Kursy

Język niemiecki dla opiekunek seniora: dlaczego jest ważny i jak się go nauczyć?

Kluczem do sukcesu w opiece seniora jest umiejętność porozumiewania się z nim. Opiekunka musi więc rozumieć jego potrzeby, wiedzieć, jak na nie odpowiadać, umieć słuchać – przede wszystkim jednak powinna porozumiewać się w jego języku ojczystym. Dlaczego to jest tak ważne?

Zrozumienie podstawą komunikacji

Ogłoszenia w sekcji opieka Niemcy, które znajdziesz na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/, w większości wymagają, aby opiekunki znały język niemiecki minimum na poziomie podstawowym. Oznacza to, że kandydatka powinna znać podstawowe zwroty dnia codziennego, czyli takie używane w sklepie, komunikacji publicznej, banku czy aptece. Dobrze, jeśli umie zarówno mówić, jak i rozumieć w stopniu podstawowym lub wyższym Dlaczego? Trudno sobie bowiem wyobrazić profesjonalną opiekę, jeśli opiekunka nie rozumie, co mówi podopieczny lub jego rodzina. Uniemożliwia jej to ocenienie stanu zdrowia, samopoczucia oraz aktualnych potrzeb seniora, a także przekazywanie ważnych informacji rodzinie.

Znajomość języka niemieckiego jest też niezbędna do zrozumienia instrukcji medycznych czy wskazówek dawkowania leku. Te często przekazywane są przez lekarzy i pielęgniarki podczas wizyt w szpitalu/przychodni z podopiecznym. Nie znając niemieckiego, można więc popełnić błąd, który będzie miał przykre konsekwencje dla seniora.

pexels-brett-sayles-3729182.jpg

Nie można też zapominać, że brak znajomości języka kraju, w którym się pracuje, to także niższy komfort życia. Brak możliwości zrobienia zakupów czy porozumienia się na dworcu budzi złość i frustracje, a stąd już tylko kilka kroków do wypalenia zawodowego opiekunki.

Nauka niemieckiego dla opiekunek osób starszych

Sposobów na naukę niemieckiego nie brakuje. To, jaki wybierze opiekunka, zależy od jej możliwości finansowych, miejsca zamieszkania i indywidualnych referencji w zakresie przyswajania wiedzy i słownictwa. Wiele opiekunek decyduje się na udział w kursach stacjonarnych, dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia online.

Te o ograniczonym budżecie często korzystają z darmowych materiałów w Internecie lub dofinansowania kursu przez agencję pośrednictwa pracy. Bez względu na to, jaką formę nauki wybierze opiekunka, po jej zakończeniu powinna znać podstawowe zwroty związane z życiem codziennym, a także słownictwo branżowe. Warto też nauczyć się czasowników określających prace domowe, nazw przyborów kuchennych, produktów spożywczych itp.

pexels-chris-j-mitchell-1510471.jpg

Dlaczego opiekunka seniora powinna uczyć się niemieckiego?

Znajomość niemieckiego to nie tylko lepszy komfort pracy i opieki nad seniorami zza zachodniej granicy, ale przede wszystkim możliwość wyższych zarobków. Jak pokazują statystyki, opiekunki znające niemiecki zarabiają o ok. 30% lepiej niż te bez języka.