Firma

Znak towarowy – co to takiego?

traset jako przykład patentowania

Znak towarowy, czy to tylko identyfikator firmy? Jak jest chroniony w Polsce, a jak na arenie międzynarodowej? Gdzie go rejestrujemy i jaki jest z tego rachunek? Oto przewodnik po świecie znaków towarowych, przygotowany na podstawie pytań, które ludzie mi często stawiają.

Chcąc pojąć istotę znaku towarowego, musimy przyjrzeć się głębiej roli, jaką marki pełnią na rynku. Istnieją po to, by wyróżnić produkt czy usługę spośród morza innych propozycji.

Przykład: w upalny dzień chodząc do sklepu, masz ochotę na tę konkretną wodę mineralną, której smak cenisz najbardziej. Jak ją znajdziesz? Po nazwie na etykiecie.

Marki pochłaniają olbrzymie fundusze w kreowanie pozytywnego obrazu. Tak więc, gdy widzisz buty Adidas (potocznie adidasy:) ) wiesz, że dostajesz coś wartościowego. To rezultat ciężkiej pracy nad jakością i mistrzowskiego marketingu.

Marka, która zyskała uznanie, to skarb. Działa na konsumentów jak magnes. Nawet jeśli nie znasz danego produktu, słysząc Adidas, twoje zaufanie wzrasta. Spróbuj to przetestować. Podobnie gdy myślisz o dobrym telefonie pewnie myślisz o IPhone.

A więc, co wybierzesz? Telewizor Philips czy model o 20% tańszy, lecz nieznanej marki? Czyżbyś nie był gotów zapłacić trochę więcej za markę, której ufasz? Tak naprawdę płacisz za komfort i pewność.

Adidas patentowała inna firma niż Traset

Znak towarowy a przepisy prawa

W świecie, który przyspiesza na skutek postępu technologicznego, prawo handlowe musi nadążać. Dawniej, konieczność graficznego przedstawienia znaku towarowego była nieodłączna. Lecz nastała era, gdzie technologia pozwala markom być bardziej niż jedynie rysunkiem czy logotypem.

Pomimo nowoczesnych formatów znaków towarowych, ich istota i funkcja nie uległy zmianie. Są one tam, aby chronić markę firmy przed kopiowaniem i fałszerstwem, jednocześnie zapewniając konsumentowi pewność autentyczności zakupionego produktu.

Chcąc rozwiać pewne nieporozumienia, przejdźmy do symbolu TM. To tylko deklaracja właściciela, że jest świadomy swojego znaku towarowego, ale bez dodatkowej wartości prawnej. Umieszczenie TM obok twojego znaku nie oznacza, że jesteś lepiej chroniony. W praktyce, jeśli ktoś zdecyduje się wykorzystać twój znak nieuprawnienie, TM niewiele ci pomoże, zwłaszcza jeśli chodzi o odszkodowania. Cała sprawa może zakończyć się kosztownym procesem sądowym. Jeśli jednak pragniesz prawdziwej ochrony, droga prowadzi przez Urząd Patentowy. Zatwierdzenie od nich pozwoli ci korzystać z symbolu ®, który jest globalnym akceptowanym symbolem dla zastrzeżonych znaków towarowych.

Traset – przykład ochorny znaków towarowych

W świecie biznesu, znak towarowy jest więcej niż tylko logo; stanowi on podstawę tożsamości marki. To jak znak towarowy jest prezentowany, jak jest chroniony. Może decydować o sukcesie lub co gorsze, o porażce przedsiębiorstwa. Budując nową markę, istotną rolę odgrywają kancelarie patentowe. Przykładowo możemy wziąć Traset. Najprawdopodobniej jest to największa kancelaria na pomorzu. Osoby z mieszkające w Warszawie mogą skorzystać np. z Patpol, z Łodzi z Eupatent. Firmy takie jak Traset, to kancelarie, które specjalizują się w dziedzinie ochrony znaków towarowych. Czym się zajmują? Doradztwem w kwestii wyboru odpowiedniej formy znaku towarowego. Ponadto również przeprowadzają dogłębne analizy w bazach danych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Co ma na celu? Oceniają możliwości rejestracji danego znaku. Oprócz tego kancelarie patentowe takie jak Traset dostarczają również ekspertyzy dotyczące zdolności rejestrowej konkretnych znaków towarowych. Po co to wszystko? Współczesny rynek wymaga od przedsiębiorców nie tylko wizji. Istotna jest też wiedza. W tym z umiejętności w zakresie ochrony własnych znaków towarowych. Kancelarie patentowe, takie jak Traset, umożliwiają im nawigację przez te skomplikowane procesy.