Technologia

3 sprawdzone sposoby na backup – jak zabezpieczyć firmowe dane?

Firmowa dokumentacja zawiera mnóstwo wrażliwych informacji, poczynając od kwestii związanych z finansami, przez personalia pracowników, aż po dane osobowe klientów. Utrata elektronicznego archiwum to prawdziwa katastrofa. Poznaj 3 rozwiązania, dzięki którym zabezpieczysz firmowe dane i błyskawicznie odzyskasz je w razie nieszczęśliwego zbiegu okoliczności.

Dlaczego warto robić kopie zapasowe?

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup oraz tych, którzy jeszcze go nie robią. Ci drudzy najpierw muszą na własnej skórze przekonać się o tym, czym grozi zaniechanie tworzenia kopii zapasowych. Backup firmowych danych jest najskuteczniejszą obroną przed atakami hakerskimi, które w dzisiejszych czasach nie należą do rzadkości. Kolejne z zagrożeń czyhających na elektroniczną dokumentację to wszelkiego rodzaju awarie i usterki mechaniczne sprzętu, w wyniku których nie ma możliwości odzyskania zapisanych plików. Warto wspomnieć też o nieszczęśliwych wypadkach – niech pierwszy podniesie rękę ten, kto nigdy przez pomyłkę nie usunął ważnych danych ze swojego dysku twardego. Kopie zapasowe sprawią, że w każdym z tych wypadków Twoja firma niemal od razu powróci do normalnego trybu pracy.

Nośniki zewnętrzne

Pierwszym ze sprawdzonych sposobów na backup są nośniki zewnętrzne. Jednym z nich jest popularny pendrive, czyli niewielkie urządzenie, na którym można zapisać pliki, a następnie odczytać je na dowolnym komputerze poprzez port USB. Nieco większe nośniki, które pomieszczą dużo więcej danych, to zewnętrzne dyski SSD oraz HDD. Tworzenie backupu na tego typu urządzeniach niesie jednak za sobą pewne ryzyko – tak małe akcesoria łatwo jest zgubić, nie są one też bezawaryjne. Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem z tego zakresu jest ultra bezpieczny i odporny na działanie złośliwego oprogramowania backup taśmowy. Taki backup jest też rozwiązaniem wyjątkowo energooszczędnym.

Serwer on-premises

Rozwiązaniem dużo pewniejszym niż nośniki zewnętrzne jest tak zwany serwer on-premises, czyli serwer, który zlokalizowany jest w siedzibie firmy. W bezpieczny sposób można przechowywać na nim szereg firmowych informacji. Dostęp do danych z poziomu biznesowych komputerów czy laptopów nie jest skomplikowany. Serwer zajmuje jednak dużo więcej miejsca niż urządzenia przenośne, konieczne jest zatem wyodrębnienie osobnego pomieszczenia, czyli serwerowni, do której osoby niepowołane nie będą miały dostępu. Z korzystaniem z wewnętrznego serwera wiąże się również większy pobór energii elektrycznej. By zapisane na serwerze dane były bezpieczne, należy wyznaczyć wśród pracowników bądź zatrudnić specjalistę, który odpowiednio skonfiguruje urządzenie i będzie sprawował nad nim pieczę.

Chmura firmowa

Najwygodniejszym rozwiązaniem dla firm jest z pewnością backup w chmurze. W tym przypadku szereg działań związanych z zabezpieczeniem kopii zapasowych odbywa się po stronie dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z chmury, otrzymasz również wsparcie techniczne. Ten sposób na backup firmowej dokumentacji jest doskonałą propozycją nie tylko dla dużych firm z rozbudowanym działem IT, ale i dla małych biznesów, w przypadku których posiadanie własnej serwerowni jest nieuzasadnione zarówno z finansowego, jak i z logistycznego punktu widzenia.