Firma

Komunikacje w biznesie

Wiem, że umiejętność komunikowania się jest jak narzędzie – ma potęgę przekształcania sytuacji, kształtowania relacji i sterowania własnym życiem. Równie dobrze działa to w świecie biznesu. W tej dziedzinie, skuteczna komunikacja jest jak most, który łączy nas ze współpracownikami, klientami, przełożonymi i wszystkimi, którzy mają wpływ na nasze przedsiębiorstwo. Ale co to oznacza w praktyce? Jak zbudować ten most?

Komunikacja werbalna: słowa, które tworzą obrazy

Rzeczywistość biznesowa to nie tylko wykresy, raporty i tabele. To przede wszystkim rozmowy – wywieranie wpływu na innych, przekonywanie, prezentowanie swoich pomysłów. Każdy z nas umie mówić, ale czy każdy potrafi skutecznie komunikować?

Własne doświadczenia – zwłaszcza te z pierwszych lat prowadzenia biznesu – nauczyły mnie, że umiejętność skutecznego mówienia to nie tylko kwestia używanych słów. To również ton, tempo, a nawet pauzy, które tworzymy.

Trade marketing co to – zobacz artykuł.

Pamiętam jedną z moich pierwszych rozmów z potencjalnym inwestorem. Sypałem argumentami, fakty i liczbami, ale pomimo tego rozmówca pozostawał obojętny. Dopiero gdy zwolniłem, zacząłem mówić spokojniej, tonem, który wyrażał pewność siebie, zauważyłem zmianę. Moje słowa zaczęły do niego docierać.

Komunikacja niewerbalna: kiedy ciało mówi więcej niż słowa

Ale nie myśl, że ogranicza się to tylko do słów. Oczywiście, nie. Niewerbalne sygnały, jakie wysyłamy, mogą mówić więcej niż nasze słowa. Pomyśl o tym jak wiele informacji możemy przekazać poprzez naszą posturę, gesty, kontakt wzrokowy. Nie bez powodu mówi się, że nasze ciało jest naszą wizytówką.

Kiedyś prowadziłem negocjacje z jednym z kluczowych klientów. Byłem nerwowy, ale starałem się to ukryć, koncentrując się na przekazywaniu informacji. Na koniec spotkania klient powiedział mi coś, co zmieniło moje podejście do komunikacji: „Twoje słowa mówią jedno, ale twoje ciało mówi coś innego. Jesteś niespokojny. To nie budzi zaufania”. Od tamtej pory zacząłem bardziej zwracać uwagę na to, co mówi moje ciało.

Skuteczna komunikacja w biznesie: dlaczego jest tak ważna?

Możliwe, że zastanawiasz się, dlaczego tyle mówię o komunikacji. Czy naprawdę jest tak ważna? Otóż tak. Skuteczna komunikacja to klucz do budowania relacji, zarządzania zespołem, negocjowania, rozwiązywania konfliktów.

Pozwólcie, że podzielę się anegdotą z mojego życia zawodowego. Kiedy zaczynałem swoją przygodę z biznesem, zatrudniłem kogoś, kto był ekspertem w swojej dziedzinie. Niewątpliwie był utalentowany, ale miał problemy z komunikacją. Mówił, ale niewiele osób go rozumiało. W efekcie, jego praca nie przynosiła oczekiwanych efektów, a zespół był sfrustrowany. Dopiero kiedy zaczęliśmy pracować nad jego umiejętnościami komunikacyjnymi, wszystko zaczęło się zmieniać.

Tematy do rozmowy – zobacz artykuł.

Jak poprawić komunikację biznesową?

Nikt nie rodzi się z doskonałymi umiejętnościami komunikacyjnymi. To jest coś, nad czym musimy pracować. Jak? Przede wszystkim, czytając książki o komunikacji, uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Ale co ważniejsze, musimy praktykować. Każda rozmowa to szansa na doskonalenie umiejętności komunikacyjnych.