Kursy

Jakich języków programowania warto się nauczyć w najbliższej przyszłości?

Znajomość najpopularniejszych technologii programistycznych to niezwykle istotny atut, który znacząco zwiększa szanse specjalistów IT na znalezienie wymarzonej pracy w zawodzie. Jeśli programista zna języki takie jak Python, JavaScript czy CSS, może liczyć na nie tylko stabilne, ale również dobrze płatne zatrudnienie. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakich języków programowania warto się nauczyć w najbliższej przyszłości. Zapraszamy do lektury.

Najpopularniejsze technologie programistyczne – aktualny ranking 

Firma Stack Overflow przeprowadziła w 2021 roku badanie, w którym sprawdzono, jaka jest popularność różnych technologii programistycznych wśród specjalistów IT. Warto nadmienić, że wskazana firma realizuje to badanie w sposób cykliczny, dlatego nieustannie dostarcza najnowszych danych dotyczących znaczenia poszczególnych języków i technologii. Do wzięcia udziału w najnowszej fali badań zaproszono ponad 83 tysiące programistów ze 181 państw świata. Było ono realizowane w terminie maj-czerwiec 2021. 

W gronie 10 najpopularniejszych technologii programistycznych zgodnie z rankingiem Stack Overflow uplasowały się kolejno:

  1. JavaScript – korzysta z niego 64,96% programistów biorących udział w badaniu, 
  2. HTML/CSS – korzysta z niego 56,07% programistów biorących udział w badaniu, 
  3. Java – korzysta z niego 48,24% programistów biorących udział w badaniu, 
  4. SQL – korzysta z niego 47,08% programistów biorących udział w badaniu, 
  5. Java – korzysta z niego 35,35% programistów biorących udział w badaniu, 
  6. Node.js – korzysta z niego 33,91% programistów biorących udział w badaniu, 
  7. TypeScript – korzysta z niego 30,19% programistów biorących udział w badaniu, 
  8. C# – korzysta z niego 27,86% programistów biorących udział w badaniu, 
  9. Bash/Shell – korzysta z niego 27,13% programistów biorących udział w badaniu, 
  10. C++ – korzysta z niego 24,31% programistów biorących udział w badaniu. 

Gdy spojrzymy na najnowsze oferty pracy IT, zauważymy, że najczęściej wymaga się od kandydatów znajomości technologii, które zajmują 5 pierwszych miejsc w tym rankingu. Oznacza to, że specjaliści JavaScript czy SQL bez trudu mogą znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. 

Czym wyróżnia się JavaScript?

Z powyższego rankingu wynika, że najpopularniejszym językiem programowania znów okazał się JavaScript. Dodatkowo, pierwsze miejsce zajął on po raz 9-ty z rzędu, co jest dowodem na to, iż jego pozycja jest ugruntowana. Co sprawia, że język ten cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród programistów na całym świecie? 

JavaScript jest uniwersalnym i dynamicznym językiem skryptowym. Gdy dodamy go do dokumentu HTMl, wyświetla on dynamiczną zawartość na stronach internetowych. Za stworzenie JavaScript odpowiedzialny był Brendan Ich, który współtworzył także projekt Mozilla. JavaScript wykorzystuje się m.in. do projektowania gier, aplikacji mobilnych i webowych, dynamicznych stron internetowych czy interaktywnych animacji bazujących na technologii WebGL. Tę technologię stosuje szereg gigantów technologicznych, takich jak YouTube, Gmail czy Facebook. 

HTML – co warto o nim wiedzieć? 

Drugi z najpopularniejszych języków według omawianego rankingu to HTML/CSS. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do projektowania stron internetowych. Nie jest to standardowa technologia programowania, ponieważ nie wyposażono jej w klasyczne instrukcje warunkowe występujące w Pythonie lub JavaScript.

Dodatkowo, nie ocenia ono wyrażeń i nie pobierana danych wejściowych. Mimo tego, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród twórców stron internetowych. Dzięki niemu zaprojektowanie witryny staje się zdecydowanie prostsze i mniej czasochłonne. 

Java, czyli trzeci najpopularniejszy język programowania

Java to według rankingu Stack Overflow trzeci najpopularniejszy język programowania. Jest to wysokopoziomowy język, który wykorzystuje się przede wszystkim w tworzeniu backendu internetowych aplikacji. Pełni on bardzo ważną rolę, czego dowodem jest fakt, iż na szeroką skalę wykorzystuje go m.in. Minecraft, LinkedIn czy Amazon. Wyróżnikiem tego języka jest spora wydajność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Rekrutacja IT ma to do siebie, że wobec kandydatów wymaga się, by znali jak największą liczbę technologii programistycznych. Im więcej języków zna dany specjalista, tym jego szanse na znalezienie wymarzonego miejsca pracy z wysokim wynagrodzeniem będą wyższe.