ZdrowieDom

Płaszcze i rękawiczki mogą powodować przeziębienie: jak często prać zimowe ubrania

Koszule i podkoszulki pierzemy codziennie, pościel mniej więcej raz w tygodniu, ale jeśli chodzi o odzież wierzchnią, nie jesteśmy już tak pracowici. 38% ludzi pierze swój płaszcz raz w roku – kiedy wkładają go do szafy. 28% nie pierze częściej szalików – nie mówiąc już o rękawiczkach: niektórzy w ogóle nie widzą pralki ani pralni chemicznej. Lekarze są pewni, że może to prowadzić do infekcji wirusowych.

Pomyśl o tym: nasz płaszcz jest w metrze, wytarty o siedzenia i poręcze; odwiedza sklep, rękawiczki dotykają wielu nieprzyjemnych powierzchni. To prawda, że ​​​​jest dobra wiadomość: potencjalne ryzyko infekcji przez ubranie nie jest bardzo duże, ale nadal istnieje.

Co nosisz na swojej odzieży wierzchniej?

Dotyczy to również odzieży, która zimowała w pojemniku.

 • Bakterie – ale żyją nie dłużej niż kilka tygodni.
 • Covid-wirus – ale umiera w ciągu kilku dni.
 • Roztocza, sierść zwierząt i inne alergeny nie znikają z czasem. I odwrotnie, narażenie na wysoką wilgotność w plastikowym pojemniku może spowodować poważniejsze podrażnienie. 
 • Przechowywanie w workach termokurczliwych lub plastikowych może również powodować pleśń.

Alergeny te przyspieszają przebieg astmy i wywołują egzemę.

Umyj ubrania przed ich przechowywaniem i wybierz naturalne pojemniki do przechowywania, takie jak torby papierowe, pokrowce na ubrania i pudełka kartonowe.

Co się stanie, jeśli nie pierzesz swojej odzieży wierzchniej wystarczająco często?

Nosicielem możesz zostać:

 1. Wirusy zapalenia wątroby typu A i B
 2. gronkowiec,
 3. salmonella,
 4. pyłki (jednak w zimnym klimacie rzadziej osadzają się na ubraniach).

Dobrą wiadomością jest to, że aby się zarazić, mikroorganizmy muszą dostać się do przewodu pokarmowego (jeśli jest to infekcja jelitowa) lub na ręce, a stamtąd do błony śluzowej jamy ustnej lub nosa, jeśli jest to wirus układu oddechowego . Jeśli regularnie myjesz ręce i unikasz dotykania twarzy (czego nauczyła nas pandemia), możesz uniknąć infekcji. Większość infekcji jest przenoszona przez unoszące się w powietrzu kropelki, a przenoszenie przez przedmioty stanowi mniejszy odsetek infekcji. Jednak dla osób z osłabionym układem odpornościowym ryzyko jest wciąż zbyt duże.

Jak często należy prać odzież wierzchnią, aby uniknąć problemów?

 • Płaszcz, czapka i szalik należy prać 3-5 razy w sezonie.
 • Rękawiczki, które często dotykają poręczy, drzwi i przycisków windy, są jeszcze bardziej prawdopodobne. Raz w tygodniu, jeśli nosisz je codziennie. Jeśli rękawiczki są skórzane i nie można ich prać, możesz po prostu kupić kilka par i zmieniać je kilka razy w tygodniu: wystarczy kilka dni, aby wszystkie czynniki zakaźne zginęły.
 • Jeśli czujesz, że w zwartym tłumie ktoś oddycha ci w twarz lub bezpośrednio na szalik, zwiń go drugą częścią w kierunku twarzy i natychmiast wypierz w domu.

Jak prać odzież wierzchnią, aby nie zachorować?


Wybierz maksymalną dozwoloną temperaturę, dodaj detergent i wybielacz, jeśli tkanina na to pozwala. Nawiasem mówiąc, nawet kurtki puchowe i buty można prać w pralce. Jeśli dozwolone jest tylko czyszczenie na sucho, użyj czyszczenia na sucho. Ponadto lekarze nie zalecają rezygnowania z maseczek na twarz: chronią one przed większością infekcji i ogrzewają twarz zimą.