Zdrowie

Astygmatyzm i soczewki kontaktowe – które będą najlepsze?

Astygmatyzm jest jedną z najpowszechniejszych wad wzroku. Zwykle chorzy cierpią na nieostre i niewyraźne widzenie. Problem ten dotyczy zarówno dalszych jak i bliższych odległości. Omawiana choroba oczu może występować niezależnie od wieku. Cechą charakterystyczną astygmatyzmu jest to, że towarzyszy krótkowzroczności lub nadwzroczności.

O astygmatyzmie mówi się wtedy, kiedy powierzchnia oka lub soczewki posiadają nieregularne kształt. W warunkach normalnych powinien być kulisty natomiast w astygmatyzmie przypomina piłkę do rugby. Konsekwencją takiej patologii jest nieprawidłowe rozpraszanie się światła wpadającego do oka. Efektem jest rozmyty obraz. Astygmatyzm dotyczy jedynie oczu, czyli narządu sensorycznego. Nie jest on związany z patologiami układu nerwowego.

Astygmatyzm – objawy

Jak wcześniej wspomniano jest to charakterystyczne zamazane widzenie. Zwykle występuje w momencie, w którym człowiek próbuje skupić wzrok na danym obiekcie często niezależnie od odległości. Ta choroba oczu jest szczególnie niewygodna dla kierowców oraz osób, które na co dzień muszą czytać, aby spełniać swoje obowiązki. Nieleczony astygmatyzm może prowadzić do powstania stanów patologicznych takich jak:

  • Bóle głowy
  • Zmęczenie
  • Charakterystyczne mrużenie oczu z towarzyszący nieostrym widzeniem

Soczewki na astygmatyzm- czym powinny się charakteryzować

Soczewki kontaktowe, które stosuje się u pacjentów posiadających astygmatyzm powinny wyróżniać się stabilnością. Nie mogą one się przemieszczać ani obracać nawet przy silnych ruchach całego ciała. Niektóre firmy stosują także specjalne technologie, dzięki czemu wzrok pozostaje niezakłócony przez cały dzień. Przykładem może być ASD wykorzystywana przez ACUVUE. Przed zaopatrzeniem się w soczewki kontaktowe należy odwiedzić specjalistę okulistę. Przeprowadzi on serię testów i następnie zdiagnozuje patologie, która niekoniecznie musi być astygmatyzmem. 

Wynika to z tego, że wiele patologii narządu wzroku posiada podobne objawy. Problem czasem może dotyczyć szlaku wzrokowego albo uszkodzenia kory wzrokowej. Takie problemy neurologiczne mogą zwłaszcza wystąpić po niedawnym urazie głowy albo interwencji neurochirurgicznej. Astygmatyzm dzieli się na regularny oraz nieregularny. Ten pierwszy występuje zdecydowanie częściej, jest o wiele prostszy w leczeniu. Druga opcja charakteryzuje się nieregularnym kształtem rogówki. Powodem tej patologii może być uraz oka albo postępująca choroba, która zmienia anatomie rogówki, przez co jest zniekształcona i nie pełni optymalnie swoich funkcji.

Najskuteczniejsze metody walki z astygmatyzmem

W przypadku astygmatyzmu regularnego soczewki kontaktowe doskonale się sprawdzają. Wzrok mogą skorygować także okulary. Specjalistyczne soczewki kontaktowe korygują indywidualne zmiany anatomiczne, dzięki czemu światło jest skupione w prawidłowy sposób. Astygmatyzm nieregularny leczy się w analogiczny sposób, ale z większą indywidualizacją procesu leczenia. W tym przypadku soczewki kontaktowe muszą być bardziej spersonalizowane.