Technologia

Kable sieciowe różnych technologii

Patchocordy to kable sieciowe stosowane są w sieciach Ethernet, które służą do przesyłania sygnałów między połączonymi ze sobą urządzeniami, np. w systemie gwiazdy. Są zazwyczaj krótkimi odcinkami kabli, a ich ważną cechą jest zakończenie z obu stron odpowiednimi wtyczkami. Ich druga charakterystyczna cecha o skręcona wiązka przewodów, która daje im popularną nazwę “skrętki”. Czym się zatem odznaczają?

Czym są patchcordy?

Patchcordy to krótkie, poręczne kable, które przesyłają sygnał od jednego do drugiego urządzenia. Są rodzajem kabli krosowych i służą do łączenia elementów na krótkich odcinkach. Idealnie sprawdzają się zarówno w domach, jak i w instytucjach lub biurach.

Możemy wśród nich wyróżnić kilka typów patchcordów, takich jak kable FTP, STP i UTP. Każdy z nich odznacza się nieco inną budową, która wpływa na jego parametry pracy. Warto mieć to na uwadze, wybierając właściwe kable sieciowe Ethernet.

Przewody STP i UTP

Przewody UTP oraz STP są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych. Kable UTP są rodzajem izolowanego kabla, które sprawdza się zarówno w poziomych, jak i pionowych instalacjach. Nie są ekranowane w żaden sposób przed działaniem pola elektromagnetycznego, przez co mogą ulegać jego wpływom.

W zależności od wewnętrznej budowy i dokładnej kategorii, do której należą, będą różnić się poszczególnymi parametrami pracy, w tym prędkością i częstotliwością transmisji danych. Przewody UTP kat. 6 odznaczają się znacznie wyższymi transferami danych niż kable kategorii 5, ponieważ mogą osiągać prędkość nawet 10 Gb/s (w przypadku kategorii 5 to maksymalnie 100 Mb/s). Sprawdzają się między innymi w instalacjach domowych.

Warto także wiedzieć, że kable STP są wyposażone w specjalny ekran zabezpieczający transmisję przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Dzięki temu lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach i są dedykowane tym rozwiązaniom, które znajdują się między innymi w zakładach produkcyjnych, narażonych na wysoki wpływ promieniowania elektromagnetycznego. 

Kable FTP

Przewody FTP to drugi rodzaj kabli typu Ethernet, który posiada specyficzną, foliowaną budowę. Przewody tego typu posiadają ekran foliowany z uziemieniem. Są stosowane w ramach okablowania strukturalnego w tych miejscach, w których istnieje ryzyko wystąpienia zakłóceń elektromagnetycznych z zewnątrz.

Kable FTP stosowane są przede wszystkim  sieciach teleinformatycznych, internetowych i ethernet, a także w sieciach LAN. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów kabli patchcord, tak samo i wśród nich możemy wyróżnić kilka kategorii, które wpływają na przepustowość. Kategoria 6 pozwala na transfer danych nawet z prędkością 10 Gb/s, możemy jednak wyróżnić nawet wyższe kategorie o lepszej przepustowości.

Różne kolory izolacji

Skrętki każdego typu są zabezpieczone izolacją i wyposażone w specjalne wtyczki, które służą do ich podłączania. Warto zwrócić uwagę na różne kolory przewodów, które ułatwiają tworzenie nawet rozbudowanych sieci teleinformatycznych. Dzięki temu niezależnie od ilości przewodów nie zostaną one pomylone.