Pytania

Jak napisać profesjonalne CV?

CV pokazuje nie tylko Twoje wykształcenie, ale również doświadczenie zawodowe i dodatkowe umiejętności. Warto pochwalić się nimi właśnie w CV, by rekruter, przeglądając setki CV, zwrócił uwagę właśnie na Ciebie.

Co musi znaleźć się w CV?

CV to zawodowy życiorys. To, co wpiszesz do swojego CV ma duże znaczenie, czy Twoja kandydatura na wymarzone stanowisko w danej firmie będzie rozpatrywana.

Są takie elementy, które koniecznie trzeba wpisać w CV, są też obligatoryjne. Do elementów obowiązkowych należą:

  • imię i nazwisko
  • dane kontaktowe – najlepiej mail i telefon
  • doświadczenie
  • wykształcenie
  • języki obce.

Doświadczenie to całe Twoje życie zawodowe, a przede wszystkim odniesione sukcesy. Pamiętaj, by w części „wykształcenie” nie wpisywać szkoły podstawowej czy gimnazjum. Lepiej zacznij od liceum i profilu klasy, jaką ukończyłeś. W przypadku sekcji „języki obce” wymień nie tylko języki, którymi się posługujesz, ale także poziom umiejętności.

Opcjonalnie do swojego CV możesz dodać również:

  • swoje zdjęcie
  • informację o ukończonych kursach i szkoleniach oraz dodatkowych kwalifikacjach
  • tytuły prac dyplomowych.

Byłeś na ważnej konferencji uznawanej w branży? A może ukończyłeś dodatkowy kurs? Pochwal się także tym. Jeśli tytuł Twojej pracy dyplomowej jest istotny z punktu widzenia wymagań stanowiska, o jakie się ubiegasz, wpisz także i to.

Tworzenie profesjonalnego CV ułatwią Ci kreatory, takie jak np. dostępny na cv-wzor.com

Profesjonalne CV – jak je napisać?

To, jak tworzyło się CV jeszcze 10 czy 15 lat temu, dziś nie ma żadnego odzwierciedlenia na rynku. Rekruterzy i firmy wymagają wciąż nowych form tego dokumentu, który pokaże Cię, jako pracownika wyróżniającego się z tłumu. Profesjonalne CV powinno być więc dopasowane do kilku podstawowych zasad.

Przede wszystkim pisz CV pod konkretną ofertę pracy i wymagania stanowiskowe. W jednej firmie bardziej liczą się umiejętności techniczne, w innej umiejętności miękkie – pokaż się z jak najlepszej strony. 

Formułując część o doświadczeniu zawodowym, pokaż swój konkretny plan kariery, który realizujesz. Wpisz nie tylko nazwę firmy i stanowiska, ale również zakres obowiązków, jaki miałeś. Idealnie będzie, jeśli napiszesz CV „językiem korzyści” i pokażesz, co Ty jako pracownik na tym stanowisku wniosłeś do firmy, co ulepszyłeś, co zmieniłeś, jakie miałeś sukcesy. Pokaż swoją skuteczność w działaniu.

Istotne jest także załączone zdjęcie. Ważne, by pokazywało Ciebie, najlepiej samą twarz lub ewentualnie Ciebie do pasa i miało charakter formalny. Nie ma nic gorszego niż zdjęcie z wakacji, nieostre, ciemne lub pokazujące Cię w grupie ludzi dodane do CV.

Ponad wszystko jednak nie kłam i nie podawaj informacji nieprawdziwych. Jeśli skłamiesz w CV, a zostaniesz przyjęty do pracy, może się okazać, że nie zagrzejesz tam miejsca, bo nie poradzisz sobie na nowym stanowisku.