Podróże

Najgłębszy basen w Polsce i na świecie

W samym sercu Mszczonowa kryje się tajemnicza głębia. To basen sięgający prawie 50 metrów w głąb ziemi. W polsce nie ma drugiego takiego głębokiego basenu. Ukryte w jego wnętrzu są artystyczne repliki majestatycznych ruin Majów, które zapraszają do podwodnej eksploracji.

Basen mszczonów

W sercu Mszczonowa, w cieniu Warszawy, wznosi się wyjątkowe dzieło – Deepspot. To miejsce, które zdobyło tytuł najgłębszego basenu na świecie, z imponującą głębokością 45 metrów. Wspomniany obiekt to nie tylko głębokość, ale również historię jego powstania i fascynujące zdjęcia, które prezentujemy w tym materiale. Znajdziecie tu też praktyczne informacje – jak dotrzeć, kiedy odwiedzić i ile to kosztuje. Za projektem Deepspot stoi Flyspot – firma znana z innowacyjnych inwestycji, takich jak tunele aerodynamiczne w stolicy oraz Katowicach. Nie można też zapomnieć o ich symulatorze lotu, który pozwala poczuć się jak pilot Boeinga 737. Czynią innowacje dostępnymi dla Polaków.

Deepspot – najgłębszy basen w Polsce

Jego głębokość wynosi 45 m 40 cm. Zawiera w sobie 8000 m³ wody, co stanowi ilość równą 27 basenom olimpijskim. Jego woda jest krystalicznie czysta, aż po samo dno, cieplejsza niż w innych basenach, co pozwala na nurkowanie bez dodatkowej ochrony termicznej. Przezroczystość wody oferuje uczucie swobodnego pływania w nieskończoność.

Deepspot to nie jedena atrakcja miejsca. Basen znajduje się w kompleksie, w którym umiejscowione są też pokoje hotelowe, podnadto kompleks, posiada sale konferencyjne i szkoleniowe. Dodatkowo oferuje podwodny hotel z pokojami na głębokości 5 metrów. Centralna strefa tego monumentalnego basenu, głęboka na 25 metrów, skrywa w sobie system jaskiń. Na dnie basenu odkryjesz „niebieski otwór”, prowadzący do najgłębszych zakątków Deepspot, gdzie czekają na Ciebie ruiny majestatycznej świątyni Majów z zatopionym statkiem. Głębia tego basenu wypełniona jest wodą równą 27 tradycyjnym basenom. Ściany konstrukcji opierają się na nacisku równym ciężarowi 50 ton.

Budowa tego niezwykłego miejsca była technologicznym cudem. Używano maszyn budowlanych przeznaczonych dla metra. Największym wyzwaniem była konstrukcja betonowego tubusu, który musiał wytrzymać ekstremalne ciśnienie. Jednocześnie trzeba było chronić konstrukcję przed osunięciem się gruntu. To nie jest zwyczajny basen.

Nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy mogą tu doskonalić swoje umiejętności. Dla początkujących przygotowano kompleksowe kursy zakończone certyfikatem. Freediverzy także znajdą tu swoje miejsce do rozwijania umiejętności. Wszystko to pod bacznym nadzorem doświadczonych instruktorów, przy wykorzystaniu zaawansowanego sprzętu.

Nie jest to tylko miejsce dla nurków. Zaprojektowano tunel obserwacyjny dla tych, którzy chcą podziwiać wnętrze basenu. Wkrótce powstaną dodatkowe sale konferencyjne, szkoleniowe oraz pokoje z widokiem na głębiny Deepspot.

Najgłębszy basen nurkowy w polsce – jak był budowany basen Deepspot?

Ten najnowocześniejszy basen w Polsca jednocześnie najgłębszy basen nurkowy był trudny do zbudowania. To oczywiste, że podczas budowy basenu deepspot pojawiły się problemy jakie nie występuą gdy pracujesz nad budową przy tradycyjnymbasenie. Wznoszenie tak monumentalnego basenu to prawdziwy tour de force w dziedzinie techniki, nie ustępując skomplikowanemu zadaniu jak budowa metra. Ściany Larsena, nazwane na cześć Larsena, w tej 50-metrowej pływalni musiały sprostać obciążeniu wynoszącemu 50 ton, wynikającemu z niesamowitego ciśnienia panującego na głębokości przekraczającej 40 metrów. W trakcie prac gruntowych konieczna była chwilowa interwencja w poziom wody w ziemi w obrębie miejsca budowy. Betonowe segmenty tuby o szerokości 8 metrów kładzione były warstwami o wysokości 4 metry. Gdy usunięto grunt, wprowadzano część ważącą 200 ton, dbając o idealne centrowanie tej konstrukcji. W tym celu skorzystano z wyjątkowych szyn prowadzących. Po tym, jak ogromny zbiornik został zintegrowany z resztą obiektu, zamknięto tubę, stworzono jej podłoże oraz przykryto szklanym świetlikiem.

W procesie budowy wykorzystano cement dostarczany przez CEMEX z Rudników, a dostawcą gotowego betonu była firma Budokrusz, produkująca dwie odmiany betonu do tworzenia fundamentu pływalni. Łączne zużycie betonu osiągnęło 5000 m³, przy czym sama niecka wchłonęła 3000 m³.

W obiekcie zainstalowano specjalny system filtracji o pojemności aż 80-krotnie przewyższającej standardowe baseny, gwarantując krystaliczną przejrzystość wody. Dzięki temu cykl filtracji będzie zachodził zaledwie 4 razy dziennie. Systemy poboru i odprowadzania wody zostały tak zaprojektowane, aby ruch wody był prawie niewidoczny dla osób korzystających z basenu.

Materiały do izolacji oraz kleje i fugi były dostarczone przez firmę ATLAS. Do tej monumentalnej konstrukcji wykorzystano imponujące ilości: ponad 28 ton izolacji ATLAS Woder Duo i Woder Express, ponad 41 ton klejów ATLAS Geoflex Express, Geoflex, Plus oraz ponad 800 kg fugi ceramicznej ATLAS. To naprawdę robi wrażenie.

W centrum Deepspot zamieszczono platformę przeznaczoną do pokrycia szklanym korytarzem, dającym możliwość podziwiania nurków z bliska.

Najgłębszy basen na świecie

Ok wiemy jaki jest najgłębszy basen nurkowy w Polsce. Jaki basen na świecie jest najgłębszy i gdzie się on znajduje?
Najgłębszy basen nurkowy to Deep Dive Dubai. To najgłębszy basen na świecie. Czym charakteryzuje się najgłębszy basen na świecie? Basen nurkowy Deep Dive Dubai otwarty został w lipcu 2021 roku centrum rekreacyjne posiada basen o zadziwiającej głębokości 60,02 metrów, który został uhonorowany miejscem w Księdze rekordów Guinnessa jako najgłębsze miejsce do zanurzeń.

Nie tylko jego oszałamiająca głębokość wyróżnia to miejsce. W głębinach kryje się coś niesamowitego – „zatopione metropolie” z jego opustoszałymi alejami. Dla nurków to jak ekspedycja do nowoczesnej Atlantydy, bogatej w detale, które zapierają dech w płucach. Basen ten jest tylko dla doświadczonych nurków. Jest to najgłębszy basen świata.