Dom

Jak konserwować bramy garażowe?

Każdy, kto ma w swoim garażu wygodne, segmentowe bramy garażowe, dobrze wie, jak wygodne to rozwiązanie. Płynne i sprawne działanie to ich ogromna zaleta, ale jednocześnie przyznać trzeba, że otwierane codziennie nawet kilka razy bramy po jakimś czasie się zużywają. Można temu zapobiec, systematycznie o nie dbając. Jak konserwować bramy garażowe, by dłużej służyły? Jakich środków użyć? Odpowiadamy!

Bramy garażowe – trzymaj się zaleceń producenta

Zanim zabierzesz się do czyszczenia swojej bramy garażowej, sprawdź, czy nie posiadasz wciąż instrukcji producenta. Zazwyczaj wytwórca umieszcza tam informacje o konserwowaniu bramy garażowej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że taka instrukcja mogła zaginąć w ferworze remontu i porządków, dlatego pomożemy Ci w tym procesie. 

Na początek jeszcze kilka słów o tym, jak często należy takie czyszczenie wykonać. Bramy garażowe (https://oknoplast.com.pl/bramy-garazowe/) najlepiej poddać konserwacji po raz pierwszy po ich zamontowaniu lub po zakończeniu remontu. Na początku warto monitorować stan bramy – czy wszystko działa sprawnie, czy ilość smaru jest wystarczająca, czy brama jest odpowiednio wyważona. Dzięki temu zareagujesz od razu, jeśli cokolwiek nie będzie działać.

Czyszczenie bramy warto wykonywać co najmniej raz w roku, najlepiej po zimie, kiedy pojawia się najwięcej zabrudzeń. Ponadto raz na 2 lata warto wezwać specjalistów, którzy skontrolują jej działanie. 

Konserwacja bramy garażowej krok po kroku

Na początek najważniejsze, czyli odłączenie bramy od zasilania: bezpieczeństwo przede wszystkim. A dalej już po kolei.

Konserwację warto zacząć od wyczyszczenia otworów wentylacyjnych. Każda brama posiada głowicę z otworkami, które mogą się zatykać. Do ich wyczyszczenia wystarczy odkurzacz lub sprężone powietrze. Jednocześnie dobrze zadbać też o obudowę głowicy: w jej przypadku zazwyczaj wystarczy przetarcie wilgotną szmatką. Zrobione? Pora na kolejne, poważniejsze kroki.

Na pierwszy ogień idzie usunięcie brudu. Zdecydowanie najwięcej jest go zawsze na samej górze całej konstrukcji, czyli na prowadnicach umieszczonych pod sufitem. Obecne na nich zabrudzenia są nie tylko mało estetyczne, ale też mogą poważnie zaszkodzić pracy bramy: powodują jej głośną pracę i mogą ją uszkodzić. Najlepiej zacząć od przedmuchania prowadnic, które następnie należy doczyścić szczotką

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie połączeń pomiędzy segmentami i innych trudno dostępnych miejsc. Nie będziesz zaskoczony – tu też przyda się sprężone powietrze i szczotka. Czyść jednak delikatnie, tak aby nie uszkodzić powierzchni bramy.

No i na koniec coś, co jest najbardziej widoczne dla osób postronnych, czyli płaszcz bramy. Do jego wyczyszczenia najlepiej użyć łagodnego detergentu, ale nie polecamy płynu do naczyń czy mleczka do czyszczenia łazienek, podobnie jak Karchera. Można sobie z tym poradzić delikatniejszymi sposobami.

Inaczej musisz potraktować powierzchnię lakierowaną – umyj ją szamponem samochodowym bez wosku, natomiast oklejoną powierzchnię wyczyść środkiem do mycia okien z PCV. Na koniec oczywiście spłucz wszystkie pozostałości detergentów oraz brudu i nawilż wszystkie uszczelki silikonem. Zawiasy i rolki, a także ich trzpienie najlepiej wyczyścić suchym smarem. Nieco więcej na ten temat znajdziesz poniżej.

Bramy garażowe – jak i czym smarować?

Konserwacja mechanicznych elementów bramy garażowej jest niezwykle ważna. Smarowanie należy jednak wykonywać wyłącznie w miejscach, w których jest to niezbędne, czyli głównie na zawiasach i trzpieniach rolek. Jak to zrobić? Wystarczy delikatnie prysnąć smarem do bram garażowych w specjalne otworki, a nadmiar substancji wytrzeć. 

Znaczenie ma oczywiście także smar. Nie możesz użyć dowolnego produktu, aby nie zaszkodzić konstrukcji. Najlepiej będzie, jeśli dowiesz się, jaki smar poleca producent Twojej bramy – musi on bowiem być dostosowany do modelu bramy garażowej. Lepiej nie sięgać po uniwersalny, zwykły smar – może on bowiem przyciągnąć brud i piach, co sprawia, że mechanizmy mogą zacząć zawodzić. Jeśli nie wiesz, jaki produkt wybrać, skontaktuj się ze specjalistami.