Zdrowie

Wszywka alkoholowa Płock pomaga osobom uzależnionym

Alkohol towarzyszy ludziom podczas większości różnych uroczystości. Pijemy ciesząc się sukcesami, lecz zdarza się, że zapijamy też smutki. Czy ktoś wyobraża sobie wesele bez alkoholu?

Takie sytuacje u niektórych osób mogą doprowadzić do wystąpienia choroby alkoholowej. Zdarza się, że osoby, które zaczynają się uzależniać nie znają umiaru w piciu alkoholu. Pijąc na imprezie, nie potrafią przestać. Alkohol przejmuje władzę nad ich życiem i zaczynają szukać sposobu aby całkowicie ograniczyć jego spożywanie, bo coraz gorzej się czują. Wszywka Płock pomaga skutecznie powstrzymać osobę uzależnioną od picia alkoholu. Esperal jest farmakologicznym wsparciem w utrzymaniu całkowitej abstynencji. Dzięki temu uzależniony może podjąć dalsze kroki w leczeniu alkoholizmu. 

Czym jest Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal jest rodzajem terapii farmakologicznej, która stosowana jest pomocniczo w kompleksowym leczeniu choroby alkoholowej. Lek z aktywnym składnikiem: Disulfiramem wszczepiany jest podskórnie, a jego działanie utrzymuje się przez okres kilku miesięcy (od 8 nawet do 12).

Na jakiej zasadzie działa wszywka alkoholowa Esperal?

Aktywny składnik wszywki alkoholowej Esperal (Disulfiram WZF) powoduje zaburzenie prawidłowego trawienia alkoholu. Przez to, osoba z wszywką jeżeli napije się nawet niewielkiej ilości napojów alkoholowych może spodziewać się wystąpienia wielu bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, a są to:

  • stany lękowe (uzależniony czuje lęk przed śmiercią), 
  • mdłości,
  • wymioty,
  • silne bóle głowy,
  • nadmierne pocenie się,
  • drżenie mięśni.

Patrząc na wyżej wymienione skutki uboczne połączenia wszywki z alkoholem można stwierdzić, że są one podobne do silnego zatrucia alkoholowego (kaca). Czym się różnią? Na pewno są dużo bardziej intensywne, co jest bardzo uciążliwe dla osoby uzależnionej. Chorzy na alkoholizm zamiast się męczyć wybierają trzeźwość. Uciążliwe dolegliwości potrafią trwać nawet do 10 godzin. W konsekwencji wszywka alkoholowa w połączeniu z alkoholem może spowodować nawet zawał serca i duży uszczerbek na zdrowiu.

Jaki jest czas działania leku?

Wszywka może działać nawet przez rok czasu. Jeżeli po zakończeniu jej działania pacjent chce się zdecydować na dalszą terapię awersyjną, może to zrobić. Po wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu, implantację można powtórzyć.

Zalecenia przed zabiegiem zaszycia alkoholowego

Przed implantacją Esperalu pacjent nie jest zobowiązany do wykonywania ewentualnych badań przed zabiegiem. Nie musi również okazywać skierowania na zaszycie. W zasadzie na zaszycie może zgłosić się każdy kto chce pozbyć się problemu z alkoholem, ale nie wie jak rozpocząć kompleksowe leczenie alkoholizmu. Najważniejszym warunkiem aby pacjent został zakwalifikowany do zaszycia jest jego całkowita trzeźwość w dniu zabiegu. Jeżeli uzależniony zgłosi się na zabieg nietrzeźwy, tabletki z Esperalem nie zostaną mu wszyte. Wykonanie zaszycia alkoholowego u osoby nietrzeźwej może spowodować wystąpienie natychmiastowej reakcji disulfiramowej po wejściu w reakcję resztek alkoholu z aktywnym składnikiem wszywki alkoholowej: Disulfiramem.

Wszywka alkoholowa Esperal – jak wygląda zabieg?

