Czy założenie firmy przez Internet jest możliwe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak to zrobić
Założenie firmy online to oszczędność czasu i wysiłku. Nie musisz drukować dokumentów, przesyłać ich pocztą, ani stawiać się w urzędzie. Wszystkie formalności przeprowadzisz zdalnie – bez wychodzenia z domu. Taka możliwość jest dostępna dla osób chcących założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub jedną z wybranych form spółek. Sprawdź, jak to zrobić.
Założenie firmy przez Internet – czy zawsze jest możliwe?
Zastanawiasz się, jak założyć firmę przez Internet i czy w ogóle jest taka możliwość? Jeśli planujesz otworzyć biznes w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG), to nie powinieneś mieć żadnych trudności, żeby zrobić to bez wychodzenia z domu.
W przypadku spółek nie jest to takie proste, choć wciąż możliwe dla takich form prawnych, jak:
- spółka jawna,
- prosta spółka akcyjna,
- spółka komandytowa,
- spółka z o. o..
Zakładanie pozostałych rodzajów działalności gospodarczych wymaga wizyty w urzędzie, choć procedura również jest nieco bardziej uproszczona niż jeszcze kilka lat temu.
Jak założyć firmę przez Internet?
Z takiej opcji korzystają najczęściej osoby chcące działać w ramach JDG. W ich przypadku założenie firmy przez Internet jest bardzo proste i szybkie. Wygoda i ograniczenie formalności nie powinny jednak Cię zwieść. Rozpoczęcie prowadzenia przedsiębiorstwa to zawsze poważna decyzja, nawet jeśli Twój biznes ma być niewielki.
Dobrze przemyśl zatem wszystkie plusy i minusy. Jeśli jesteś pewien, że działalność gospodarcza to dla Ciebie dobry wybór, sprawdź, jak założyć firmę przez Internet w kilku prostych krokach.
Określ nazwę i wybierz siedzibę firmy
Podczas rejestracji przedsiębiorstwa musisz podać podstawowe dane, czyli jego nazwę i adres siedziby.
W przypadku JDG funkcję nazwy często pełnią po prostu imię i nazwisko właściciela. Nie jest to konieczne – możesz wymyślić dowolną inną, jeśli uznasz, że będzie lepsza z punktu widzenia marketingowego.
Jeśli nie planujesz otwarcia biura czy punktu usługowego lub handlowego, adresem siedziby może być Twój adres zamieszkania. Pamiętaj jednak, że w przypadku wynajmowania mieszkania, musisz uzyskać zgodę właściciela na założenia firmy w tym miejscu.
Miejsce prowadzenia działalności ma również znaczenie z punktu widzenia rozliczeń z fiskusem. Warto omówić tę kwestię z księgowym.
Zarejestruj się w CEIDG
Jednym z najważniejszych etapów podczas założenia firmy przez Internet jest rejestracja w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby to zrobić, musisz mieć profil zaufany. Za jego pośrednictwem wypełnisz wniosek o wpis do rejestru na rządowej stronie biznes.gov.pl.
Sporządzenie dokumentu nie jest trudne, ponieważ polega na wpisaniu do gotowego formularza wymaganych danych. Mowa przede wszystkim o nazwie i adresie firmy i informacjach o jej właścicielu.
Wniosek następnie automatycznie trafi do:
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- Głównego Urzędu Statystycznego,
- Urzędu Skarbowego.
Jeśli te instytucje nie dopatrzą się z nim nieprawidłowości, to założenie firmy przez Internet przebiegło pomyślnie. Otrzymasz o tym powiadomienie i od razu możesz zacząć zarabiać.
Wybierz kody PKD
Podczas uzupełniania wniosku o wpis do CEIDG, zostaniesz poproszony o podanie kodów PKD Twojej działalności. PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, która porządkuje typy działalności według numerów. W praktyce oznacza to, że do każdego typu usługi czy rodzaju sprzedawanych towarów jest przypisany konkretny kod. Przedsiębiorca może zajmować się jedynie tymi rodzajami działalności, które podał podczas rejestracji w CEIDG.
Ten wpis można później uzupełnić, jednak najwygodniej oraz razu odnaleźć i podać symbol, który najlepiej opisuje to, czym będzie zajmowała się Twoja firma.
Niektórzy przedsiębiorcy mogą mieć kłopot z wybraniem odpowiednich symboli. Dotyczy to głównie firm, które zajmują się nowymi technologiami, albo świadczą specyficzne usługi. Możesz skorzystać z wyszukiwarki na stronie biznes.gov.pl, która pomoże Ci najtrafniej dobrać właściwy numer.
Założenie firmy online jest obecnie bardzo łatwe – można to zrobić za pomocą kilku kliknięć. Pamiętaj jednak, aby wprowadzane dane były rzetelne i zgodne ze stanem faktycznym. Choć procedura jest uproszczona, weryfikacja podanych informacji nie różni się niczym od tej wykonywanej w urzędzie.