Kursy

Small Talk: Przydatne Zwroty

Każde spotkanie to pole do działania. Gdy język to bariery, a konwersacja zdaje się ślizgać na powierzchni, oto jak ująć small talk, zarówno po angielsku, jak i po polsku.

Zrozumieć Small Talk

Small talk to sztuka prowadzenia lekkiej, niezobowiązującej konwersacji na tematy, które – na pierwszy rzut oka – mogą się wydać błahe. Możesz pytać o pogodę, ale to jest tylko wierzchołek góry lodowej. W rzeczywistości, takie rozmowy potrafią otworzyć drzwi do głębszych relacji, zarówno w świecie biznesu, jak i prywatnie.

Moja przygoda z small talkiem zaczęła się w Londynie. Spotkałem tam dziewczynę o imieniu Clara. W pierwszych chwilach rozmowy zapytałem ją, skąd pochodzi. „Z Yorkshire,” odpowiedziała. Mogłem wtedy zakończyć rozmowę, ale zamiast tego spytałem o Yorkshire, jej ulubione miejsca tam i co ją przywiodło do Londynu. Te kilka dodatkowych pytań przekształciło naszą konwersację z banalnej w głęboko osobistą. Jeśli chcesz więcej pytań do dziewczyny to wejdź w podany artykuł.

Przydatne Zwroty – jak prowadzić small talk

Gdy prowadzisz biznes, zwłaszcza na arenie międzynarodowej, small talk jest niezbędny. Przykładowo:

  • „How’s the weather in your city?” (Jak tam pogoda u was w mieście?)
  • „What’s your favorite local dish?” (Jakie jest twoje ulubione lokalne danie?)

Zanim jednak zapadnie cisza, trzeba potrafić kontynuować rozmowę. Dlatego, gdy ktoś opowie ci o deszczowej pogodzie w Londynie, odpowiedz, jak bardzo lubisz deszcz, bo przypomina ci o pewnej anegdotce z przeszłości.

Small talk – anegdoty Biznesowe

W trakcie jednej z konferencji spotkałem przedsiębiorcę z Nowego Jorku. Wspomnieliśmy o miejscach, które odwiedziliśmy, i wywiązała się rozmowa o kawiarniach. To doprowadziło do wspólnego projektu związane z kawiarnią. Często najprostsze tematy do rozmowy prowadzą do najbardziej owocnych biznesów.

Jak Prowadzić Small Talk z Dziewczyną?

Pamiętam, jak kiedyś zaczepiłem dziewczynę w barze pytaniem o jej ulubiony drink. Wydawało się to niewinne, ale przeszliśmy od tego do wspólnych wakacji, książek i filmów, a ostatecznie spędziliśmy razem cały wieczór.

Jak prowadzić small talk? 4 głównych zasad

Jednym small talk przychodzi naturalnie, ale dla innych jest nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, którą grupę się reprezentuje, zawsze jest trudniej, gdy trzeba posłużyć się językiem obcym. Nawet osoby bardzo dobrze znające angielski mogą się zestresować w takiej sytuacji. Najważniejsze, by ćwiczyć i przełamywać swoje opory – najlepszym sposobem na doskonalenie sztuki konwersacji jest po prostu praktyka. Jeżeli small talk ma być miłym doświadczeniem dla obu stron, warto stosować się do kilku prostych zasad. Dzięki nim pogawędka przebiegnie bezproblemowo, a nawet może stać się początkiem interesującej dyskusji. Co powinieneś robić, by zostać dobrze odebranym przez rozmówcę?

