Remonty

Błędy przy montażu WC i jak ich unikać

Montaż toalety może wydawać się prostym zadaniem, ale czasami nawet doświadczeni profesjonaliści mogą popełniać błędy.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu WC

Montaż toalety może wydawać się prostym zadaniem, ale czasami nawet doświadczeni profesjonaliści mogą popełniać błędy. I bez względu na to ile kosztuje montaż WC, lepiej skontaktować się ze specjalistą, ponieważ nieprawidłowa instalacja może prowadzić do wycieków, problemów z kanalizacją i innych kłopotów, które będą wymagały dodatkowego czasu, pieniędzy i nerwów. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym błędom, których należy unikać podczas instalacji WC, niezależnie od tego, czy jest to model podwieszanej toalety, czy tradycyjny kompakt WC.

Niewłaściwy wybór miejsca instalacji

Ile kosztuje montaż WC zależy bezpośrednio od miejsca i warunków instalacji. A niedostateczne lub niewłaściwe przygotowanie miejsca pod instalację WC jest jednym z najpowszechniejszych błędów. Na przykład nieprawidłowe oszacowanie odległości od ściany do środka rury kanalizacyjnej może spowodować niewspółosiowość między otworem toalety a rurą. To z kolei może doprowadzić do problemów z podłączeniem do sieci wodociągowej. Jeśli chodzi o instalację wiszącej toalety, na montaż wc podwieszanego cena będzie wyższa niż na montaż wc kompakt cena, która jest niższa. Ponadto na montaż stelaża wc cena jest również wysoka, ponieważ tego typu praca wymaga nie tylko umiejętności, ale także doświadczenia. 

Dlatego tak ważne jest, aby montaż podwieszanych konstrukcji powierzyć sprawdzonym fachowcom. To ile kosztuje montaż stelaża wc nie będzie miało już znaczenia, jeśli instalacja została wykonana przez niedoświadczonego fachowca. W takim przypadku ciężar toalety zniweczy wszelkie prace remontowe i trzeba będzie zapłacić ponownie, niezależnie od tego ile kosztuje montaż wc podwieszanego, dla użytkownika będzie to kosztowało dwa razy więcej. Jest to możliwe na przykład w przypadku montażu instalacji na słabej, cienkiej ścianie lub w miejscu, przez które przechodzi orurowanie.

Błędne podłączenie do kanalizacji

Proces podłączania miski WC do sieci wodociągowej wymaga precyzji i ostrożności. Nieprawidłowe połączenia lub użycie niewłaściwych narzędzi może prowadzić do wycieków, które będą wymagały ponownego wykonania tego typu prac.

 

Niewłaściwe ustawienie misy w stosunku do podłogi

Jeśli na montaż miski wc cena nie przeraża, to konsekwencje niewłaściwej instalacji mogą być krytyczne. Przykładowo, niewłaściwe przymocowanie miski do podłogi lub ściany może prowadzić do niestabilności całej konstrukcji, powodować rozchwianie miski, a w rezultacie prowadzić do pęknięć, a nawet nieszczelności rur zasilających.

Jak przygotować się do montażu?

Ponieważ na montaż wc cena nie jest mała, a sam proces zajmuje sporo czasu, warto odpowiednio przygotować się do prac instalacyjnych. W końcu właściwe przygotowanie to gwarancja, że miska WC będzie działała bez zarzutu.

Wybór odpowiednich narzędzi i materiałów

Przed montażem miski toaletowej warto upewnić się, że mamy przygotowane wszystkie niezbędne materiały i narzędzia, takie jak miska, uszczelki, śruby i klucze, poziomica, uszczelniacz, podkładki, kołki rozporowe i śruby. Warto również dokładnie sprawdzić miskę ustępową pod kątem wyszczerbień, pęknięć i innych wad.

Pomiar i planowanie przestrzeni

Przed instalacją należy przygotować miejsce. Upewnij w tym celu, że podłoga, na której zostanie zainstalowana miska ustępowa, jest płaska i czysta. Konieczne jest również zainstalowanie uszczelki w miejscu, w którym zostanie umieszczona miska WC, aby zapobiec ewentualnym wyciekom wody. Na montaż kompaktu wc cena zazwyczaj obejmuje już tę usługę.

