Różne

Asertywność co to jest

Asertywność to umiejętność mówienia „nie” kiedy uważamy, że coś jest nieodpowiednie lub niezgodne z naszymi wartościami, bez jednoczesnego atakowania innych lub rezygnacji z własnych potrzeb. Osoby asertywne potrafią wyrażać swoje uczucia, opinie i potrzeby bez obawy, że zostaną odrzucone lub skrytykowane.

Dlaczego asertywność jest ważna?

Asertywność pomaga nam w budowaniu trwałych i satysfakcjonujących relacji z innymi. Kiedy jesteśmy asertywni, inni ludzie bardziej nas słuchają i bardziej nas szanują, ponieważ pokazujemy, że jesteśmy pewni siebie i że potrafimy bronić swoich interesów. Asertywność także pomaga nam w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i rozwiązywaniem konfliktów.

asertywność co to jest

Jak rozwijać asertywność?

  1. Uświadom sobie swoje potrzeby i wartości. Aby być asertywnym, musisz wiedzieć, czego chcesz i czego oczekujesz od innych.
  2. Ucz się mówić „nie” w sposób jasny i konkretny. Nie mów „może” lub „prawdopodobnie”, mów po prostu „nie”.
  3. Ucz się bronić swoich interesów. Aby być asertywnym, musisz być w stanie przedstawić swoją opinię i argumenty, dlaczego uważasz, że masz rację.
  4. Ucz się akceptować odmowę. Kiedy ktoś odmawia spełnienia twojego żądania, nie oznacza to, że cię nie lubią lub cię pogardzają.
  5. Ćwicz asertywność w różnych sytuacjach. Im więcej sytuacji, w których jesteś asertywny, tym łatwiej będzie ci to przychodzić naturalnie. Możesz na przykład ćwiczyć asertywność w rozmowach z rodziną, przyjaciółmi czy w pracy.
  6. Pamiętaj o komunikacji nonverbalnej. Twoja postawa, ton głosu i mimika mogą pomóc w wyrażaniu asertywności.
  7. Bądź świadomy swoich granic. Nie pozwól, aby inni cię przekraczali, niezależnie od tego, jak bardzo ci na nich zależy.
  8. Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w rozwijaniu asertywności, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Asertywność co to jest- podsumowanie

Asertywność jest ważną umiejętnością, która pomaga nam w budowaniu trwałych i satysfakcjonujących relacji z innymi oraz radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Poprzez świadomość swoich potrzeb i wartości, naukę mówienia „nie” oraz ćwiczenie asertywności w różnych sytuacjach, możemy rozwijać tą umiejętność i poprawiać jakość naszego życia.