ZdrowiePytania

Jak sprawić aby ktoś poczuł się doceniony

Wszyscy mieliśmy chwile, kiedy ktoś okazał nam szczere uznanie. Ich wdzięczność nie tylko uczyniła nasz dzień, ale także sprawiła, że ​​chcieliśmy pracować jeszcze ciężej i być jeszcze lepszymi.

Niestety wszyscy byliśmy również w sytuacjach, w których czuliśmy się przeoczeni i niedoceniani. Znasz to uczucie: naprawdę ciężko nad czymś pracowałeś, zrobiłeś wszystko dobrze. . . i nikt tego nie zauważa. A może nawet pomimo tego, że były tam te słowa, bez przekonania „dzięki” mimochodem nie przełożyły się tak naprawdę jako znaczące lub szczere.

Kiedy próbujesz okazać komuś uznanie, nie chcesz być tą osobą! Aby tego uniknąć i okazać uznanie w sposób, który sprawi, że ktoś poczuje się ceniony i ważny, możesz zrobić kilka rzeczy.

Bądź konkretny.

Za co dokładnie jesteś wdzięczny? Co zrobiła druga osoba? Im bardziej konkretna jesteś, tym bardziej autentyczna się napotkasz. Bycie konkretnym jest kluczem do zrozumienia, jak okazywać uznanie.

Na przykład, jeśli współmałżonek wykonuje dodatkowe obowiązki w domu, nie mów tylko „Dziękuję za sprzątanie”. Zamiast tego idź dalej i powiedz coś w stylu: „Dziękuję za złożenie całego prania! Nagromadziło się, a ty wykonałeś mnóstwo pracy. Doceniam Cię.”

Właściwa rzecz do powiedzenia nie zawsze przychodzi na myśl od razu. (Spójrzmy prawdzie w oczy: słowo wymiociny jest prawdziwe.) Dlatego pomocne może być spowolnienie , zatrzymanie się i zastanowienie się, w jaki sposób ludzie w twoim życiu pomogli ci ostatnio. Następnie podziel się z nimi tymi szczerymi myślami. To będzie wiele znaczyć!

pytania do dziewczyny

Uwzględnij, jak ci pomogli.

Oprócz podania szczegółów tego, co zrobiła ta osoba, nie zapomnij podzielić się , w jaki sposób ci to pomogło! W ten sposób rozpoznajesz powód , dla którego to, co zrobili, miało znaczenie.

Załóżmy, że piszesz podziękowanie za prezent finansowy. Powinieneś powiedzieć więcej niż „Dziękuję za pieniądze”. Rozwiń to trochę i powiedz im, do czego go użyłeś, na przykład: „Bardzo dziękuję za hojny prezent. Wykorzystaliśmy pieniądze na wycieczkę z rurką podczas naszej podróży poślubnej! Pomogłeś nam stworzyć wspomnienia, które będziemy cenić do końca życia”.

Lub zamiast dziękować współpracownikowi za zrobienie notatek z ostatniego spotkania, podaj mu kilka dodatkowych informacji o tym, jak to Ci pomogło. Możesz powiedzieć coś w stylu: „Dziękuję za zrobienie notatek z ostatniego spotkania. Od tamtego spotkania cały zespół używa twoich notatek, aby dokładnie zapamiętać, nad czym musimy pracować. Dzięki temu zrobiliśmy postępy o wiele szybciej. Mam nadzieję, że wiesz, że jesteś doceniany!”

Spraw, aby było to osobiste.

Powiedz coś miłego o drugiej osobie i jej cechach charakteru lub cechach. Daj im komplement w stylu: „Jesteś tak dobry w radzeniu sobie ze szczegółami, a to nie jest jedna z moich mocnych stron, więc naprawdę to w tobie podziwiam”.

