poniedziałek, 25 września, 2023
Remonty

Jak właściwie dobrać oświetlenie do kuchni?

Nie ulega wątpliwości, że kuchnia to nie tylko miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki, ale również przestrzeń, w której spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego tak ważne jest, aby w tym pomieszczeniu panowała odpowiednia atmosfera. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na nastrój w kuchni jest oświetlenie. Właściwie dobrane lampy mogą stworzyć niepowtarzalny klimat, a także ułatwić wykonywanie codziennych czynności. W niniejszym artykule przedstawimy kilka porad, które pomogą Ci dobrać odpowiednie oświetlenie do „serca domu”.

Jakie powinno być oświetlenie w kuchni?

Oświetlenie kuchenne powinno być jasne i funkcjonalne, ale jednocześnie przytulne. Wybór stosownych źródeł światła jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na precyzyjne doświetlenie poszczególnych części wnętrza, takich jak blat kuchenny czy stół jadalniany. Odpowiednio dobrane oświetlenie kuchenne pozwala na stworzenie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni, w której można przygotowywać posiłki i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie kuchenne podkreśla walory estetyczne pomieszczenia, takie jak kolor ścian, meble oraz dodatki dekoracyjne. Wyszukane źródła światła, takie jak żyrandole, lampy sufitowe czy kinkiety, pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu wizualnego. Warto również pamiętać, że dobry projekt oświetlenia kuchennego może wpłynąć na poprawę samopoczucia i zdrowia użytkowników, poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego i zmniejszenie zmęczenia wzroku.

Oświetlenie kuchenne powinno być także energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na zużycie energii oraz wybierać lampy, które są bardziej ekologiczne, takie jak diody LED. Dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale również zredukować emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Według jakich zasad zaplanować oświetlenie kuchenne?

Przy zakupie lamp do kuchni należy wziąć pod uwagę ilość światła, które będzie potrzebne do oświetlenia całego pomieszczenia. W przypadku tego wnętrza ważne jest to, aby oświetlenie było równomierne i nie tworzyło cieni, co może w dużym stopniu utrudnić gotowanie, krojenie etc.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest umiejscowienie i kierunek padania światła. W kuchni warto zastosować różne rodzaje oświetlenia, takie jak żyrandole, lampy sufitowe czy kinkiety, które pozwolą na uzyskanie pożądanej ilości światła w odpowiednich miejscach.

Istotnym aspektem przy wyborze lamp jest także estetyka i funkcjonalność oświetlenia. Warto postawić na modele pasujące do stylu kuchni i wprowadzające pozytywną atmosferę do pomieszczenia. W przypadku kuchni ważne jest także, aby źródła światła były praktyczne i spełniały wymagania użytkowników, takie jak np. oświetlenie blatu roboczego.

Doskonałe oświetlenie kuchni

Prawidłowe oświetlenie do kuchni powinno składać się z trzech elementów: światła głównego, zadaniowego i dekoracyjnego. Należy pamiętać, że każde z nich pełni różne funkcje.

Oświetlenie główne

W kuchni oświetlenie ogólne pełni fundamentalną funkcję w zapewnieniu odpowiedniego poziomu widoczności. Dlatego dobrze jest zainstalować centralne oświetlenie w postaci kolorowego żyrandola, równomiernie oświetlającego całe wnętrze. Niemniej jednak, w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, najpopularniejszym wyborem są lampy wiszące, które poza swoją funkcjonalnością, odgrywają również rolę elementu dekoracyjnego. W przypadku większych przestrzeni warto rozważyć zastosowanie dodatkowych źródeł światła, takich jak oświetlenie punktowe umieszczone nad blatem kuchennym czy szafkami, co pozwoli na uzyskanie ciepłego i przyjemnego klimatu.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe to bardzo ważny element oświetlenia kuchni. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie właściwej ilości światła w miejscach, gdzie wykonuje się konkretne czynności. Dzięki niemu możemy łatwiej i bezpieczniej kroić produkty spożywcze, gotować, myć naczynia czy czytać przepisy. Oświetlenie zadaniowe powinno być umieszczone w pobliżu strefy roboczej, tak aby zapewnić jak najlepsze oświetlenie. Można je zastosować na przykład w postaci lamp wiszących nad blatem kuchennym lub w formie wbudowanych punktów świetlnych, umieszczonych w szafkach nad blatem.

Oświetlenie dekoracyjne

W kuchni zazwyczaj spędzamy dużo czasu, dlatego warto nadać temu miejscu wyjątkowy klimat. Ozdobne lampki pozwalają na wyeksponowanie interesujących fragmentów pomieszczenia. Dodatkowe lampy lub reflektory nad stołem poprawią widoczność, dzięki czemu łatwiej zauważysz np. ość w rybie. Dekoracyjne taśmy LED mogą również oświetlać miejsca, w których przyrządzane jest jedzenie. Choć ich podstawową funkcją jest upiększenie wnętrza, to idealnie sprawdzą się również jako oświetlenie praktyczne.