1. Okaż zainteresowanie

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nastawienie. Nie ma sensu w ogóle zaczynać rozmowy, jeśli uważa się, że to bezsensowna pogawędka. Każde spotkanie to szansa na to, by poznać kogoś wartościowego albo dowiedzieć się czegoś ciekawego. W ten sposób można też zdobyć znajomego, przyjaciela, partnera, klienta itp. Rozmowa w języku angielskim, nawet krótka, jest także doskonałą okazją do trenowania swoich umiejętności. Można przekonać się, w jakim stopniu jest się komunikatywnym, a do tego ćwiczyć wymowę i akcent. W ten sposób da się też nauczyć nowych zwrotów czy wyrażeń, których często nie znajdzie się w podręcznikach – język mówiony jest z reguły bardziej „żywy” i zniuansowany niż przykładowe zdania w książkach. Odzywając się do osoby w celu nawiązania small talku, dobrze jest faktycznie się nią zainteresować. Nawet jeśli chce się tylko poćwiczyć mówienie czy zabić czas, okazywanie tego jest nieeleganckie. Najlepiej odwrócić się do rozmówcy, uśmiechnąć się i utrzymywać kontakt wzrokowy. Stanie bokiem, rozglądanie się po pokoju, oschły/nieprzyjazny ton głosu czy znudzona mina mogą skutecznie zniechęcić do nawiązywania jakiegokolwiek kontaktu.

2. Zadawaj otwarte pytania

Proste zagadnienia często są pierwszymi, które przychodzą na myśl w takich sytuacjach, ale mogą się nie sprawdzić. Przy small talku powinno się unikać pytań, na które da się odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Czasami można trafić na osobę, która jest raczej nieśmiała i nie będzie chętna do rozwijania swoich wypowiedzi, jeśli nie będzie takiej potrzeby. Ludzie z reguły najbardziej lubią mówić o sobie. Warto więc pytać np. o opinię na dany temat czy osobiste wrażenia, refleksje, obserwacje itp. Najprościej jest po prostu poprosić o to, by rozmówca o sobie opowiedział.

Najpopularniejsze są pytania w stylu: Where are you from? – Skąd pochodzisz?
What do you do? – Czym się zajmujesz?
How are you? – Jak się masz?
Where are you planning to go on holiday this year? – Gdzie planujesz wyjechać na wakacje w tym roku?
Po usłyszeniu odpowiedzi, da się łatwo kontynuować temat, doprecyzowując szczegóły. Jedno pytanie będzie prowadzić do drugiego, a co więcej, można spodziewać się rewanżu, pod postacią: And you?/What about you? – czyli „A ty?”. Opowiadając o sobie, można zainteresować nawet pasywnego rozmówcę, skutecznie zachęcając go do dalszej dyskusji.

3. Unikaj trudnych i zbyt osobistych tematów

Small talk zwykle prowadzi się z osobami, których nie zna się zbyt dobrze. Żeby ograniczyć ryzyko konfliktu czy sytuacji stresowej, dobrze jest unikać tematów, które mogą być drażliwe. Nie należy być też zbyt bezpośrednim, dociekliwym czy natrętnym. Przede wszystkim nie powinno się zaczynać rozmowy o: Polityce; poglądach na trudne tematy; religii; stanie zdrowia; wysokości zarobków; intymnych szczegółach życia prywatnego.

O czym najbezpieczniej jest konwersować? Do sprawdzonych, standardowych tematów zaliczają się: pogoda; sport; filmy, seriale, książki, muzyka itp.; miejsce zamieszkania albo lokalizacja, w której aktualnie się przebywa; podróże; kulinaria; zainteresowania i hobby;

4. Uważnie słuchaj

Podstawą każdej rozmowy jest uważne, a także aktywne słuchanie. Każdemu zdarza się rozkojarzyć i zgubić wątek (np. przez zmęczenie albo hałaśliwe otoczenie), ale jest to dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. Rozmówcy powinno się okazać szacunek i faktyczne zaangażowanie w konwersację. Kiedy nie będzie się go słuchać, można mieć kłopot z porozumieniem. Jeśli druga osoba poczuje się ignorowana, będzie głęboko urażona. Ważne jest nie tylko to, by przyswajać przekazywane informacje – znaczenie ma także sposób, w jaki się to robi. Można bowiem wychwytywać każde słowo, ale postawa ciała czy zachowanie mogą stwarzać wrażenie, że nie ma się w ogóle ochoty na rozmowę.

Small Talk – zakończenie

Prowadzenie small talku to nie tylko wymiana uprzejmości. To sztuka komunikacji, która otwiera drzwi do niezliczonych możliwości. Więc, niezależnie od tego, czy rozmawiasz po angielsku, czy po polsku, pamiętaj o tych wskazówkach i używaj ich świadomie. Gwarantuję, że z czasem staną się one Twoim drugim językiem.