Zdrowie

Czy jestem alkoholikiem? – czyli najczęstsze objawy choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa jest powszechnym problemem społecznym, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jednak wiele osób zmagających się z tym problemem nie zdaje sobie z tego sprawy lub próbuje go bagatelizować. Kluczem do sukcesu, jakim jest pokonanie uzależnienia, jest dokładne zrozumienie objawów i przeanalizowanie swoich nawyków picia. W tym artykule omówimy najczęstsze objawy choroby alkoholowej i pomożemy Ci odpowiedzieć na pytanie: „Czy jestem alkoholikiem?”.

Kompulsywne picie

Częstym objawem choroby alkoholowej jest trudność w kontrolowaniu ilości spożywanego alkoholu. Jeśli zauważasz, że jesteś w stanie wypić nadmierną ilość alkoholu i nie potrafisz zatrzymać się, nawet jeśli zamierzałeś ograniczyć picie, może to być sygnał, że masz problem z alkoholem. Warto zauważyć, że w początkowych fazach uzależnienia zwiększa się tolerancja organizmu na alkohol. Dlatego też większe możliwości spożywania napojów wysokoprocentowych bez upijania się, również powinny skłonić Cię do przemyśleń.

Uzależnienie fizyczne

W przypadku alkoholizmu organizm często rozwija tolerancję na alkohol, co oznacza, że konieczne jest spożywanie większych ilości, aby osiągnąć ten sam efekt. Ponadto, gdy przestaniesz pić na chwilę, mogą pojawić się objawy odstawienne, takie jak drżenie rąk, nudności, drażliwość i lęki. Jeśli odstawienie alkoholu wiąże się z wymienionymi tutaj dolegliwościami może to świadczyć o rozwijającej się chorobie. Zazwyczaj osoby uzależnione, aby uniknąć złego samopoczucia po wytrzeźwieniu, stale utrzymują pewien poziom alkoholu w swoim organizmie – to świadczy o poważnym problemie z alkoholem.

Uporczywe myśli o alkoholu

Jeśli większość twoich myśli dotyczy alkoholu, planowania wszelkich działalności wokół picia lub odczuwasz silną potrzebę picia, może to być oznaka, że masz problem z alkoholem. Jeśli alkohol jest stale na twojej myśli – nieustannie zastanawiasz się jak zdobyć alkohol, z kim i gdzie się napić i nie możesz normalnie funkcjonować bez niego, może to sygnalizować uzależnienie. Warto w takiej sytuacji zgłosić się do specjalisty, który pomoże Ci uporać się z początkową fazą uzależnienia.

Trudności w kontrolowaniu picia

Jeśli nie możesz kontrolować ilości alkoholu spożywanego w ciągu jednego wieczoru lub jeśli regularnie pijesz znacznie więcej, niż zamierzałeś, może to być objawem problemu alkoholowego. Często osoby z chorobą alkoholową nie są w stanie przestrzegać swoich własnych limitów i często piją więcej, niż sobie życzą.

Zaniepokojenie powinno też wywołać regularne spożywanie alkoholu i nie muszą być to tylko napoje wysokoprocentowe. Jeżeli nie wyobrażasz sobie wieczoru bez wypicia wina czy kilku piw, to również może być oznaka rozpoczynającego się uzależnienia.

Negatywne skutki dla pracy i relacji

Choroba alkoholowa często prowadzi do poważnych problemów w życiu zawodowym i osobistym. Jeśli twoje nawyki picia prowadzą do nieobecności w pracy, zmniejszenia produktywności, konfliktów w relacjach lub utraty zainteresowania wcześniej ważnymi sprawami, powinieneś mocno zastanowić się nad podjęciem leczenia. Pamiętaj, że alkohol ma działanie destrukcyjne nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale także na całe życie i relacje.

Negatywne konsekwencje spożywania alkoholu

Częstym efektem nadużywania alkoholu jest doznawanie negatywnych konsekwencji. Mogą to być problemy zdrowotne, jak choroby wątroby, problemy z pamięcią i koordynacją, a także problemy emocjonalne, takie jak depresja i trudności w relacjach z innymi ludźmi. Bardzo często jednak osoby uzależnione nie dopuszczają do świadomości faktu, że picie alkoholu przyczynia się do pogorszenia stanu ich zdrowia i życia. Wypierają myśl o uzależnieniu podpierając się złudnym poczuciem kontroli. Dlatego tak ważna jest rola osób z najbliższego otoczenia alkoholika, które mogą spróbować uświadomić mu skalę problemu i skierować go do specjalistycznych ośrodków by uzyskał pomoc.

Podsumowując, choroba alkoholowa to poważne zaburzenie, które może mieć negatywny wpływ na wszystkie sfery życia. Jeśli zauważasz choć jeden z powyższych objawów i stawiasz sobie pytanie “czy jestem alkoholikiem?”, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże ci w rozpoznaniu i leczeniu choroby alkoholowej. Nie wahaj się szukać pomocy – krok w kierunku zdrowego i szczęśliwego życia jest najważniejszy.