
Wyświetlacz to jeden z kluczowych elementów smartfonu. Gdy ekran jest uszkodzony, nie możemy bezpiecznie korzystać ze wszystkich funkcji telefonu. Trudniej jest odczytać wiadomości, e-maile, a także przeglądać strony w Internecie. Dodatkowo ekran dotykowy może nie reagować szybko na nasz dotyk i opóźniać otwieranie aplikacji. Uszkodzony wyświetlacz najlepiej naprawić w serwisie.
Za twórcę ekranu dotykowego uważany jest Sam Hurst, który w 1971 roku opracował wynalazek zwany „Sensorem dotykowym”. W odróżnieniu od ekranów znanych dziś sensor Hursta nie był przeźroczysty.
Warto zauważyć, że pierwsze ekrany dotykowe nie były stworzone dla smartfonów, stosowano je głównie w projektach naukowych.
Sam Hurst założył firmę Elographics, która zajmowała się doskonaleniem wynalezionej technologii. Co przyniosło rezultaty, ponieważ po trzech latach w 1974 roku powstał ekran przeźroczysty. Odkrycie to jest „praojcem” dzisiejszych ekranów. Dodatkowo firma stworzona przez Hursta wynalazła i opatentowała technologię five-wire resistive, używaną dziś do produkcji ekranów dotykowych.
Budowa wyświetlacza smartfonu
Wyświetlacze nowoczesnych smartfonów zostały zaprojektowane w sposób umożliwiający interakcję z urządzeniem jedynie poprzez dotyk palcem lub rysikiem. W zależności od tego, gdzie i w jaki sposób użytkownik dotyka ekranu, system otrzymuje odpowiednie instrukcje. Podobnie działające wyświetlacze spotkać można w tabletach, konsolach do gier oraz automatach, biletomatach i nawigacjach samochodowych. Obsługa urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy jest dużo prostsza niż w przypadku ekranów sterowanych za pomocą klawiszy. Niestety, pomimo wielu zalet wyświetlaczy dotykowych mają one jedną wadę. Z powodu swoich dużych rozmiarów często zajmują całą powierzchnię smartfonu, a to sprawia, że łatwo ulegają uszkodzeniom i pęknięciom.

Wymiana wyświetlacza – kiedy potrzebna?
Zbity ekran, pęknięty wyświetlacz, a może uszkodzeniu uległa jedynie szybka? Patrząc na uszkodzony ekran telefonu, trudno czasami stwierdzić, co uległo uszkodzeniu, tym bardziej że wyświetlacz składa się z kilku warstw.
Szybka to szkło, które pełni funkcję ochronną wyświetlacza. To najbardziej narażony na stłuczenia element smartfonu. Szkło jest odporne na zarysowania, jednak jego pęknięcie będzie wyraźnie zauważalne.
Niektóre modele telefonów wyposażone są w szybkę zespoloną z dotykiem. Wtedy szkło ochronne jest zintegrowane z funkcją dotyku. W takim przypadku pęknięty wyświetlacz oznacza prawidłowo wyświetlany obraz, jednak telefon może mieć problem z funkcją dotyku. Przy takim uszkodzeniu niezbędna będzie wymiana wyświetlacza w profesjonalnym serwisie.
Stłuczony ekran może wpływać na działanie wyświetlacza, który odpowiada za obraz w telefonie. W takim przypadku na ekranie mogą pojawiać się czarne plamy, mogą występować zaniki obrazu, a także zniekształcenia i przebarwienia obrazu. Takie uszkodzenie ekranu również wymaga wymiany wyświetlacza u specjalisty.
Wymiana pękniętego wyświetlacza to zabieg, który wymaga odłączenie uszkodzonej szybki od ekranu oraz usunięcia resztek szkła i specjalistycznego kleju. To proces kilkuetapowy i niełatwy, dlatego wymianę wyświetlacza warto zlecić specjalistycznej firmie, sprawdź na https://screenlab.pl/