Dom

Jakie przepisy należy znać, jeśli planujesz zakup i montaż kotła gazowego?

Kocioł gazowy ecoTEC plus

Dla wielu osób słowo kotłownia kojarzy się z pejoratywnym miejscem, gdzie znajduje się stary dymiący kocioł stałopalny, a otoczenie jest czarne od węgla. Takie określenia niekiedy podświadomie zapamiętałeś z książek lub z miejsc z dzieciństwa. Obecnie, kotły gazowe, dzięki swoim niewielkim wymiarom oraz czystości obsługi, stają się bardziej atrakcyjnym wyborem wśród nowych użytkowników. Przepisy prawne dokładnie określają wymagania dotyczące pomieszczenia kotłowni, w której znajdzie się kocioł gazowy. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup i montaż kotła gazowego!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są wymagania prawne dotyczące kotłowni gazowej,
  • w jakich przypadkach musi być wydzielona przestrzeń na kotłownię,
  • w jakim miejscu można wykonać montaż kotła gazowego.

Kotłownia gazowa – wymagania prawne

Podstawowym dokumentem prawnym opisującym wytyczne do projektowania i wykonawstwa kotłowni gazowej jest rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zgodnie z powyższym dokumentem urządzenia, takie jak kotły gazowe mogą mieć zamkniętą lub otwartą komorę spalania. Tych drugich nie należy instalować w pomieszczeniach mieszkalnych. Wyjątek stanowi § 93 ust. 2,4,5, gdzie kuchnia połączona jest z pokojem, pod warunkiem, że znajduje się w niej wywiewny otwór wentylacyjny. Jeśli urządzenia z zamkniętą komorą spalania wyposaży się w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu, bez względu na rodzaj zastosowanej w nim wentylacji.

Zgodnie z § 176 kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania o mocy nieprzekraczającej 30 kW można montować pomieszczeniach o kubaturze nie mniejszej niż 8 m³ oraz nieprzeznaczonych do stałego pobytu ludzi. Zatem są to pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzają mniej niż 4 godziny na dobę. Można zaliczyć do nich kuchnię, łazienkę, garderobę czy pralnię. Jeżeli jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, kubatura ta nie może być mniejsza niż 6,5 m³.

Kotły gazowe o dużej mocy (większej niż 30 kW) powinny być umieszczane w pomieszczeniach technicznych, ewentualnie w przewidzianym na kotłownię budynku wolnostojącym. Wysokość takiego pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,2 m. Jeśli kocioł ma być zasilany gazem płynnym (z własnego zbiornika), muszą być spełnione dodatkowe wymagania bezpieczeństwa. Przede wszystkim podłoga pomieszczenia z takim kotłem nie może znajdować się poniżej poziomu terenu oraz zawierać studzienek lub zagłębień, gdyż niemożliwy byłby wypływ gazu poza budynek, gdyby doszło do rozszczelnienia instalacji.

Wydzielona przestrzeń na kotłownię gazową – kiedy jest potrzebna?

Wiele osób planuje wydzielenie odpowiedniej przestrzeni na kotłownię gazową już na etapie projektowania domu jednorodzinnego. Zdarzają się również przypadki, że w zakupionym już budynku modernizowana jest instalacja grzewcza na nowoczesny kocioł kondensacyjny. W związku z tym nowe pomieszczenie nie będzie musiało charakteryzować się dużą powierzchnią. Osoby posiadające mieszkania najczęściej montują kocioł gazowy w kuchni lub w łazience. Aby wybrać odpowiednie miejsce dla instalacji, należy wcześniej sprawdzić jego wymiary. Pamiętaj, że w większości przypadków kotły mają zamkniętą komorę spalania, o mocy nie wyższej niż 30 kW dlatego zwróć uwagę, aby kubatura pomieszczenia miała minimalnie 6,5 m³.

Jeśli wybierzesz kocioł gazowy kondensacyjny ecoTEC plus w wersji jednofunkcyjnej lub dwufunkcyjnej z wymiennikiem wtórnym, zawsze będziesz mieć ustandaryzowane wymiary (wys. / szer. / gł.) 720 / 440 / 348 mm. Pozwoli to dopasować kocioł do każdego pomieszczenia o odpowiednio wymaganej kubaturze.

Montaż kotła gazowego – jaką powierzchnię zajmie w kotłowni?

To, jaką powierzchnię zajmie kocioł gazowy kondensacyjny zależy od tego, czy wybierzesz wersję stojącą, czy wiszącą. Najmniej miejsca zajmie wariant wiszący, aczkolwiek można wybrać kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem, który ma kompaktową obudowę i będzie zajmował tyle miejsca, co niska lodówka. Modele kotłów wiszących można zakupić w wersji jedno- lub dwufunkcyjnej (z wymiennikiem wtórnym na potrzeby cwu).

Jednofunkcyjne kotły gazowe zwykle nabywa się w komplecie z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, który należy umieścić na podłodze pod kotłem. Średnie wymiary cylindrycznego zasobnika o pojemności 120-200 litrów to 55-65 cm średnicy i 90-120 cm wysokości. Z kolei kotły gazowe dwufunkcyjne, w swojej budowie posiadają wszelkie niezbędne akcesoria, dlatego też w tym przypadku nie ma konieczności wydzielania miejsca na dodatkowe sprzęty.

Jeżeli nie masz, tak dużo miejsca w kotłowni na urządzenia grzewcze, a kocioł dwufunkcyjny z podgrzewaczem przepływowym Ci nie wystarczy, możesz kupić wariant wiszący z wbudowanym zasobnikiem. Do kotłów wiszących ecoTEC plus oferowane są dopasowane wymiarami i kształtem zasobniki, które również wiesza się na ścianie, tuż obok kotła lub pod nim. Takie rozwiązanie jest aranżacyjnie stylistyczne dla osób bardziej ceniących sobie wystrój wnętrza oraz daje kompaktową zabudowę. Wymiary zasobników VIH QL 75 (dla kotłów w wersji dwufunkcyjnej) i VIH Q 75 (dla kotłów w wersji jednofunkcyjnej) są zbliżone do wymiarów kotła, z którym tworzą kompaktowy zestaw.

Ze względów bezpieczeństwa nie należy wykonywać meblowej zabudowy kotła. W przypadku ewentualnego wycieku gazu z urządzenia musi mieć on możliwość swobodnego ujścia do kratki wentylacji wywiewnej pomieszczenia. Jakakolwiek zabudowa (także ażurowa z otworami) powoduje w takiej sytuacji akumulację gazu w ramach ograniczonej przestrzeni.