Kursy

Jak promować szkolenia, kursy i konferencje?

Jeśli organizujesz szkolenia, kursy bądź konferencje, i to nie ważne czy internetowe, czy stacjonarne, doskonale zdajesz sobie sprawę, że przygotowanie ciekawego programu merytorycznego, to dopiero połowa sukcesu. Druga połowa to dotarcie do zainteresowanych z informacjami o organizowanym szkoleniu, kursy czy konferencji. Jak więc efektywnie promować szkolenia, kursy i konferencje?

Marketing szkoleń, kursów i konferencji

Osoby pracujące w branży eventowej doskonale zdają dobie sprawę, że połowa sukcesu każdego szkolenia, kursu czy konferencji to odpowiednie przygotowanie programu merytorycznego oraz dobór mówców, trenerów i wykładowców prowadzących zajęcia. Bez zadbania o wartość merytoryczną na najwyższym poziomie nie można myśleć o sukcesie organizowanego przez nas wydarzenia. Jednak nawet najlepszy program szkolenia czy konferencji nie wystarczy, jeśli nie zadbamy o dotarcie z informacjami o naszym evencie do osób potencjalnie zainteresowanych daną tematyką. To tutaj zaczyna się tzw. marketing eventowy, a więc wszystkie działania zmierzające do wypromowania naszego wydarzenia i pozyskania jak największej liczby uczestników.

Do dyspozycji organizatora szkoleń, kursów i konferencji jest cały szereg narzędzi marketingowych. Każde z nich ma swoje wady i zalety, nie każde nadaje się do zastosowania również w każdym przypadku. Przyjrzyjmy się jak możemy promować organizowane przez nas kursy i szkolenia, konferencje, kongresy, warsztaty i webinary.

Jak promować szkolenia, kursy i konferencje?

Pozycjonowanie strony szkolenia, kursu lub konferencji. Wyszukiwarki internetowe, a zwłaszcza wyszukiwarka Google stwarza szerokie możliwości dotarcia do grupy docelowej w niemalże każdej branży i kategorii. Jeśli tylko użytkownicy szukają jakiegoś tematu, to pozycjonowanie (czyli SEO) stwarza możliwości dotarcia z informacjami o naszej usłudze lub produkcie do odbiorców. Niestety pozycjonowanie eventów nie jest takie proste. Specjaliści ds. pozycjonowania podkreślają, że jest to proces długotrwały i czasochłonny, dlatego zastosowanie go w przypadku eventów jest bardzo trudne. Zanim zdobędziemy odpowiednio wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania nasz event może być już przeszłością. Jeśli jednak organizowane przez nas szkolenie, kurs czy konferencja mają charakter cykliczny, warto utworzyć stronę internetową i pozycjonować ją na ściśle dobrane pod względem tematyki frazy. W długiej perspektywie może to przynieść duże korzyści, chociaż warto pamiętać, że konkurencja w tej kategorii jest z reguły duża, a liczba miejsc na początku strony wyszukiwania mocno ograniczona.

Reklama płatna wydarzenia w wyszukiwarce. Chcąc zobaczyć dużo szybsze efekty uruchomionych działań promocyjnych dla organizowanego przez nas kursu, szkolenia czy konferencji powinniśmy się zdecydować na kampanię płatną w wyszukiwarce. Programy reklamowe Google Ad oraz Bing Ads pozwalają wystartować z kampanią już w kilka godzin. Wystarczy założyć konto, utworzyć reklamy i dobrać słowa kluczowe, na które będą się one wyświetlały oraz podpiąć kartę kredytową, a nasza kampania ruszy i zacznie się wyświetlać użytkownikom wyszukiwarki. Szybkość uruchomienia, a także szerokie możliwości łatwego raportowania wyników to niewątpliwe zalety promowania szkoleń, kursów i konferencji poprzez kampanię linków płatnych w wyszukiwarce. Niestety również ten sposób ma swoje wady. W wyszukiwarce obowiązuje system aukcyjny, oznacza to że kto zapłaci więcej oraz przygotuje lepsze reklamy, ten zgarnie większość wyświetleń i kliknięć. Powoduje to że reklama w wyszukiwarce z biegiem czasu jest coraz droższa, im więcej podmiotów konkuruje o tych samych użytkowników. Co więcej, kliknięcia w naszą reklamę generują koszty, ale tylko część z nich kończy się rejestracją na szkolenie, kurs czy konferencję. Często okazuje się, że organizator chcący pozyskiwać istotną liczbę uczestników na swoje eventy musi wydać kilkadziesiąt procent ceny biletu na reklamę płatną. Ryzyko poniesienia kosztów i niepozyskania uczestników jest również istotne.

