Dom

Ocieplanie podłogi na gruncie – jak to działa?

Niezależnie od tego, czy rozpoczynamy budowę domu, czy remontujemy stary budynek, istotną kwestią jest ocieplenie podłogi na gruncie. Prawidłowo wykonana praca pozwoli zmniejszyć straty ciepła w okresie grzewczym, a tym samym – zaoszczędzić na rachunkach. Sprawdź, jak wygląda ocieplanie podłogi na gruncie krok po kroku.

Ocieplanie podłogi na gruncie – co warto wiedzieć?

Ocieplenie podłogi jest niezbędnym elementem w zabezpieczaniu budynku przed wilgocią. Prawidłowo wykonana izolacja będzie się zatem składała z kilku warstw. W ten sposób skutecznie zadziała niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. Co ważne, czynność tę możemy podjąć przy budowie domu lub jego gruntownego remontu. Często w przypadku starych domów spotkamy się niestety z brakiem izolacji. Jeśli chcemy więc ograniczyć utratę ciepła, a także chronić podłogi przed wilgocią, powinniśmy dowiedzieć się więcej o ociepleniu ich na gruncie. Możesz zapoznać się z informacjami na ten temat również w artykule: https://aleo.com/pl/porady/izolacja-fundamentow-w-starym-domu-jak-ja-wykonac/.

Zacznijmy od podstaw

W przypadku nowego budownictwa ocieplanie podłogi na gruncie rozpoczynamy od podsypki. Wykonuje się ją, mieszając żwir oraz piasek. Taką kombinację wykładamy na oczyszczone i wyrównane podłoże. Jej grubość powinna wynosić od 10 do 30 cm. Ma ona stanowić stabilną podstawę do pozostałych warstw, zatem warto zadbać o jej dokładne ubicie.

Następnie zabieramy się za wylewkę betonową. Tutaj sprawdzonym produktem jest chudy beton, który określa się mianem betonu podkładowego. W zależności od naszych możliwości możemy go przygotować sami lub zamówić za pośrednictwem wybranej firmy budowlanej. Wylewkę betonową wykonuje się w celu stabilizacji podłoża oraz przygotowania go na kolejne warstwy izolacyjne. Ma ona również właściwości wyciszające i akustyczne. W tym przypadku grubość nie powinna przekraczać 15 cm.

Kolejne warstwy izolacji

Wykonanie bazy to podstawa, jednak kluczem ocieplania podłogi na gruncie jest odpowiednie ułożenie warstw izolacyjnych. Przed wilgocią zabezpieczamy zarówno podłogi, jak i ściany. W obu sytuacjach sprawdzi się folia PCV lub papa. Jeżeli zamierzamy montować rury systemu grzewczego pod podłogą, jedną z możliwości jest przykładowo folia pod ogrzewanie podłogowe. Następną warstwę stanowi styropian, który nie tylko izoluje podłoże, lecz także wycisza posadzkę i pozwala zatrzymać ciepło wewnątrz pomieszczenia. Obecnie w wielu domach nie spotkamy się ze zjawiskiem zimnej podłogi. Zawdzięczamy to właśnie grubej warstwie styropianu o właściwościach minimalizujących utratę ciepła.

Ostatnim etapem w procesie izolacji podłogi jest wyłożenie folii zabezpieczającej przed przenikaniem wody lub wilgoci w głąb kolejnych warstw izolacyjnych. Potem pozostaje tylko wykonanie ostatecznej wylewki betonowej i położenie właściwej podłogi. W przypadku mniej wymagających przestrzeni, takich jak mieszkania zamiast wylewki kładzie się płyty OSB. Na to wykłada się panele lub płytki. Skuteczna izolacja posadzki pozwoli na korzystanie z pełni jej możliwości bez zbędnej utraty ciepła i wysokich rachunków za ogrzewanie.

Artykuł sponsorowany