Technologia

Tak zmieniał się internet mobilny – kiedyś usługa tylko dla nielicznych

Obecnie, gdy poprzez internet mobilny możemy praktycznie na spacerze zrobić dziesiątki rzeczy na smartfonie, wydaje się to być naturalne. Ale jeszcze kilkanaście lat temu było diametralnie inaczej. To najlepiej pokazuje, jak bardzo przez dekady zmieniła się specyfika sieci mobilnej.
Analiza mapy Google, szybki przelew bankowy, korzystanie z zasobów serwisów muzycznych – wszystko ma jeden wspólny mianownik: można wykonać je na smartfonie w każdej dowolnej chwili wykorzystując internet mobilny. Dziś jest on coraz częściej nielimitowany w ofertach operatorów. Przekłada się to na upowszechnienie i swobodę – korzystamy z tej sieci do woli. Ale w przeszłości wcale tak nie było.

Internet mobilny

Nie ma wątpliwości, że internet mobilny jest jednym z najważniejszych wynalazków, który zmienił ludzką codzienność, życie i kompleksowy sposób, w jaki korzystamy z komunikacji. Jest też prawdziwą scenerią wielkiej ewolucji. Od czasów pierwszego telefonu komórkowego, który pojawił się w latach 80., internet mobilny przechodzi wielką transformację – od czegoś wyjątkowego po standard.

Półkilogramowy smartfon z dostępem do sieci

Tę rewolucję łatwo sobie wyobrazić patrząc na to, w jakich realiach startowała sieć komórkowa. Pierwszy telefon, czyli DynaTAC, działał w 1983 roku. Jego gabaryty były potężne. Waga? Pół kilograma? Cena też iście elitarna – skromne 4 tys. dolarów. Tymczasem możliwości – niewielkie, bo ograniczające się do prowadzenia rozmów głosowych. Oczywiście przesyłanie SMS-ów i korzystanie z internetu mobilnego było niemożliwe.

Niemniej był to pierwszy krok w stronę dzisiejszych technologii. Początkowe  próby uruchomienia internetu mobilnego miały miejsce w latach 90., ale były one dość symboliczne. O masowości możemy mówić wraz z rozwojem technologii GSM i GPRS. Wtedy internet mobilny zaczął być powszechnie dostępny – przykładem stała się Azja. Tam, w 2001 roku, uruchomiono usługę sieci 3G, która zapewniała zdecydowanie bardziej satysfakcjonujący transfer danych. Pojawiła się też możliwość wysyłania obrazów w formie graficznej.

Niemniej jednak rozwój 3G utorował drogę do dzisiejszych standardów i możliwości, jakie daje internet 5G. W ten sposób internet mobilny zaczął być używany przez coraz większą liczbę ludzi. Kolejnym krokiem milowym był rok 2007, gdy zaprezentowano powszechnie pierwszego iPhone’a. To był sygnał, by iść w stronę zdecydowanie bardziej zaawansowanych formatów i aplikacji. Wywołało to następny skok rozwojowy, czyli okolice roku 2010 i czas, w którym  pierwsze urządzenia z systemem operacyjnym Android stały się całkowicie powszechne.

Gdzie obecnie znajduje się internet mobilny?

Spójrzmy na sytuację obecną – w 2023 r. Teraz internet mobilny jest nieodłącznym elementem naszego życia – trudno bez niego wyobrazić sobie pracę, zabawę czy komunikację. Ocenia się, iż ponad połowa ludzi na świecie ma dostęp do internetu mobilnego w niezłym standardzie, choć de facto różni się w zależności od regionu świata. Patrząc na dane z raportu Global Web Index, w Europie i Ameryce Północnej ponad 80% ludzi korzysta z sieci LTE/ 5G. W Azji i na Bliskim Wschodzie, wartość ta sięga 60% i 50%. Z kolei w Afryce i Ameryce Południowej, społeczeństwo korzysta z sieci mobilnej na poziomie około 40%. To rynek o bardzo dużych możliwościach rozwoju pod tym względem.

Widać więc wyraźnie jaką drogę przeszedł internet mobilny – od usługi luksusowej po powszechną. Na skutek rozwoju technologii, stał się on nieodłącznym elementem naszego życia, pozwalając na korzystanie z internetu w każdym miejscu i czasie.