Transport

Jak wybrać naczepę wywrotki?

Naczepa wywrotki to jeden z najważniejszych elementów tego pojazdu, ponieważ to właśnie w niej znajdują się przewożone towary. Niezbędne jest także to, żeby wybrać model dopasowany do możliwości wywrotki np. pod względem liczby osi oraz masy całkowitej. Dzięki temu masz pewność, że to będzie dobrze wybrana naczepa, wywrotka poradzi sobie też z transportowanym ciężarem. Zatem przekonaj się, jak wybrać odpowiednią naczepę.

Czym jest naczepa wywrotka?

Zanim przejdziesz do wyboru odpowiedniej naczepy, dowiedz się, czym właściwie jest ten pojazd. Przede wszystkim ma otwarty charakter z mechanizmem, umożliwiającym szybki i sprawny rozładunek wywrotowy. Zwróć tylko uwagę na to, do czego zazwyczaj wykorzystywana jest naczepa wywrotka. Najbardziej przydaje się do przewozu luźnych i sypkich ładunków. Poza tym jest dołączana do ciągnika siodłowego.

Jak wybrać naczepę wywrotki?

Do dyspozycji masz naprawdę sporo naczep wywrotek, dzięki temu nie będziesz mieć problemów z ich dopasowaniem do zastosowania, masy przewożonego towaru, sposobu działania oraz budżetu, jakim dysponujesz. Tym bardziej że nie musisz ograniczać się jedynie do nowych maszyn, bo bez problemu znajdziesz również używane modele – zarówno z Polski, jak i z innych części Europy lub świata. Jednak podczas przeglądania różnych ofert musisz przede wszystkim indywidualnie dopasować wybrany pojazd do swoich oczekiwań. Wtedy naczepa wywrotka na pewno będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Szczególnie zwróć uwagę na:

  • markę pojazdu – szukaj naczep wywrotek od najbardziej znanych i cenionych producentów np. Kempf, Feber, Schmitz, Bodex czy Carnehl,
  • liczbę osi,
  • markę nadwozia,
  • stan, a także rocznik naczepy,
  • ostateczną cenę oraz możliwości finansowania pojazdu,
  • pojemność i ładowność,
  • rodzaj wykorzystanych osi.

Jak zbudowana jest naczepa wywrotki?

W mechanizmie działania naczepy wywrotki kluczowe znaczenie ma konstrukcja tego elementu. Zazwyczaj ma pojemnikową bądź burtową zabudowę – dużo rzadziej spotkasz platformę ciężarową. Dodatkowo jest montowana na naczepie ciężarowej, która jest w stanie poradzić sobie z jej ciężarem oraz masą przewożonego towaru. 

W całym mechanizmie rozładunku wywrotowego duże znaczenie ma obecność hydraulicznego mechanizmu podnośnikowego. Właśnie przy jego pomocy możliwe jest szybkie podniesienie naczepy, a tym samym rozładunek sypkich produktów. W zależności od modelu może się to odbywać na kilka sposobów. Najpopularniejsze są wersje z rozładunkiem z jednej strony – z tyłu lub z boku. Jednak nowoczesne naczepy wywrotki umożliwiają także jednoczesny rozładunek z trzech stron. Taka konstrukcja na pewno maksymalnie skróci czas rozładunku. Tym samym możesz zaoszczędzić nie tylko pod względem finansowym, ale też zasobów ludzkich, ponieważ potrzeba znacznie mniej pracowników do pomocy przy rozładunku. Dodatkowo nie musisz korzystać ze sprzętów pomocniczych.

Jakie zastosowanie ma naczepa wywrotki?

Warto zaznaczyć, że podstawowym przeznaczeniem naczep wywrotek jest transport sypkich oraz luźnych ładunków. Ma to związek z brakiem szczególnych wymagań dotyczących sposobu przechowywania wybranych towarów. W końcu otwarta konstrukcja naczepy nie chroni przewożonego asortymentu przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Dlatego szczególnie często ten rodzaj naczepy jest wykorzystywany w rolnictwie i budownictwie, gdzie może posłużyć m.in. do przewozu żwiru, cegły, piasku oraz gruntu. 

Jeśli chcesz zajmować się także transportem nieco bardziej wrażliwego towaru np. drewna, to dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego naciąganego dachu. Zazwyczaj jest wykonany ze szczelnego materiału plandekowego, dzięki czemu masz pewność, że towar jest dobrze chroniony przed deszczem, śniegiem itp.