Zdrowie

Tomografia komputerowa twarzoczaszki – jak się przygotować i czego oczekiwać?

Jednym z bardzo rzetelnych badań obrazowych, które wykorzystywane są szeroko w medycynie jest tomografia komputerowa. Umożliwia ona bardzo precyzyjną ocenę zmian w obrębie danych struktur. Jakie choroby twarzoczaszki pozwala zdiagnozować oraz jak przygotować się do badania?

Diagnostyka schorzeń w obrębie twarzoczaszki

Choroby twarzoczaszki wymagają odpowiedniej diagnostyki oraz jak najszybszego włączenia odpowiedniego leczenia, dostosowanego do choroby i indywidualnego stanu pacjenta. Duże znaczenie diagnostyczne zyskuje tomografia komputerowa, pozwalająca w sposób precyzyjny obrazować struktury kostne znajdujące się w obrębie głowy. Tradycyjne RTG nie sprawdzi się najlepiej, ze względu na fakt, że pozwala uzyskać wyłącznie jednowymiarowe, płaskie projekcje, natomiast kości twarzoczaszki charakteryzują się specyficzną budową, w ich obrębie występują łuki, zagłębienia, przez co konieczne jest ich obrazowanie w trójwymiarze. Takie możliwości stwarza właśnie tomografia komputerowa, która dzięki specjalnemu oprogramowaniu umożliwia nakładanie na siebie kolejnych zdjęć RTG wykonanych przez tomograf, tworząc bardzo dokładną ilustrację twarzoczaszki.

Tomografia komputerowa twarzoczaszki pozwala na diagnostykę patologicznych zmian w obrębie głowy. Pomaga potwierdzić przypuszczenia dotyczące chorób nowotworowych, udaru, krwotoków czy obrzęku mózgu. Wykorzystywana także do potwierdzenia padaczki czy choroby Alzheimera.

Tomografia twarzoczaszki z kontrastem

Zdarza się, że lekarz zleca wykonanie badania TK twarzoczaszki z zastosowaniem środka kontrastującego. To specjalnie opracowana substancja chemiczna, która podawana jest pacjentowi najczęściej dożylnie. Dzięki niej można uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz badanych struktur, ponieważ patologiczne struktury mocniej absorbują promieniowanie, co na obrazie w komputerze widoczne jest jako ciemniejsze miejsca.

Kontrast, pomimo że umożliwia dokładniejszą diagnostykę, nie może być podawany wszystkim pacjentom. Badania nie można wykonywać u kobiet w ciąży, a jego częstotliwość powinna być ograniczona, ze względu na negatywne działanie promieniowania rentgenowskiego na organizm.

Przygotowanie do TK twarzoczaszki

Środek kontrastowy nie może być podany pacjentom z chorobami nerek, niewydolnością krążenia i oddechową, a także z niestabilizowanym nadciśnieniem tętniczym lub niewyrównaną nadczynnością tarczycy. Przed wyznaczonym terminem badania TK twarzoczaszki pacjent powinien wykonać badanie obrazujące czynność nerek, w tym poziom kreatyniny oraz eGFR, a osoby z nadczynnością tarczycy również stężenie hormonu tyreotropowego, czyli TSH.