Zdrowa i promienna skóra jest naszą wizytówką i dodaje nam pewności siebie. Jednak niestety często na niej pojawiają się przebarwienia, które już nie prezentują się estetycznie. Na szczęście można się ich pozbyć bądź też zmniejszyć widoczność. Ale nim przejdziemy do przedstawienia Wam tego jak ważna jest właściwa pielęgnacja, dowiecie się jak powstają przebarwienia i co jest ich przyczyną.
Przebarwienia – jakie są przyczyny ich powstania
Skóra produkuje pigment zwany melaniną, który wytwarzany jest przez melanocyty, czyli komórki skóry. Na ich aktywność wpływa promieniowanie UV, jakość powietrza, ale też aktywność hormonów. Oczywiście znaczenie ma także to jaką karnacje mamy. Jeżeli dojdzie do nadprodukcji tego pigmentu, to pojawią się przebarwienia. Mogą one przybierać postać małych, średnich, ale też większych plamek bądź obręczy. Są one płaskie, jednak bardzo różnią się natężeniem pigmentu. Są różne rodzaje przebarwień i jak możecie się domyślić sposób ich powstania jest inny. Wyróżniamy przebarwienia, które są skutkiem zaburzeń hormonalnych oraz wystawiania skóry na słońce. Najczęściej pojawiają się one na policzkach, nosie, czole czy szyi. Występują także przebarwienia pozapalne, których przyczyną jest stan zapalny skóry. Może dojść do ich powstania na skutek alergii, atopowego zapalenia skóry czy też trądziku. Przebarwienia mogą być spowodowane nadmiernym eksponowaniem skóry na słońce. Mamy wtedy do czynienia z przebarwieniami posłonecznymi. Pamiętajcie, że należy bardzo dokładnie sprawdzać skład kosmetyków, gdyż niektóre z nich zwiększają ryzyko powstawania przebarwień. Tutaj mamy na myśli olejki eteryczne czy alkohol etylowy. Także zioła mogą powodować powstanie przebarwień. Światłouczulający jest choćby dziurawiec. Na szczęście można zmniejszyć ich widoczność. Czas więc dowiedzieć się jak to zrobić.
Jak skutecznie zapobiegać przebarwieniom na skórze?
Wyobraźcie sobie, że odpowiednia pielęgnacja i wprowadzenie kilku zmian rzeczywiście może przynieść świetne efekty, które zasadniczo będą szybko widoczne. Zacznijmy może od tego, że należy zawsze stosować kosmetyki, które mają w swoim składzie filtr UV. Najlepiej wybierać kosmetyki SPF 50+. W bardzo upalne dni spędzajcie dużo czasu w cieniu, sprawdzajcie też, czy zażywane suplementy czy leki nie zwiększają znacząco ryzyka przebarwień. W razie wątpliwości zapytajcie farmaceutę. Stosujcie też serum na przebarwienia. W swoim składzie powinno mieć witaminę C, która nie tylko rozświetla skórę, ale ma też działanie odmładzające. Wybierajcie także kosmetyki, które w składzie mają aktywną postać witamy B3, czyli niacynamid. Jej działanie polega na ujednoliceniu koloru. Do tego jeszcze wycisza stany zapalne i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Stosujecie też kremy z kwasem glikolowym, który doskonale złuszcza martwy naskórek i wyrównuje koloryt. Możecie także wybrać toniki z tym składnikiem.
Masz przebarwienia na skórze? Jedz te produkty!
Zadbajcie także o prawidłową dietę. Powinna być lekkostrawna i oparta na dużej ilości warzyw. Ale włączcie do niej także produkty takie jak jogurt naturalny czy kefir oraz zsiadłe mleko, gdyż redukują one szkodliwy wpływ promieniowania UV. Do tego w produktach mlecznych zawarty jest kwas mlekowy, który rozjaśnia przebarwienia. Możecie też nakładać produkty mleczne na skórę, gdyż bardzo dobrze łagodzą podrażnienia. Po około 20 minutach należy je zmyć ciepłą, ale nie bardzo ciepłą wodą.