Jedzenie

Przesolony sos, zupa – jak uratować przesoloną potrawę

Wszyscy to przeżywaliśmy: niezależnie od tego, czy zapomniałeś, że już posoliłeś potrawę i dodałeś soli ponownie, czy też poślizgnęła Ci się ręka i dodałeś za dużo, rezultat jest taki sam. Twoja zupa, gulasz, mięso, dodatek lub sos są teraz zbyt słone. Jak więc to naprawić, aby nadal można było podawać danie na obiad? Dzielimy się czterema uświęconymi tradycją sposobami na przywrócenie równowagi — i naszymi najlepszymi wskazówkami, które pomogą Ci odpowiednio przyprawiać jedzenie za każdym razem

Jak uratować przesoloną potrawę

Dodaj kwaśny składnik
Nie zmniejszy to poziomu sodu w potrawie, ale dodanie kwaśnego składnika, takiego jak sok z cytryny, ocet, a nawet produkt pomidorowy, może zneutralizować słoność potrawy. Zacznij od odrobiny lub ściśnij, dobrze wymieszaj, aby połączyć i posmakuj, zanim dodasz więcej.

Postaraj się wybrać kwaśny element, który będzie dobrze współgrał z profilem smakowym Twojego dania np. użyj soku z limonki czy też cytryny, a nie octu balsamicznego. W razie wątpliwości użyj kwasu o neutralnym smaku, takiego jak ocet ryżowy lub ocet z białego wina; są one kompatybilne z wieloma różnymi potrawami.

Dodaj słodzik
Podobnie spróbuj dodać odrobinę słodyczy, aby przeciwdziałać zbyt słonawemu sosowi lub smażeniu . Brązowy cukier lub syrop klonowy dodadzą potrawie charakterystycznego karmelowego smaku, co może się sprawdzić. Jeśli pożądana jest bardziej neutralna słodycz, trzymaj się cukru pudru.

Dodaj nabiał
Kremowy produkt mleczny pokryje twoje usta, zasadniczo oszukując twoje podniebienie. Twarda śmietana, pół na pół lub kawałek masła to dobre rozwiązania dla dania, które musi gotować się trochę dłużej. Dodaj kwaśną śmietanę lub gałkę serka śmietankowego na końcu i zdejmij ze źródła ciepła, aby zapobiec ich pękaniu.

Rozcieńcz lub zwiększ swoje danie
Rozcieńczenie potrawy odrobiną lub dwiema kroplami płynu niezawierającego soli lub dodanie większej ilości warzyw, makaronu lub mięsa pomoże potrawie, która jest zbyt słona, po prostu dlatego, że zwiększasz ogólną ilość tego, co robisz. Zamiast po prostu maskować sól, jak powyższe sztuczki, faktycznie zmniejszy to zawartość sodu w porcji twojego dania – więc jest to dobra droga, jeśli masz problemy dietetyczne.

zakupy od lokalnego rolnika

Ziemniaczana sztuczka
Legenda głosi, że jeśli wrzucisz surowego, obranego i pokrojonego w kostkę ziemniaka do garnka z gotującą się zupą lub gulaszem, wchłonie on część soli podczas gotowania. Chociaż ma to swoje zalety, uważamy, że tę starą sztuczkę należy traktować z przymrużeniem oka. W rzeczywistości ziemniak wchłonie płyn, ponieważ jest bardzo skrobiowy, ale będzie to miało bardzo subtelny wpływ na końcowy poziom soli potrawy.

Nie ma nic złego w wypróbowaniu tej metody, jeśli masz pod ręką dodatkowy ziemniak. Pamiętaj, że bardziej prawdopodobne jest, że dodatkowa woda, którą będziesz musiał dodać po tym, jak ziemniak wchłonie część płynu.

Jak zapobiegać dodawaniu zbyt dużej ilości soli do potrawy

Jeśli chodzi o nadmierne solenie naczynia, uncja zapobiegania naprawdę pokonuje funt lekarstwa. Zawsze łatwiej będzie dodać więcej soli niż ją wyjąć. Pamiętaj o tych wskazówkach przed rozpoczęciem gotowania.

Warstwy
W szkole kulinarnej szefowie kuchni uczą się przyprawiać etapami, aby uwydatnić każdą warstwę smaku, którą budujesz. Na przykład, jeśli podsmażasz cebulę do zupy lub sosu, dodaj kilka małych szczypt soli, zanim przejdziesz do następnego kroku.

Uważaj na ukrytą sól
W sklepie wybieraj produkty, które reklamują, że mają niższą zawartość sodu niż ich odpowiedniki. Rosół, fasola i produkty z pomidorów mogą zawierać mnóstwo soli, co oznacza, że ​​będziesz mieć mniejszą kontrolę nad tym, jak coś smakuje.

Smakuj na bieżąco
To nie może być wystarczająco zestresowane: smakuj jedzenie podczas gotowania! Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek i doprawisz warstwami, będziesz mógł cofnąć lub dodać więcej, w zależności od tego, jak smakuje Twoje danie w danym momencie.

Wybierz sól i trzymaj się jej
Dostępne są wszystkie rodzaje soli, które różnią się wielkością płatków, co oznacza, że ​​ich smak jest również różny. Oto doskonały przykład: ponieważ sól kuchenna jest gęsta, jest dwa razy bardziej słona niż sól koszerna. Jeśli czujesz się komfortowo z używaniem tego samego rodzaju soli, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że dokładnie wiesz, jak bardzo „szczypta” wpłynie na twoje jedzenie. Wielu profesjonalnych szefów kuchni sięga po sól koszerną podczas gotowania – grubsze płatki są łatwiejsze do uchwycenia i szybko się rozpuszczają.