Dom

Tajemnicze Japandi, czyli połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego

Przytulne wnętrze, spokój, harmonia i minimalizm to kwintesencja stylu japandi, będzie to egzotyczna podróż do Skandynawii i Japonii. Na pozór może się wydawać, że te odległe kraje mają ze sobą mało wspólnego. Nic bardziej mylnego! Estetyczne wpływy przenikają się i tworzą unikalny styl, który nie ogranicza się do dizajnu, ale zachęca także do życia w zgodzie z naturą. Podpowiadamy jak wprowadzić elementy japandi w twoim domu!

Co to jest japandi?

Japandi to nic innego jak synteza dwóch stylów — japońskiego i skandynawskiego. To stare dobre małżeństwo, gdzie skandynawskie hygge (koncepcja przytulności) i japońskie wabi-sabi (piękno niedoskonałości) łączą się. Te dwa style idealnie do siebie pasują, ponieważ są zwolennikami użyteczności, komfortu we wnętrzu i jasnej palety barw.

Czystość i porządek Japandi to także uporządkowana przestrzeń, nie chodzi tutaj wyłącznie o pozbywanie się rzeczy, ale o tzw. sztuczny minimalizm, czyli chowanie przedmiotów w myśl zasady, aby uwolnić przestrzeń od nadmiaru rzeczy. Przydadzą się pojemne regały, pudła, pojemniki, a także funkcjonalne szafy przesuwne, które pomieszczą wszystkie rzeczy mogące zakłócać zen naszego mieszkania.

Jeśli masz możliwość możesz skorzystać z okazji, aby odgruzować swoją przestrzeń. Przeprowadź rekonesans przedmiotów, które posiadasz i zastanów się: czy ja wszystkiego potrzebuje? Czasami warto pozbyć się przedmiotów, podarować je komuś, oddać w dobre ręce lub sprzedać.

Minimalizm i światło

Kochasz minimalizm i naturę? To połączenie jest dla ciebie! Proste linie, delikatne barwy i wygoda to synonim spokoju we wnętrzu, idea ta koresponduje z założeniami stylu japandi. Nie znajdziemy tutaj niepotrzebnych przedmiotów, dlatego wspomniane wyżej uporządkowanie przestrzeni jest tak ważne.

Jakie meble wybrać urządzając wnętrze w stylu japandi?

Przy wyborze mebli nastawmy się na myślenie długoterminowe, chodzi tutaj o szacunek do pracy, przedmiotów i rzeczy, dlatego stawiamy na jakość. Sprawdzą się tutaj:

  • Niższe meble takie jak długie, niskie komody
  • Naturalne surowce drewniane stoliki kawowe, stoły czy krzesła
  • Smukłe, organiczne kształty mebli

Wnętrza w stylu japandi charakteryzują się także dużymi oknami, które wpuszczają maksymalną ilość światła. Do tego jasne ściany, które odbijają światło i rozświetlają wnętrze.

Naturalność we wnętrzu

Przy wyborze kolorów postaw na stonowane barwy beże, piaski, kremowe tonacje, staraj się unikać ostrej bieli. Te barwy mają stworzyć harmonijne wnętrze, dalekie od kontrastu i dominacji. 

Jeśli ta kolorystyka ci nie odpowiada, możesz dodać kolor w delikatnym, bladym odcieniu może to być blady róż, błękit, zieleń, szarość lub jako elementy dekoracyjne odrobina czerni, lub ciemnego grafitu.

Wybierając dodatki postaw na jasne, naturalne surowce przy wyborze tekstyliów sprawdzi się tutaj— len, bawełna czy wełna — koce i poduszki z tych materiałów charakteryzują się długą żywotnością.

Zadbaj, aby we wnętrzu znalazły się zielone rośliny i organiczne elementy takie jak gałązka przyniesiona ze spaceru, którą można umieścić w glinianym wazonie.

Zrównoważony rozwój

Jeśli kupujesz meble, zainwestuj w dobrą jakość, aby jak najdłużej mogły ci służyć. Jest to istotna cecha tego stylu, który wspiera żywotność i rzemiosło przedmiotów i jest przeciwieństwem jednorazowości. Meble i rzeczy użytkowe powinny odznaczać się dużą funkcjonalnością i jakością wykonania, aby mogły z nami zostać na długie lata i przetrwać próbę czasu. Japandi wspiera również lokalnych twórców i rzemieślników, a przedmioty ręcznie robione mają większą wartość niż te produkowane masowo.

Ważny jest również materiał surowców w tym wnętrzu nie brakuje mebli wykonanych z drewna, bambusa czy wikliny. Meble kupuje się na lata a pojawiająca się patyna dodaje uroku, świadczy o tym, że z meblem łączy nas długa historia.