DomRemonty

Wiertnice glebowe – jak wybrać odpowiedni świder do ziemi?

Wiertnica glebowa to sprzęt, który sprawdza się podczas wiercenia otworów w glebie, nawet tej zbitej i twardej. Urządzenie znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym budowlanej, ale i w ogrodnictwie. Na rynku dostępne są różne rodzaje wiertnic glebowych. Które z nich i w jakich sytuacjach warto wybrać? Czym się kierować podczas dobierania tego urządzenia oraz dlaczego warto je wypożyczyć zamiast kupować?

Na to zwróć uwagę podczas wybierania wiertnicy glebowej

Wiertnica, która określana jest również mianem świdra glebowego bądź otwornicy do gleby, przydaje się podczas wiercenia otworów w ziemi. W zależności od jej długości, średnicy czy sposobu zasilania w inny sposób przebiega praca.

Poszczególne parametry zadecydują o wygodzie oraz łatwości użytkowania, sposobie eksploatacji, a także możliwościach wykorzystania. Na co zatem zwrócić uwagę? Jaka wiertnica glebowa spełni moje oczekiwania?

Bardzo ważne jest dostosowanie tego urządzenia do rodzaju zaplanowanych do wykonania prac. Modele ręczne wymagają użycia siły fizycznej, dlatego nadają się do krótkiego zastosowania i wykonania niewielkiej liczby małych otworów w miękkiej ziemi. Z kolei wiertnice elektryczne bądź spalinowe są już w stanie poradzić sobie z wierceniem otworów w twardej glebie bez użycia siły fizycznej. Sposób pracy ma zatem znaczenie.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi na budowę wiertnicy. Musi być ona wytrzymała, trwała i odporna na działanie czynników zewnętrznych. Liczy się także jej ergonomia, pewny chwyt i bezpieczne użytkowanie.

Rodzaje wiertnic glebowych

Wśród wiertnic glebowych wyróżnia się kilka ich rodzajów. Są to następujące modele:

  • Wiertnice ręczne – nie mają silnika, dlatego praca z nimi wymaga użycia siły fizycznej. Sprawdzają się do okazjonalnych prac i wiercenia bardzo niewielkiej liczby otworów w miękkim podłożu. Mają prostą konstrukcję i są dość trwałe.
  • Wiertnice spalinowe – radzą sobie praktycznie z każdym rodzajem gruntu. Mają skomplikowaną budowę, lecz oferują za to mobilność, wygodę użytkowania bez konieczności użycia siły fizycznej, a także możliwość wiercenia otworów o różnych średnicach.
  • Wiertnice elektryczne – od świdrów spalinowych różni je przede wszystkim konieczność podłączenia do prądu. Działają jednak z podobną wydajnością i są równie wygodne w użytkowaniu, choć sprawdzają się głównie w pobliżu budynków ze względu na ograniczenie długością kabla.
  • Wiertnice akumulatorowe – są to mobilne świdry glebowe, które nie wymagają podłączenia do źródła energii elektrycznej. Nie wytwarzają spalin podczas pracy.
  • Wiertnice ciągnikowe – jest to profesjonalny sprzęt przeznaczony do pracy wraz z ciągnikiem. Maszyny te są stosowane na bardzo dużych powierzchniach.

Jaką wiertnicę do ziemi wybrać?

Aby wybrać konkretny model, warto porównać zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Wśród najczęściej i najchętniej wybieranych wiertnic są spalinowe oraz elektryczne. Cechuje je bowiem odpowiedni stosunek ceny do jakości, poza tym dość szerokie możliwości zastosowania, także w rękach użytkowników prywatnych.

Dokładając do tego porównanie możliwości, sposobu działania oraz przeznaczenia wymienionych rodzajów wiertnic, można dobrać sprzęt, który poradzi sobie z zaplanowanymi do wykonania zadaniami.

Gdzie można wypożyczyć świder glebowy?

Świder glebowy to sprzęt, który sprawdza się zarówno w rękach użytkowników prywatnych, jak i firmowych. W zależności od zaplanowanych prac może być on niezbędny tylko jednorazowo, ale i będzie wykorzystywany również okresowo, do wykonania np. określonej liczby otworów pod nasadzenia.

Zakup na własność nie zawsze jest zatem opłacalny. Dużą lepszą opcją w wielu przypadkach okazuje się być wynajem świdra glebowego. Można liczyć na oszczędności, a przy tym wciąż korzystanie z profesjonalnego, niezawodnego i wygodnego w użytkowaniu sprzętu. Warto postawić np. na wiertnice glebowe na wynajem w wypożyczalni Renta.

Komfortowa praca bez zbędnych wydatków

Wykonanie nawet wielu otworów – pod nasadzenia, słupki ogrodzeniowe, instalacje i nie tylko – także w twardej i zbitej ziemi jest możliwe. Pozwala na to sprzęt, jakim jest otwornica do gleby. Łatwy w zastosowaniu, przeważnie niewymagający zastosowania siły fizycznej, działający sprawnie, szybko i wydajnie.

Komfortową pracę jest w stanie zagwarantować także wiertnica glebowa, która zostanie wynajęta w wypożyczalni sprzętu budowlanego. Zaoferuje te same zalety i trwałość, co sprzęt zakupiony na własność, jednak za ułamek ceny zakupu.