Firma

Czy założenie firmy przez Internet jest możliwe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak to zrobić

Założenie firmy online to oszczędność czasu i wysiłku. Nie musisz drukować dokumentów, przesyłać ich pocztą, ani stawiać się w urzędzie. Wszystkie formalności przeprowadzisz zdalnie – bez wychodzenia z domu. Taka możliwość jest dostępna dla osób chcących założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub jedną z wybranych form spółek. Sprawdź, jak to zrobić.

Założenie firmy przez Internet – czy zawsze jest możliwe?

Zastanawiasz się, jak założyć firmę przez Internet i czy w ogóle jest taka możliwość? Jeśli planujesz otworzyć biznes w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), to nie powinieneś mieć żadnych trudności, żeby zrobić to bez wychodzenia z domu.

W przypadku spółek nie jest to takie proste, choć wciąż możliwe dla takich form prawnych, jak:

  • spółka jawna,
  • prosta spółka akcyjna,
  • spółka komandytowa,
  • spółka z o. o..

Zakładanie pozostałych rodzajów działalności gospodarczych wymaga wizyty w urzędzie, choć procedura również jest nieco bardziej uproszczona niż jeszcze kilka lat temu.

Jak założyć firmę przez Internet?

Z takiej opcji korzystają najczęściej osoby chcące działać w ramach JDG. W ich przypadku założenie firmy przez Internet jest bardzo proste i szybkie. Wygoda i ograniczenie formalności nie powinny jednak Cię zwieść. Rozpoczęcie prowadzenia przedsiębiorstwa to zawsze poważna decyzja, nawet jeśli Twój biznes ma być niewielki.

Dobrze przemyśl zatem wszystkie plusy i minusy. Jeśli jesteś pewien, że działalność gospodarcza to dla Ciebie dobry wybór, sprawdź, jak założyć firmę przez Internet w kilku prostych krokach.

Określ nazwę i wybierz siedzibę firmy

Podczas rejestracji przedsiębiorstwa musisz podać podstawowe dane, czyli jego nazwę i adres siedziby.

W przypadku JDG funkcję nazwy często pełnią po prostu imię i nazwisko właściciela. Nie jest to konieczne – możesz wymyślić dowolną inną, jeśli uznasz, że będzie lepsza z punktu widzenia marketingowego.

Jeśli nie planujesz otwarcia biura czy punktu usługowego lub handlowego, adresem siedziby może być Twój adres zamieszkania. Pamiętaj jednak, że w przypadku wynajmowania mieszkania, musisz uzyskać zgodę właściciela na założenia firmy w tym miejscu.

Miejsce prowadzenia działalności ma również znaczenie z punktu widzenia rozliczeń z fiskusem. Warto omówić tę kwestię z księgowym.

Zarejestruj się w CEIDG

Jednym z najważniejszych etapów podczas założenia firmy przez Internet jest rejestracja w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby to zrobić, musisz mieć profil zaufany. Za jego pośrednictwem wypełnisz wniosek o wpis do rejestru na rządowej stronie biznes.gov.pl.

Sporządzenie dokumentu nie jest trudne, ponieważ polega na wpisaniu do gotowego formularza wymaganych danych. Mowa przede wszystkim o nazwie i adresie firmy i informacjach o jej właścicielu.

Wniosek następnie automatycznie trafi do:

  • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
  • Głównego Urzędu Statystycznego,
  • Urzędu Skarbowego.

Jeśli te instytucje nie dopatrzą się z nim nieprawidłowości, to założenie firmy przez Internet przebiegło pomyślnie. Otrzymasz o tym powiadomienie i od razu możesz zacząć zarabiać.

Wybierz kody PKD

Podczas uzupełniania wniosku o wpis do CEIDG, zostaniesz poproszony o podanie kodów PKD Twojej działalności. PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, która porządkuje typy działalności według numerów. W praktyce oznacza to, że do każdego typu usługi czy rodzaju sprzedawanych towarów jest przypisany konkretny kod. Przedsiębiorca może zajmować się jedynie tymi rodzajami działalności, które podał podczas rejestracji w CEIDG.

Ten wpis można później uzupełnić, jednak najwygodniej oraz razu odnaleźć i podać symbol, który najlepiej opisuje to, czym będzie zajmowała się Twoja firma.

Niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć kłopot z wybraniem odpowiednich symboli. Dotyczy to głównie firm, które zajmują się nowymi technologiami, albo świadczą specyficzne usługi. Możesz skorzystać z wyszukiwarki na stronie biznes.gov.pl, która pomoże Ci najtrafniej dobrać właściwy numer.

Założenie firmy online jest obecnie bardzo łatwe – można to zrobić za pomocą kilku kliknięć. Pamiętaj jednak, aby wprowadzane dane były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym. Choć procedura jest uproszczona, weryfikacja podanych informacji nie różni się niczym od tej wykonywanej w urzędzie.