Reklama płatna poprzez media społecznościowe. Coraz więcej organizatorów kursów, szkoleń i konferencji decyduje się na pozyskiwanie uczestników poprzez reklamę płatną w mediach społecznościowych. Popularne jest zwłaszcza wykorzystanie takich mediów jak Facebook, a także Twitter oraz LinkedIn. Jeśli organizujemy szkolenia i kursy dla innych grup niż np. pracownicy firm możemy wykorzystywać również Instagram, TikTok oraz Pinterest. Portale te nieźle sprawdzają się przy promocji szkoleń i kursów dla młodzieży, kursów kreatywnych oraz zawodowych. Również w przypadku kampanii w mediach społecznościowych potrzebuje ona trochę czasu na uzyskanie dobrych efektów. Samo uruchomienie działań nie zajmuje dużo czasu, ale algorytmy programów reklamowych największych portali społecznościowych potrzebują czasu, żeby osiągać dobre wyniki. Dlatego medium to warto traktować jako uzupełnienie naszych działań marketingowych promujących szkolenia, kursy i konferencje.

Publikacja szkolenia, kursu lub konferencji w bazie szkoleń. Wręcz obowiązkowym kanałem do promocji szkoleń, kursów, konferencji i innych wydarzeń i charakterze rozwojowym czy merytorycznym jest zamieszczenie ich w bazach szkoleń. Agregują one w jednym miejscu tysiące wydarzeń od setek organizatorów i przyciągają osoby zainteresowane rozwojem osobistym i zawodowym, a także networkingiem, czyli nawiązywaniem kontaktów poprzez uczestnictwo w eventach branżowych. Największa polska baza szkoleń Eventis.pl pozwala zamieścić informacje na temat organizowanego przez nas szkolenia, kursu czy konferencji bezpłatnie. Jeśli zależy nam na silniejszej promocji możemy skorzystać z płatnej wersji bazy. Co ciekawe, zapłacimy tylko gdy pozyskamy zgłoszenia poprzez bazę, gdyż portal działa w modelu efektywnościowym. Pozwala to ograniczyć ryzyko nieefektywnego wydawania budżetu, dlatego pod względem bezpieczeństwa jest to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chodzi o promocję szkolenia czy kursu. Oczywiście również w przypadku bazy szkoleń nie powinniśmy się spodziewać, że dzień po zamieszczeniu naszego szkolenia otrzymamy dziesiątki zgłoszeń. Warto zrobić to z przynajmniej kilkutygodniowym wyprzedzeniem i zadbać o opis naszej oferty – im więcej informacji, tym lepiej. Tytuł wydarzenia, program zajęć, opis grupy docelowej, zdjęcia i życiorysy prelegentów, szczegółowe informacje o warunkach uczestnictwa i cenie to podstawa, żeby odnieść sukces w bazie szkoleń.

eventis

Podsumowanie

Organizując szkolenia, kursy czy konferencje powinniśmy wykorzystywać wielorakie sposoby docierania do potencjalnych uczestników. Dobre zaplanowanie działań marketingowych oraz rozumienie ich zalet i wad pozwoli nam osiągnąć dużo lepsze wyniki. Dla każdego organizatora istotne jest ograniczenie ryzyka związanego z prowadzonymi działaniami promocyjnymi – pod tym względem współpraca z bazą szkoleń jest bezkonkurencyjna. Warto jednak dywersyfikować źródła pozyskania uczestników i korzystać z większej ilości kanałów reklamy i promocji.