Lipotransfer — bo tak właśnie mówi się na zabieg polegający na przeszczepieniu tkanki tłuszczowej w wybrany obszar ciała, pozwala modelować sylwetkę, kształtować ją i formować, uwzględniając przy tym potrzeby pacjenta i indywidualne dopasowanie do jego figury, czy anatomii. Zaletą tego zabiegu jest uzyskanie naturalnego efektu, który utrzymuje się stosunkowo długo — nawet do kilku lat. W jakich okolicach najczęściej wykonuje się przeszczep tłuszczu? Kiedy można się na niego zdecydować i jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia takiej procedury?
Kiedy nie można przeprowadzić przeszczepu tłuszczu u pacjenta?
Modelowanie sylwetki może być stosunkowo wymagającym zabiegiem, dlatego tak ważne jest, by przed przystąpieniem do zastosowania tej techniki medycznej upewnić się, iż nie występują żadne przeciwwskazania.
Jednym z pierwszych wykluczeń jest oczywiście okres ciąży i karmienia piersią. Tego typu zabiegów nie przeprowadza się także u osób z chorobami układu odpornościowego i obecnie przechodzonymi infekcjami. Również w przypadku problemów z krzepnięciem krwi lub stosowaniem leków, które zapobiegają powstawaniu zakrzepów, nie można poddać się omawianej procedurze przeszczepu.
Pacjent nie będzie kwalifikowany do zabiegu, jeśli obszar, który chce wymodelować, posiada otwarte rany bądź przewlekle leczy się na niewydolność nerek lub wątrobę.
W przypadku niektórych zabiegów przeciwwskazaniem będzie również cukrzyca, problemy skórne i zaburzenia w działaniu układu krążenia i mięśnia sercowego.
Jak wygląda zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej?
Pierwsza konsultacja kwalifikacyjna jest bardzo ważna, ponieważ wnikliwa diagnostyka pozwala wykluczyć przeciwwskazania do poddania się zabiegowi i zapewnia pacjentowi zielone światło w drodze ku wymodelowanej sylwetce.
W dniu zabiegowym pacjent zgłasza się do kliniki, zostaje odpowiednio przygotowany, otrzymując znieczulenie — najczęściej ogólne. W pierwszej kolejności zostaje od niego pobrany materiał do transferu, czyli tkanka tłuszczowa, która następnie jest odpowiednio przygotowywana do przeszczepu. Gdy to nastąpi, przychodzi etap jej aplikacji w wybraną i wcześniej ustaloną z pacjentem okolicę.
To, jak długo należy po takim zabiegu pozostać w klinice, jest kwestią indywidualną. Pacjenci przeważnie wracają do swoich domów po kilku godzinach i w określonym przez lekarza terminie zgłaszają się na konsultację celem upewnienia się, że rekonwalescencja przebiega pomyślnie i można oszacować efekty.
W zależności od zabiegu i osobistych predyspozycji pacjenta efekty zabiegowe mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat — wtedy nie ma potrzeby powtarzania procedury.
W jakim celu wykonuje się przeszczep tłuszczu?
Przeszczep tłuszczu, który jest zabiegiem medycyny estetycznej, pozwala uzyskać naturalnie wyglądające efekty w postaci wymodelowania sylwetki, uwydatnienia niektórych kształtów, zmniejszenia ubytków, czy wyszczuplenia ciała.
Najczęściej taka metoda medyczna stosowana jest u kobiet, które chcą powiększyć swój biust i nadać mu okrąglejszego kształtu. Często jednak, ze względu na panujące trendy związane z brazylijskimi pośladkami, wiele osób decyduje się na pobranie tkanki tłuszczowej z jednej okolicy i jej iniekcję właśnie do pośladków, by nadać im objętości.
Omawiana metoda zabiegowa ma także zastosowanie w wyszczuplaniu sylwetki. Można spotkać się z pacjentami, którzy w ten sposób chcą wyeliminować nadmiar tkanki tłuszczowej na udach — szczególnie tej zlokalizowanej po ich wewnętrznej stronie, czy pozbyć się boczków w okolicy brzucha, by tym samym odzyskać talię.
Zabieg przeszczepu tłuszczu ma zatem różne zastosowanie w zależności od intencji pacjenta, który zastanawia się nad modelowaniem, wyszczuplaniem lub nadawaniem objętości swojej sylwetce z wykorzystaniem materiału pobranego z jego własnych tkanek.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat przeszczepu tkanki tłuszczowej i otrzymać informację na temat doboru odpowiedniej metody zabiegowej, możesz skontaktować się z Kliniką Novoderm w Łodzi celem umówienia się na specjalistyczną konsultację wstępną.