Technologia

Kamerka w firmowym laptopie – jak ją włączyć i skonfigurować w systemie Windows i macOS?

Podczas pracy zdalnej pracownicy potrzebują nie tylko szybkiego Internetu dla firm, lecz także sprawnego i wydajnego sprzętu. Kamerka internetowa pozwala na pełne uczestnictwo w spotkaniach i sprawną komunikację pomiędzy zespołami. Jak ją włączyć i skonfigurować?

Jak włączyć kamerkę w laptopie?

Pracownicy w trybie home office korzystają z licznych platform i komunikatorów, aby prowadzić spotkania lub po prostu rozmawiać między sobą. Chcąc uczestniczyć w połączeniach wideo, należy jedynie kliknąć przycisk kamery w oknie komunikatora, gdy ktoś do nas zadzwoni lub wtedy, gdy to my próbujemy dodzwonić się do kogoś.

Jak włączyć kamerkę w laptopie bez nawiązywania połączenia, na przykład w celu sprawdzenia jej sprawności lub dostosowania parametrów obrazu? Proces ten będzie się nieco różnić w zależności od urządzenia, z którego korzystamy, a właściwie – zainstalowanego systemu operacyjnego.

Włączanie kamerki: Windows i macOS

Jeśli laptop jest wyposażony w system operacyjny Windows, to należy wykonać następujące czynności. Pierwszy krok to wejście w menu „Start” – następnie powinna pojawić się lista wszystkich dostępnych programów. Wśród nich należy znaleźć „Aparat” – po kliknięciu tej ikony uruchomi się kamerka lub pojawi się komunikat z kodem błędu. W niektórych laptopach można ją włączyć przez specjalny klawisz – jest on oznaczony symbolem kamery lub aparatu na klawiaturze i zazwyczaj należy wcisnąć go razem z klawiszem „Fn”.

W urządzeniach z systemem macOS uruchomienie kamerki jest równie proste. Wystarczy uruchomić funkcję Spotlight lub otworzyć folder „Programy”, a następnie znaleźć dowolną aplikację obsługującą kamerę internetową – wśród domyślnych programów będzie to na przykład Photo Booth czy FaceTime.

Jak skonfigurować kamerkę?

Przy używaniu kamerki można także w pewnym zakresie regulować jej parametry – na przykład zwiększać lub zmniejszać rozdzielczość obrazu. Druga opcja będzie przydatna szczególnie wtedy, gdy pakiet Internetu dla firm wykorzystywany przez dane przedsiębiorstwo jest niewystarczający do nawiązania płynnego połączenia.

W systemie Windows ustawienia kamery możemy zmienić w „Panelu sterowania” lub zakładce „Ustawienia”. Opcje są dostępne także z poziomu aplikacji „Aparat”. Jeżeli wbudowana kamera nie pokrywa w pełni naszych potrzeb, istnieje możliwość dokupienia dodatkowego urządzenia. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z jej specyfikacją techniczną oraz sprawdzić, czy jest oferowana razem z dedykowanym oprogramowaniem.

W przypadku laptopów Apple wbudowane ustawienia kamery nie są dostępne. Aby dostosować obraz, należy skorzystać z funkcji dostępnych w konkretnej aplikacji lub ściągnąć osobny program.

Internet dla firm bez limitu – podstawa przy spotkaniach online

Wydajny sprzęt i kamerka o dobrej rozdzielczości obrazu to nie wszystko, co będzie potrzebne, aby w pełni uczestniczyć w biznesowych spotkaniach online. Niezbędny będzie również szybki i niezawodny Internet dla firm. Wśród dostawców, którzy skupiają swoją ofertę na przedsiębiorstwach, znajduje się m.in. INEA. Internet dla firm bez limitu od tego dostawcy to nawet 1 Gb/s prędkości, stały monitoring sieci, wysokie SLA (Service Level Agreement, czyli poziom świadczonych usług w zakresie IT) na poziomie 99,9% i pełna skalowalność.