Zdrowie

Czy jelita i ich flora bakteryjna ma wpływ na stan włosów oraz skóry głowy?

Coraz więcej słyszymy o tym, iż najważniejsza dla naszego zdrowia oraz urody jest równowaga organizmu. To prawda, a bardzo dobrze widać to na przykładzie tego, jaki wpływ na stan włosów oraz skóry głowy ma flora bakteryjna jelit. Dobre bakterie w naszych jelitach nie tylko trawią pokarmy, ale mają także duży wpływ na homeostazę w całym organizmie – także jeśli chodzi o zdrowie i stan skóry i włosów. W naszych gabinetach znajdziesz holistyczne podejście do problemów z włosami, a więc tego tematu także nie może tu zabraknąć.

Czym jest mikrobiota jelitowa?

Mikrobiota jelitowa to inaczej flora bakteryjna, która znajduje się w naszych jelitach. To swoisty, bardzo ważny ekosystem, który składa się z różnych mikroorganizmów, w tym głównie z bakterii. W naszych jelitach może żyć nawet 800 gatunków różnych bakterii, a te odgrywają ważną rolę nie tylko dla przewodu pokarmowego, ale i dla całego organizmu. Ważnym jest, by mikrobiom naszych jelit zasiedlały w większym stopniu bakterie pożyteczne, a nie drobnoustroje patogenne. Na stan mikrobiomu w jelitach ma wpływ spora ilość czynników, w tym głównie dieta. Innymi czynnikami, które mogą zmienić florę jelitową, a finalnie obniżyć kondycję skóry i włosów, są np. hormony, przewlekły stres, choroby, zażywane leki, środowisko czy wiek.

Jeżeli flora bakteryjna w jelitach ulegnie zaburzeniu (dysbioza jelitowa), może dojść do występowania patologii, w tym do wystąpienia chorób autoimmunologicznych, które mogą przyczyniać się często do problemów trychologicznych, w tym np. do łysienia plackowatego.

Jelita a produkcja witamin

Mówiąc o wpływie funkcjonowania jelit na stan skóry i włosów, nie można zapomnieć o fakcie, iż to w jelitach produkowana jest część witamin. Witaminy jak i minerały odgrywają dużą rolę we wzroście i dobrej kondycji skóry oraz włosów. To właśnie zasiedlające jelita „dobre” bakterie przyczyniają się do powstawania tak ważnych dla organizmu witamin jak biotyna, tiamina, witamina K, kwas foliowy i inne. Wymienione witaminy są niezbędne dla kondycji skóry i włosów – przykładowo biotyna, czyli witamina B7, bierze udział w syntezie keratyny – jednego z podstawowych budulców włosów i paznokci. Zaburzona flora bakteryjna jelit prowadzi do niedoborów witaminowych, a to ma negatywne skutki dla zdrowia skóry i włosów. Niedobory sprawiają, iż włosy nie rosną prawidłowo, a dodatkowo mogą zacząć wypadać.

Problem zwiększonej przepuszczalności jelit

Schorzeniem, które  może mieć negatywny wpływ na stan skóry i włosów jest zwiększona przepuszczalność jelit. To powoduje, iż bakterie mogą przedostawać się do krwioobiegu i być początkiem powstania stanów zapalnych w organizmie. Dla skóry i włosów oznacza to zaburzoną równowagę i możliwość pojawienia się wielu, niepożądanych dermatoz. Finalnie może to potęgować takie problemy jak atopowe zapalenie skóry głowy czy też łuszczycę. Równowaga mikrobiologiczna jest ogromnie ważna, a wszelkie zaburzenia mogą prowadzić również do kolonizowania się niechcianych bakterii w obszarze mieszków włosowych i powodować niektóre rodzaje łysienia. Problemy z jelitami, w tym z ich przepuszczalnością, powodują także niewystarczające wchłanianie potrzebnych organizmowi składników odżywczych. Każdy więc wywnioskuje, iż prowadzi to do powstawania niedoborów, a stąd już krok do osłabienia kondycji skóry oraz włosów.

Jeśli zauważasz, iż z Twoimi włosami lub skórą głowy dzieje się coś niepokojącego, odwiedź dobrego  to jedno z miast, gdzie znajdziesz nowoczesny gabinet i najlepszych specjalistów. U trychologa spotkasz się z kompleksowym podejściem, które skupia się wokół rozwiązywania problemów z włosami i skórą głowy w oparciu o aspekty medyczne, dietetyczne oraz  kosmetyczne. Umów się jeszcze dziś, ponieważ każdy problem warto rozwiązać jak najszybciej.

Na zlecenie Eurtex PPHU Dariusz Górak