Krótka uwaga, tutaj: nie staramy się mówić o Tobie tutaj, ale komplementy mówią wiele o osobie, która je daje. Pewni siebie ludzie komplementują ludzi! Dodatkowo, kiedy szukasz dobra i wywołujesz je w innych, radość, jaką im daje, w naturalny sposób poprawi Twój nastrój .

Przy okazji, kiedy okazujesz komuś uznanie, odłóż telefon ! Bądź obecny i spójrz im w oczy.

Działaj z zaskoczenia

Kto nie lubi otrzymywać nieoczekiwanych podziękowań? Jeśli zastanawiasz się, jak okazać uznanie, jest coś w tym, że druga osoba tego nie widzi, co czyni to jeszcze bardziej wyjątkowym.

Tak więc, jeśli jest w twoim życiu ktoś, komu ostatnio nie podziękowałeś, lub ktoś, kto prawdopodobnie nie spodziewa się usłyszeć od ciebie w ten sposób, przejmij inicjatywę i rozjaśnij mu dzień. Możesz podnieść słuchawkę i zadzwonić do starego nauczyciela, a nawet zabrać byłego szefa na lunch i powiedzieć mu twarzą w twarz, jak duży wpływ wywarli na twoje życie.

Jeśli naprawdę chcesz pójść o krok dalej, możesz użyć starożytnej techniki: wysłać odręcznie napisany list. Możesz myśleć, że sprawi to, że będziesz wyglądać jak dinozaur, ale naprawdę sprawi, że druga osoba poczuje się wyjątkowo. Nic nie mówi „Doceniam cię”, tak jak odręcznie napisany list, a każdy uwielbia czuć się docenionym.

Nawet jeśli ktoś nie zrobił czegoś dla ciebie osobiście, nadal możesz mu powiedzieć, że go doceniasz i podziękować za to, kim jest.

Na przykład: „Hej, wiem, że jesteś wolontariuszem w schronisku w wolnym czasie i chcę tylko powiedzieć, że naprawdę to szanuję”. Albo: „Zauważyłem, że codziennie przychodzisz do pracy z tak pozytywnym nastawieniem. Inspirujesz mnie!” Przyłapanie kogoś z zaskoczenia z uznaniem może być świetną zabawą.

Daj im coś.

Teraz, kiedy mówimy „ daj ”, nie mamy na myśli czegoś wymyślnego lub drogiego — nie musisz przekazywać „Cena jest słuszna” i dawać komuś nowy samochód. Możesz zostawić kawę na czyimś biurku, napisać coś zachęcającego na samoprzylepnej karteczce, upiec ulubiony smakołyk współmałżonka lub umieścić arkusz naklejek w pudełkach śniadaniowych swoich dzieci. Bądź kreatywny! Okazywanie uznania nie musi rozbijać banku.

Istnieje również wiele sposobów dawania, które w ogóle nie wiążą się z pieniędzmi, na przykład poświęcanie czasu lub talentów. Możesz zaproponować opiekę nad dzieckiem i dać zapracowanej mamie bardzo potrzebną randkę (lub drzemkę). Możesz usiąść i być dobrym przyjacielem kogoś, kto naprawdę, naprawdę potrzebuje upustu. A jeśli jesteś typem artysty, możesz coś zrobić (mamy świetną listę zabawnych i niedrogich pomysłów na prezenty DIY ). Lista całkowicie ważnych, darmowych sposobów na sprawienie, by ktoś poczuł się kochany, jest nieskończona.

Chwal się nimi komuś innemu.

Nie ma reguły, która mówi, że nie możesz powiedzieć całemu światu o osobie, którą cenisz! Powiadom ich na następnym spotkaniu lub powiedz szefowi, że wykonali niesamowitą robotę przy projekcie. Chwal się swoim dzieciom, jak ciężko pracuje Twój współmałżonek każdego dnia.

Pamiętaj, że nie każdy lubi być wzywany przed grupą (nawet za coś dobrego), więc weź pod uwagę osobowość, gdy decydujesz, jak sprawić, by ktoś poczuł się doceniony.