Firma

Magazyny konsygnacyjne – czym są?

Wraz z niezwykle szybko rozwijającą się gospodarką świata rośnie także zapotrzebowanie na znaczną ilość wszelkich produktów i towarów. Rynek oferuje nam coraz lesze produkty, których produkcja wymaga szeregu odpowiednio przeprowadzonych czynności. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć koszty spedycyjne oraz jak zabezpieczyć zapasy materiałów.

Idealnym rozwiązaniem wydają się być magazyny konsygnacyjne, które powstają przede wszystkim z myślą udoskonaleniu całego procesu produkcyjnego. Czym tak naprawdę są składy konsygnacyjne i dla kogo powstają? Sprawdźmy to!

Magazyn konsygnacyjny – co to takiego?

Składy konsygnacyjne noszące także nazwę magazynów depozytowych niosą za sobą naprawdę wiele korzyści. Na czym więc opiera się ich cały sens? Przede wszystkim na zachowaniu płynności w działalności danej firmy. Otóż przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją potrzebują wielu komponentów, niezbędnych do stworzenia danego produktu. Owe komponenty dostarczane są przez dostawców. Niektóre z nich są naprawdę trudno dostępne, bądź na ich przybycie należy nieco poczekać. Aby zachować ciągłość produkcyjną, dostawcy zostawiają swoje surowce w magazynach konsygnacyjnych, które są otwarte dla przedsiębiorców. Wówczas wszystko jest na miejscu i nie trzeba martwić się o to, czy procesowi naszej produkcji będzie groziło zatrzymanie lub spowolnienie z powodu braku danych komponentów.

Korzyści dla obu stron

Magazyny depozytowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. To naprawdę wielkie ułatwienie dla dużych przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek utrudnienia czy przeszkody w procesie produkcyjnym. Korzystanie z magazynów jest korzystne nie tylko dla samych przedsiębiorców, ale także dla dostawców produkujących niezliczoną ilość komponentów. Dostawcy mieliby bowiem spory kłopot, jeśli ich produkcja musiałaby zostać wstrzymana z powodu braku miejsca w magazynie. W przypadku korzystania ze składów, dostawcy mają możliwość na utrzymanie odpowiedniego stanu magazynowego. Odbiorcy przetrzymują ich towar i wykorzystują wówczas, gdy tego potrzebują.

Magazyny konsygnacyjne to niezaprzeczalnie cały szereg korzyści zarówno dla dostawców, jak i odbiorców. Przedsiębiorcy mają także możliwość kontrolowania stanu danych surowców. Wiedzą także kiedy może zabraknąć danego komponentu i kiedy trzeba zamówić kolejną dostawę. To wszystko sprawia, że proces produkcyjny jest niezagrożony i może cechować się niezachwianą płynnością. To zdecydowanie bardzo korzystne rozwiązanie.