Finanse

14 emerytura, czyli rozwiązanie optymalne

Wypłatom czternastych emerytur towarzyszy wiele emocji. W Polsce jest 7,7 mld osób, którym przysługuje to świadczenie, czyli ich emerytura nie przekracza 2900 zł. Pozostała część seniorów otrzyma wypłaty w systemie „złotówka za złotówkę”, co oznacza ich adekwatne pomniejszenie w stosunku do stałej emerytury. W oczach rządu, wypłata jednorazowego świadczenia, jest najlepszym rozwiązaniem przy obecnej sytuacji ekonomicznej. Świadczenie to ma wesprzeć osoby z najniższymi dochodami. Waloryzacja rent i emerytur, proponowana przez opozycję, według minister Maląg, byłaby wsparciem emerytów z i tak już wyższymi wypłatami, a osoby z najniższą emeryturą zyskałyby najmniej.

Jak będą wypłacane czternastki”?

Łączny budżet przeznaczony na wypłatę tzw. czternastek to 11,4 mld zł. Świadczenia będą wypłacane na konta lub dostarczane przez listonoszy jak każda emerytura. Nie należy wypełniać żadnych wniosków, aby ją otrzymać. Rząd przestrzega jednak przed oszustami, którzy pod płaszczykiem dopełnienia formalności, próbują uzyskać dostęp do pieniędzy seniorów. Najwyższa kwota, jaką będą otrzymywali emeryci z emeryturą poniżej 2900 zł brutto, to 1217,98 zł. Cały czas trwają konsultacje międzyresortowe oraz prace rządu nad wprowadzeniem 14 emerytury jako świadczenia stałego, podobnie jak stało się to z 13 emeryturami. 

14 emerytura to wsparcie dla seniorów

W świetle obecnych przepisów „czternastka” jest wolna od wszelkich potrąceń, zajęć komorniczych. Nie jest doliczana do dochodu w przypadku osób starających się o wsparcie socjalne. Zdaniem rządu, wypłata takich świadczeń dla seniorów, którzy przez lata ciężkiej pracy tworzyli obecną Polskę, to nasza powinność. Bardzo niepewna sytuacja ekonomiczna na świecie, spowodowana w dużym stopniu wojną na Ukrainie, rosnące ceny w sklepach oraz ogólnie wysokie koszty życia, to czynniki, które skłoniły rządzących do opracowania rozwiązań dla osób w najtrudniejszej sytuacji. Cytując Mateusza Morawieckiego „rząd nie pozostaje bierny”.

Po więcej informacji zapraszamy tutaj: https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3025517,14-emerytura-w-2022-roku-kiedy-ile-dla-kogo-marlena-malag-wyjasnia.