Zdrowie

Czy medycyna estetyczna straciła na popularności?

Obecnie panuje moda na akceptację własnego ciała – i to niezależnie, czy chodzi o nadmiar zbędnych kilogramów, czy też inne niedoskonałości wizualne. Nie oznacza to jednak, że przestały być popularne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Nadal mnóstwo osób odwiedza profesjonalne gabinety, ponieważ dzięki zabiegom medycyny estetycznej znacznie wzrasta ich pewność siebie na płaszczyźnie towarzyskiej oraz zawodowej.

Wypełnianie zmarszczek i mezoterapia to techniki wiodące prym

Od wielu lat największym powodzeniem wśród ludzi korzystających z medycyny estetycznej cieszy się wypełnianie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową (zwaną potocznie botoksem). Polega on na wstrzyknięciu domięśniowo specjalnego preparatu za pomocą bardzo cienkiej igły. Efektem jest skuteczne zablokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego poprzez wstrzymanie wydzielania acetylocholiny. Po kilku dniach od zabiegu skóra staje się wyraźnie wygładzona, a zmarszczki mimiczne zostają zredukowane. Co istotne, opisana procedura jest w zasadzie bezbolesna, ale musi być powtarzana średnio co 5-6 miesięcy dla utrzymania pożądanego rezultatu. Kobiety cenią sobie ponadto mezoterapię, która opiera się na podawaniu pod skórę twarzy, dekoltu, szyi czy dłoni koktajlu zawierającego substancje aktywne (np. kwas hialuronowy, aminokwasy). Ma to zazwyczaj na celu poprawę jędrności, napięcia skóry, czasem redukcję cellulitu. Wykorzystuje się tutaj nowoczesną głowicę zwieńczoną mikroigiełkami. 

Pozostałe godne polecenia zabiegi

Osoby chodzące regularnie do gabinetów medycyny estetycznej decydują się również na zastrzyki z użyciem osocza bogatopytkowego (tzw. wampirzy lifting). Najpierw lekarz pobiera od pacjenta jego własną krew metodą próżniową, następnie pozyskuje z niej osocze poprzez odwirowanie, a na koniec umiejętnie ostrzykuje nim twarz. W ten sposób tkanki zostają pobudzone do regeneracji i wzmaga się produkcja kolagenu, co przekłada się na odświeżenie cery, nadanie jej blasku oraz zniwelowaniu niedoskonałości powierzchniowych (blizn po trądziku, cieni pod oczami, drobnych ran itp.). Na uwagę zasługuje ponadto lipoliza iniekcyjna – rozpuszczanie nadmiarowej ilości tłuszczu w konkretnych partiach ciała. To znakomity sposób zwłaszcza na wymodelowanie brzucha bądź ud, pozbycie się drugiego podbródka czy usunięcie przerośniętych piersi u panów. Jeszcze inne wartościowe zabiegi to m.in. nici liftingujące, wypełnianie i refreshing ust kwasem hialuronowym, laserowe likwidowanie blizn i mikrodermabrazja (ścieranie wierzchniej warstwy naskórka).

Oczekiwania i obawy 

Większość osób poddających się wymienionym w poprzednich akapitach zabiegom czyni to głównie dla podniesienia samooceny, pozbycia się kompleksów zaburzających normalne funkcjonowanie lub wyeliminowania niedoskonałości powodujących dyskomfort. Dzięki medycynie estetycznej osoby poprawiające urodę lepiej czują się w towarzystwie rodziny i znajomych, a także łatwiej nawiązują kontakty i efektywniej działają w sferze zawodowej. Ich życie staje się zatem dużo prostsze. Jeśli chodzi o kluczowe obawy związane z wizytą w gabinecie medycyny estetycznej, to do najbardziej rozpowszechnionych zaliczamy ból i ewentualne powikłania. Niekiedy też do głosu dochodzi strach o to, że procedura przyniesie nienaturalny, oszpecający efekt. Przeważnie są to jednak bezpodstawne wątpliwości, gdyż oferowane obecnie metody są raczej mało inwazyjne i bezpieczne, tym bardziej, że powinny być wykonywane przez lekarzy.