Dom

Sterowanie Wi-Fi. Co można zrobić przy jego pomocy?

Sterowanie bezprzewodowe wykorzystujące sieć Wi-Fi to nowoczesny sposób zarządzania różnymi urządzeniami w domu. Dowiedz się, w jaki sposób możesz wykorzystać swój smartfon i jakie inwestycje możesz poczynić, aby twój dom przemienił się w dom inteligentny.

Oświetlenie

Sterowanie przy pomocy Wi-Fi najprościej jest wprowadzić w przypadku oświetlenia. Zazwyczaj wystarczy po prostu zmienić żarówki na LED z funkcją łączenia się ze smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym: dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zdalnie włączać i wyłączać światło, ale również zarządzać jego natężeniem i barwą, 

W przypadku zaawansowanych systemów zarządzania światłem możliwe jest tworzenie reguł (np. włączanie świateł o konkretnej godzinie lub w losowy sposób, aby imitować obecność domowników, gdy nie ma ich w domu).

Sprzęty gospodarstwa domowego i rozrywka

Inteligentny dom może być zdalnie sprzątany i wietrzony: a to za pomocą systemów inteligentnego zarządzania, które za pośrednictwem sieci Wi-Fi komunikują się ze smartfonem właściciela. W ten sposób może być włączany odkurzacz samojeżdżący, klimatyzator, rekuperator, oczyszczacz powietrza i wiele innych sprzętów. 

Na ten moment co prawda jeszcze nie odkryto urządzeń kuchennych, które całkowicie byłyby w stanie zniwelować potrzebę gotowania, jednak wiele sprzętów AGD dostępnych jest już z modułem Wi-Fi pozwalającym na zdalne włączanie i sterowanie np. temperaturą (piekarniki, ekspresy do kawy). 

Z pomocą Wi-Fi można obecnie sterować odtwarzaniem muzyki, telewizorem, rzutnikiem, konsolami do gier. Smartfon lub tablet stał się przez to domowym centrum zarządzania. 

Inteligentny dom w praktyce

Systemy inteligentnego domu dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze wymagają położenia odpowiednich kabli (zwłaszcza RJ-45, przełączników switch i stacji NAS). Z kolei systemy bezprzewodowe funkcjonują zazwyczaj w oparciu o Bluetooth lub Wi-Fi – ta druga opcja uznawana jest za bezpieczniejszą. 

To, na który system finalnie się zdecydujemy, warto warunkować miejscem, w którym będzie użytkowany. Nowe budynki, w których możliwe jest wygodne położenie kabli, mogą bazować na tym systemie. Z kolei w przypadku starszych domów, które mają ograniczoną możliwość przebudowy, bardziej sprawdzi się system inteligentnego domu bezprzewodowy, oparty o Wi-Fi. Nie wymaga on naruszania stanu ścian i jest bardziej elastyczny: jeśli zmienią się potrzeby dotyczące np. umiejscowienia kamery, wystarczy ją przestawić. Systemy Wi-Fi polecane są także osobom, które często zmieniają miejsce zamieszkania lub wynajmują swój dom. 

Większość zestawów startowych do inteligentnego domu jesteś w stanie zakupić za mniej niż 700 złotych. To, jak wiele sprzętów będziesz chciał podłączyć do swojej domowej sieci determinuje dalsze inwestycje. Jednak inwestując już w podstawowe czujniki i kamery znacznie zwiększasz swoje bezpieczeństwo oraz generujesz oszczędności związane z użytkowaniem mediów.