Różne

Zbijak, podchody i berek. Nieśmiertelne zabawy dziecięce

W obecnym świecie, który został zdominowany przez telefony oraz gry komputerowe bardzo ważne jest nastawienie naszych dzieci do innego, zdrowszego sposobu spędzania czasu. Przecież nasze dawne dzieciństwo składało się jedynie z masy zabaw i gier ruchowych na podwórku lub w domu. Może nie były specjalnie kreatywne, ale zajmowały nam sporo czasu. Dlatego też, pora wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać dzieciom, jak przyjemna jest zabawa bez technologii. 

Gra terenowa dla dzieci – czyli zabawa w chowanego i zaklepywanie 

Zasady tej gry są bardzo proste i pewnie wielu z Was je dobrze zna. Osoba, która szuka, stoi przy drzewie lub innym miejscu „budce” i liczy do 20,30 lub nawet 100 – wszystko zależy od tego, jak się umówicie. Po odliczeniu szukający krzyczy: Szukam! Ten, kto próbuje znaleźć pozostałych graczy, musi ich zaklepywać, czyli dobiec do miejsca, w którym odliczał czas i klepnąć np. w drzewo wykrzykując imię ujawnionej osoby. Pierwszy znaleziony będzie szukać w następnej rundzie zabawy. Ważne jest również to, że w tej wersji zabawy, ukrywające się osoby, mogą same siebie zaklepywać. 

Podchody 

Zabawa, która rozwija w dzieciach kreatywność i pomysłowość. Na samym początku należy podzielić dzieci na dwie drużyny. Warto pamiętać o tym, by miały równe szanse. Zasady są bardzo proste: jedna grupa ucieka, a druga ją tropi. Osoby uciekające muszą zostawić po sobie wiele śladów. Mogą to być proste i widoczne wskazówki, np. strzałki ułożone z gałązek lub szyszek. Największa rozgrywka jest jednak wtedy, kiedy ułatwienia przyjmują nieco bardziej rozbudowaną formę – zagadek, wykreślanek i łamigłówek. Celem gry jest odnalezienie drużyny uciekającej we wcześniej określonym czasie. 

Berek – na czym polega zabawa?

Rozgrywka polega na zabawie w grupie, dlatego też berek to idealny pomysł na zajęcie dzieciom czasu podczas pięknej pogody. Jakie są zasady? Trzeba wybrać jedną osobę, która będzie berkiem. Jej zadaniem jest dogonienie dowolnego grającego, klepnięcie go z okrzykiem „berek!”. Dotknięty uczestnik staje się w ten sposób gońcem i teraz to on łapie pozostałych.

Baba Jaga patrzy 

W tej zabawie może uczestniczyć co najmniej kilka osób. Jedna z nich – Baba Jaga stoi tyłem do pozostałych uczestników znajdujących się po przeciwnej stronie pokoju. Zadaniem graczy jest to, by biec w jej kierunku. Po wypowiedzeniu słów „raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy” osoba stojąca tyłem odwraca się do pozostałych graczy. W tym momencie nikt nie może się ruszyć ani wydać z siebie żadnego dźwięku. Baba Jaga może prowokować uczestników na przykład poprzez rozśmieszanie. Gracz, który się poruszy, odpada z gry. Po chwili Babunia wraca na swoje miejsce i cykl się powtarza. Wygrywa osoba, która jako pierwsza dobiegnie do Baby Jagi i uda mu się jej dotknąć. Wówczas zajmuje jej miejsce i gra zaczyna się od nowa. 

Jak widać, organizacja tego rodzaju gier terenowych jest bardzo szybka i bezpieczna. To doskonała forma rozrywki dla najmłodszych, dzięki której dzieci będą przebyć na świeżym powietrzu bez zbędnej technologii. Te nieśmiertelne zabawy to ciekawa tradycja, godna podtrzymywania. Taka forma aktywności fizycznej – doskonale dotlenia i pozytywnie wpływa na poprawę odporności u maluchów.