Zdrowie

Arnika górska i jej dobroczynne właściwości

Arnika górska to roślina, która przed wiekami zasłynęła ze swoich dobroczynnych właściwości. Od dawna stosowana jest przez aptekarzy i zielarzy. Szeroko wykorzystywana jest także w kosmetologii. Sprawdź, jakie ma właściwości, jakie jest jej działanie i na jakie dolegliwości pomaga.

Zalety terapeutyczne znane od wieków

Arnika górska (arnica montana) znana jest ze swojego działania terapeutycznego. W jej składzie odnajdziemy aż 150 substancji czynnych o rozmaitych właściwościach, za sprawą których roślina ta znajduje zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Składniki aktywne, decydujące o jej specyfice, to przede wszystkim flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, fitosterole, triterpeny czy garbniki. Warto wiedzieć, że więcej substancji czynnych znajduje się w ekstrakcie ze świeżej rośliny. Do najważniejszych właściwości arniki zalicza się działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące. Przygotowane na jej bazie preparaty sprawdzają się przy bólach spowodowanych napięciem mięśni, bólach stawów, a także bólach wywołanych przez chorobę zwyrodnieniową. Mogą też być pomocne w łagodzeniu siniaków i krwiaków. Sama arnika uznawana jest za silny przeciwutleniacz. Przyspiesza też gojenie, działa wenotonicznie, czyli wspomaga drenaż żylny. To jednak tylko wybrane jej zastosowania, których tak naprawdę jest znacznie więcej.

Arnika górska – skąd pochodzi?

Arnika górskanazywana jest również kupalnikiem górskim lub potocznie – pomornikiem. Jest rośliną wieloletnią, naturalnie występującą na łąkach górskich znajdujących się na wysokości min. 800 m n.p.m. Jej kwiaty mają charakterystyczną, dość intensywną, żółto-pomarańczową barwę i delikatny, słodkawy zapach, a ich koszyczek po rozpostarciu ma ok. 20 mm średnicy. Są miododajne, stąd też wabią chociażby pszczoły. Łodyga zaś osiąga do 60 cm wysokości. Arnika górska najliczniej rośnie w Europie na terenach górskich i podgórskich, w tym zwłaszcza w Pirenejach, Ardenach, Alpach czy Wozegach. W Polsce można spotkać ją głównie w Sudetach i na Pojezierzu Mazurskim.

arnika-montana.jpg

Jak stosuje się arnikę w medycynie?

Kupalnik górski w medycynie ma przede wszystkim zastosowanie zewnętrzne, na skórę. Podawany jest w postaci żelu czy kremu, np. na siniaki powstałe w wyniku urazów, ale i na skutek zabiegów medycyny estetycznej, stłuczenia czy zmęczenie i ból mięśni po wysiłku fizycznym, a także zakwasy. Arnika znajduje także zastosowanie w kosmetologii, gdzie wykorzystywana jest do produkcji płynów, maseczek czy kremów.

Kto nie powinien stosować leków z arniką górską?

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania arniki. Preparatów z kupalnikiem w składzie nie należy stosować na rozległe obtarcia naskórka i otwarte rany. Nie są polecane również na stany zapalne skóry. Nie wolno aplikować ich na oparzenia III stopnia. Przeciwwskazanie stanowi też uczulenie na rośliny z rodziny astrowatych. Reakcja uczuleniowa może pojawić się także w przypadku przedawkowania leków z arniką.

Arnika górska – podsumowanie

  • Właściwości lecznicze arniki wynikają z bogactwa m.in. flawonoidów, laktonów seskwiterpenowych, fitosteroli, triterpenów, garbników oraz soli mineralnych.
  • Poleca się stosować ją w przypadku stłuczeń, siniaków, krwiaków, bóli mięśniowych.
  • Najważniejsze właściwości: działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i łagodzące.