Znaczenie odpowiedniego uszczelnienia WC

Nieprawidłowe uszczelnienie między miską ustępową a podłogą może powodować przeciekanie wody. Jednocześnie poprawne zastosowanie materiału uszczelniającego wokół miski WC znacznie zmniejsza ryzyko wycieków i chroni podłogę przed wodą.

Rodzaje uszczelek i ich właściwości

Uszczelka jest przeznaczona do montażu między spłuczką a miską ustępową. Z reguły uszczelki wykonane są z gumy lub silikonu, a ich zadaniem jest zapewnienie szczelności między dwoma głównymi częściami armatury toaletowej.

Kształt tego akcesorium montażowego może być:

 • Okrągły;
 • Owalny;
 • Trapezowy;
 • Inny.

Jak prawidłowo zamontować uszczelkę?

Nie ma specjalnych niuansów instalacji uszczelek między spłuczką a miską ustępową, z wyjątkiem rzadkich i niestandardowych modeli wyrobów sanitarnych.

Z reguły uszczelka jest wkładana do zaprojektowanego dla niej wycięcia do lądowania w obszarze krycia. Następnie spłuczka jest ostrożnie umieszczona w punkcie instalacji w taki sposób, aby otwory na mocowania na spłuczce i podstawie miski były dopasowane. Ważne jest, aby nie usunąć uszczelki z obszaru osadzenia podczas instalacji spłuczki. 

Błędy w uszczelnieniu a problemy z przeciekami

Użycie zbyt dużej lub zbyt małej ilości podkładki może również powodować problemy. Nadmierna ilość uszczelki może spowodować problemy z mocowaniem i skutkować nierówno zamontowaną miską ustępową, podczas gdy niewystarczająca ilość uszczelki może spowodować przecieki. 

Błędy związane z montażem spłuczki

Instalacja spłuczki jest zadaniem, które może wykonać każdy, nawet bez odpowiedniego przeszkolenia. Jednak nawet przy ścisłym przestrzeganiu instrukcji montażu mogą wystąpić błędy, które powodują awarię spłuczki. Wymieńmy niektóre z objawów takiej awarii:

 • Stale przepływający strumień ze spłuczki do miski WC;
 • Przelewanie się wody z powodu jej stałego dopływu z sieci wodociągowej;
 • Głośne wypełnianie spłuczki wodą;
 • Proces spłukiwania jest uruchamiany dopiero po kilkukrotnym naciśnięciu przycisku;
 • Przycisk spłukiwania nie działa.

Poniżej przyjrzymy się najczęstszym powodem tych problemów.

 

Źle dobrana spłuczka do miski WC

Nieprawidłowo dobrana spłuczka może powodować następujące utrudnienia:

 • Niewystarczająca wydajność spłukiwania. Jeśli wydajność spłukiwania jest zbyt niska, miska ustępowa może nie spłukiwać się prawidłowo;
 • Nadmierne zużycie wody;
 • Niewłaściwy mechanizm spłukujący.

Problemy z regulacją wody

Najczęstsze problemy z regulacją wody w toalecie to:

 • Nadmierne zużycie wody. Przyczyną tego problemu może być nieprawidłowe ustawienie pływaka lub zaworu napełniającego;
 • Słabe spłukiwanie. Jeśli spłuczka nie spłukuje się dobrze, może to być spowodowane niewłaściwym ustawieniem zaworu spłukującego;
 • Wyciek wody. Jeśli woda cieknie ze spłuczki, może to być spowodowane uszkodzeniem uszczelek lub zaworów.

Brak dostępu do spłuczki w razie awarii

Brak dostępu do spłuczki miski ustępowej może być spowodowany następującymi czynnikami:

 • Niewłaściwe umieszczenie spłuczki. Spłuczka powinna być umieszczona w taki sposób, aby była łatwo dostępna w przypadku awarii;
 • Ograniczona przestrzeń. W małej łazience przestrzeń wokół spłuczki może być ograniczona, co utrudnia dostęp do niej;
 • Utrudniony dostęp do podzespołów spłuczki. Niektóre elementy spłuczki mogą być ukryte pod panelami lub innymi elementami instalacji hydraulicznej.

Brak dostępu do spłuczki toaletowej w przypadku awarii może powodować następujące trudności:

 • Opóźnienie naprawy.
 • Dodatkowe koszty związane z naprawą.
 • Utrudnienia w korzystaniu z toalety.

Jeśli nie możesz samodzielnie rozwiązać problemów z toaletą, zalecamy skontaktowanie się z profesjonalnym hydraulikiem.