Zawsze przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółową rozmowę. Wywiad medyczny ma na celu wykluczenie wszystkich ewentualnych przeciwwskazań do zaszycia. Przeciwwskazań jest niewiele, natomiast kilka z nich definitywnie wyklucza z wszycia tabletek pod skórę pacjenta. Jeżeli pacjent zgłosi się do gabinetu nietrzeźwy nie zostanie dopuszczony do zabiegu. Pacjent z uczuleniem na Disulfiram także nie zostanie zaszyty, podobnie kobiety w ciąży, karmiące piersią a także osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz takie, które mają za sobą próby samobójcze. Jeżeli pacjent przejdzie pozytywnie wywiad medyczny i lekarz dopuści go do zabiegu – podpisuje stosowne dokumenty (m.in. zgodę na zabieg). Po podpisaniu zgody lekarz podaje mu znieczulenie miejscowe aby zabieg był całkowicie bezbolesny. Znieczulenie miejscowe, któremu zostaje poddany uzależniony pacjent, powoduje nie tylko brak odczucia bólu, lecz także i dotyku oraz temperatury. Znieczulenie działa do 2 godzin również po zakończeniu zabiegu. Gdy znieczulenie zacznie działać lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze pacjenta, aby w powstałą szczelinę wsunąć lek z Esperalem. Rana zostaje zaszyta szwami rozpuszczalnymi. Jest to skuteczne rozwiązanie problemu oraz szybki powrót do całkowitej trzeźwości przy pomocy wszywki. Podczas zabiegu korzystamy z oryginalnego leku Disulfiram WZF, gwarantującego skuteczność terapii awersyjnej. 

Rekonwalescencja po wszyciu Esperalu

Zabieg jest szybki i bezbolesny. Rekonwalescencja również nie jest długa. Pacjent po zabiegu otrzymuje zaświadczenie o jego wykonaniu, a następnie może wrócić do domu do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Może wrócić do domu samochodem, ponieważ wszywka alkoholowa nie zaburza koncentracji. Osoby po zaszyciu powinny unikać nadmiernego obciążania organizmu. Nie powinny dźwigać, ani też ćwiczyć na siłowni. Pozwoli to na szybkie i prawidłowe zagojenie się rany. Rana powinna być utrzymywana w czystości, aby uniknąć ewentualnego jej zakażenia. W przypadku wystąpienia niewielkiej torbieli w jej okolicach pacjent musi zgłosić się niezwłocznie do lekarza wykonującego zabieg.

Wszywka alkoholowa Esperal – skuteczność działania

Esperal pomaga w kompleksowym leczeniu alkoholizmu. Nie powinno się jednak stosować wszywki alkoholowej jako jedynej metody terapeutycznej. Lek ten to farmakologiczna pomoc w utrzymaniu całkowitej trzeźwości. Jest to najskuteczniejszy lek na alkoholizm, jednak dla osoby uzależnionej taka forma terapii w przypadku zaawansowanej choroby alkoholowej może być niewystarczająca.  Niezbędne będzie zgłoszenie się na różnego rodzaju psychoterapie. Najlepszą opcją dla uzależnionych są terapie w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień. W takich placówkach pracują doświadczeni lekarze, a także terapeuci, którzy korzystając ze swojej bogatej wiedzy i doświadczenia zawodowego, udzielają koniecznego wsparcia nawet osobom uzależnionym, które znajdują się w ostatniej, najważniejszej fazie alkoholizmu. Placówki zamknięte pomagają nie tylko osobom uzależnionym, lecz również współuzależnionym, a także najbliższym alkoholika. Pomoc jest możliwa również po zakończeniu terapii. Wszywka alkoholowa Esperal z racji swojego długiego działania może pomagać choremu na alkoholizm skutecznie utrzymywać abstynencję również po zakończenia terapii alkoholowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które boją się, że dopadnie ich kryzys po wyjściu z ośrodka i zdecydują się na złamanie zakazu abstynencji. Z wszywką alkoholową Esperal znacznie prościej jest pokonać kryzys. Osoba uzależniona przypomina sobie co może jej grozić jeżeli napije się alkoholu mając w swoim organizmie wszywkę i natychmiast rezygnuje z tego pomysłu.