Zakupy

Ławka do ćwiczeń – jaką wybrać i dlaczego warto w nią zainwestować?

Jednym z popularnych sprzętów do ćwiczeń siłowych są ławki treningowe. Ławka jest podstawowym urządzeniem, jakie można odnaleźć w każdej siłowni lub w klubie fitness. Ławkę treningową można także sprawić sobie na użytek domowy. Warto poznać kilka kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze sprzętu.

Zalety treningu na ławce do ćwiczeń

Ćwiczenia na ławce przynoszą wiele korzyści, najbardziej istotne z nich to:

  • Angażowanie różnych grup mięśni – ławki można wykorzystywać do szerokiego zakresu ćwiczeń. Pozwalają wyrzeźbić zarówno górną jak i dolną część ciała,
  • Ławki mają proste konstrukcje i łatwy montaż – często są to modele składane, dlatego do ich przechowywania nie potrzeba wiele miejsca.
  • Ławki są stabilne oraz można je dopasować do każdego gabarytu,
  • Trening na ławce nie tylko rzeźbi i modeluje mięśnie, ale także zwiększa ich wytrzymałość,
  • Trening pozwala zrzucić nadprogramowe kilogramy,
  • Ćwiczenia poprawiają samopoczucie – przez uwalniającą się serotoninę (hormon szczęścia) – oraz obniżają stres,
  • Trening na ławce pomaga zachować prawidłową postawę ciała oraz wspomaga kondycję kręgosłupa,
  • Trening poprawia koordynację ruchową,
  • Ćwiczenia na ławce korzystnie wpływają na pracę układu krwionośnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ławki treningowej?

Wiele osób rozpoczynających samodzielnie ćwiczenia w domu zastanawia się, jak wybrać odpowiednią ławkę do ćwiczeń. Powinno się zwrócić uwagę kilka aspektów, które będą miały znaczenie dla jakości i skuteczności treningu.

Rozmiar ławki – ten parametr jest ważny, jeśli przestrzeń w domu jest ograniczona. W takich przypadkach najlepiej jest postawić na kompaktowy model ławki, którą można składać. Wybór takiego sprzętu bardzo ułatwia przechowywanie sprzętu, gdy nie można pozwolić sobie na wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na domową siłownię. Maksymalne obciążenie, to kolejny dość istotny parametr dla osób wyciskających ciężary, ponieważ ławka musi wytrzymać ciężar nie tylko osoby ćwiczącej, ale także poszczególne wsporniki oraz stojak na sztangi.

Wygoda – warto postawić na model wyściełany, który zwiększa komfort podczas ćwiczeń. W kwestii wygody nie liczy się sam etap ćwiczeń, ale i składania ławeczki. Najlepiej wybrać ławkę o jak najłatwiejszym montażu, zwłaszcza gdy użytkownik będzie ją składał samodzielnie w domu.

Bezpieczeństwo – ławka powinna posiadać regulowane siedzenie oraz szerokie oparcie z regulowanym nachyleniem. W kwestii bezpieczeństwa bezwzględnie musi być wytrzymała i stabilna, zwłaszcza gdy wykonywane są na niej intensywne i wymagające treningi.

Umowa gwarancyjna – warto sprawdzić, jaki jest jej okres obowiązywania oraz zakres.