Firma

Jak oświetlić domowy gabinet – porady i inspiracje

Coraz więcej osób decyduje się na pracę z domu. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, prowadzących własną działalność gospodarczą, ale też pracowników, którzy chętnie korzystają z home office. Dla uzyskania wysokiej efektywności działania przydaje się zbudowanie dedykowanego, domowego gabinetu, w którym ważnym elementem wystroju stają się właściwie dobrane oprawy oświetleniowe.

Jakie lampy umieścić w gabinecie? Gdzie je umieścić i ile opraw wykorzystać? W jakim stylu powinny być utrzymane praktyczne produkty oświetleniowe do biura? O tym przeczytacie poniżej.

Planowanie home office – najważniejsze typy oświetlenia

W biurach realizuje się różne typy zadań zawodowych. Oznacza to, że w przestrzeni do pracy najlepiej zdecydować się na wprowadzenie przynajmniej kilku opraw, tworzących spójny i skuteczny system oświetleniowych.

W jego skład powinna wchodzić:

  • lampa ogólna – bezpieczne przemieszczanie się i realizacja prostych czynności,
  • lampa zadaniowa – najczęściej oświetlenie bezpośredniego stanowiska pracy (biurka, stołu kreślarskiego etc.).

Niekiedy wprowadza się do wnętrza dodatkowe oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest stworzenie przyjemnego nastroju w pomieszczeniu, ale też podkreślanie pozycji firmy, choćby poprzez punktowe podświetlenie certyfikatów i dyplomów. Przydaje się to zwłaszcza, gdy w domowym biurze przyjmuje się klientów i kontrahentów.

Jakie lampy wprowadzić do biura?

Choć domowe biura nie podlegają tak restrykcyjnym normom, jak pomieszczenia do pracy w biurowcach, to jednak i tak powinno się zatroszczyć o to, by oświetlenie spełniało najważniejsze kryteria. Należy rozmieścić oprawy w odpowiedni sposób, by zminimalizować ryzyko pojawienia się efektu olśnienia, a także doświetlić wszystkie zakamarki.

Jakie produkty oświetleniowe zastosować w domowym biurze? W centrum pomieszczenia pojawia się najczęściej lampa sufitowa lub wisząca, jak te od AZzardo. Jej wielkość i forma powinny być dopasowane do samego wnętrza i potrzeb użytkowników. Zawsze warto zadbać o to, by produkt oświetleniowy równomiernie doświetlał całą przestrzeń. Jeśli nie jest to możliwe, najlepiej wspomóc go dodatkowymi lampami sufitowymi (np. oczkami wpustowymi i reflektorami w newralgicznych miejscach).

Najważniejsze pozostają jednak lampy na biurko – to od nich zależy jakość i efektywność pracy. W tej roli najczęściej spotyka się modele stojące (stołowe i podłogowe) – dobrym pomysłem są oprawy z regulacją kąta padania światła i wysokości, by łatwo dopasować warunki do potrzeb, czyli doświetlenia całego blatu do pracy, bez odbłysków i cieni.

Najpopularniejsze nurty oświetleniowe a lampy do biura

W biurach stawia się na funkcjonalizm. Trudno się dziwić, że tak chętnie w tego typu wnętrzach stosuje się oprawy minimalistyczne i nowoczesne. Niekiedy można także spotkać produkty skandynawskie, wprowadzające naturalne materiały do przestrzeni roboczej.

Ciekawe efekty uzyskuje się dzięki zastosowaniu lamp klasycznych lub retro. Wielką popularnością cieszy się choćby znana od dziesięcioleci lampa biurkowa bankierska – z wydłużonym, zielonym kloszem i mosiężną konstrukcją. Wnosi element ponadczasowej elegancji i klasy do każdego pomieszczenia. Chętnie korzystają z niej nie tylko przedstawiciele zawodów finansowych czy prawniczych.

Nowoczesne i funkcjonalne biuro – przestrzeń do domowej pracy pod oświetleniową kontrolą

Oświetlenie domowego biura musi być praktyczne i estetyczne. Ma zapewniać warunki do pracy oraz budować przyjemną atmosferę, sprzyjającą koncentracji, działaniu i rozmowom biznesowym. Warto stawiać na nowoczesne, energooszczędne i ciekawe wizualnie produkty – to sposób na korzyści dla samego pracownika i całej firmy.