Oświetlenie miejscowe kuchennego blatu

W kuchni blat roboczy to miejsce, w którym kreatywność i umiejętności kulinarne nabierają kształtów i smaków. Dlatego warto zadbać o jego właściwe oświetlenie, pozwalające na dokładne widzenie i precyzyjne krojenie, siekanie i przygotowywanie pyszności. Oświetlenie blatu powinno być jak najbardziej równomierne i skierowane bezpośrednio na jego powierzchnię. Istnieje kilka możliwości na doświetlenie tej części. Pierwszy sposób to zamontowanie małych lamp halogenowych pod wiszącymi szafkami, które dodadzą kuchni niepowtarzalnego stylu. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemów halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami, co „ożywi” kuchnię i nada jej niepowtarzalnego uroku.

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie podszafkowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie, które ułatwia wykonywanie codziennych czynności kuchennych, ale także doskonały sposób na wprowadzenie do kuchni przyjemnego klimatu. Dzięki skierowaniu światła bezpośrednio na blat roboczy, oświetlenie podszafkowe umożliwia dokładne widzenie i precyzyjne wykonywanie czynności kuchennych, a także pozwala na stworzenie odpowiedniego nastroju w kuchni. Istnieje wiele różnych rodzajów i modeli tego oświetlenia, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji.

oświetlenie kuchenne

Jak wybrać lampę kuchenną nad stół?

Lampy kuchenne, umieszczone zazwyczaj nad stołem, to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Taki dodatek nie tylko ułatwia spożywanie posiłków, ale również jest przydatny podczas pracy na blacie. Wybierając lampę kuchenną nad stołem, warto zwrócić uwagę na styl i kolorystykę, wielkość i kształt klosza oraz na odległość od stołu. To niezwykle istotne, ponieważ dobrze dobrane oświetlenie kuchenne to nie tylko źródło światła, ale także fenomenalna dekoracja.

Klosz lampy kuchennej powinien znajdować się na wysokości 55-60 cm od blatu, aby stanowił dobre źródło światła, a jednocześnie nie przeszkadzał w pracy. W przypadku, gdy lampa kuchenna jest dekoracyjnym elementem, warto ją powiesić odrobinę wyżej, najlepiej na wysokości 75-90 cm nad stołem.

Teraz, gdy już wiemy, jaką odległość powinna mieć lampa od stołu, warto zastanowić się nad modelem, który będzie najlepszy dla naszej kuchni. Czy lepiej wybrać lampę z otwartym abażurem, czy może zamkniętym? Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem są produkty z abażurem zamkniętym od góry, przesłonięte szybą lub tworzywem sztucznym. Dzięki takiej obudowie światło nie ucieka do góry, a równomiernie oświetla blat, co stanowi ogromną zaletę. Co więcej, warto zwrócić uwagę na kolor światła, wpływającego na nastrój w kuchni. Najlepszym wyborem jest ciepłe światło, które tworzy przytulną atmosferę i wprowadza do pomieszczenia przyjemny nastrój.

Oświetlenie LED – światło ciepłe czy chłodne?

Temperatura barwowa światła to kluczowy czynnik, który wpływa na nasze samopoczucie i wydajność w danym miejscu. Światło o ciepłej barwie działa odprężająco i sprzyja relaksowi, natomiast światło zimne pobudza do działania i zwiększa koncentrację. Aby dobrać odpowiednie źródło światła, warto zwrócić uwagę na wartość temperatury barwowej podaną w specyfikacji technicznej produktu. Wartością pośrednią jest 3300 kelwinów (K), gdzie niższa wartość oznacza światło ciepłe, a wyższa niż 3300 K – światło zimne.

Oświetlenie główne w kuchni powinno mieć barwę ciepłą, aby stworzyć przytulną i relaksującą atmosferę. Dlatego warto wybrać lampy z ciepłym światłem, które nadadzą pomieszczeniu przyjemnego nastroju. Natomiast oświetlenie nad blatem kuchennym może być zimne, co pozwoli na lepszą widoczność i większą wydajność w wykonywaniu codziennych czynności.

Podsumowanie

Projektowanie oświetlenia kuchni jest niezwykle istotne, gdyż to właśnie w tym pomieszczeniu przygotowujemy różnorodne potrawy, wypiekamy ciasta i spędzamy czas z rodziną. Odpowiednio dobrane lampy mają wpływ na charakter całej aranżacji. Bez wątpienia, wybór odpowiedniej oprawy oświetleniowej jest równie ważny, jak zakup solidnego sprzętu AGD. Ilość źródeł światła w kuchni jest nieograniczona, warto więc zadbać, aby pasowały do mebli i kolorów ścian.