decyzyjnych w firmie.

Więcej o systemie ERP dowiesz się na https://xplusglobal.com/pl/