Zdrowie

Jak wybrać pończochy uciskowe? 3 wskazówki

Pończochy uciskowe są stosowane w chorobach układu krążenia. W dzisiejszym świecie, gdzie styl życia często sprzyja siedzącemu trybowi pracy, coraz więcej osób boryka się z problemami niewydolności żylną, zakrzepicą, obrzękami nóg czy pajączkami i małymi żylakami. Pończochy uciskowe stają się niezastąpionym elementem terapii i profilaktyki. Warunkiem jest jednak ich właściwy dobór. Na co zwracać uwagę?

1. Stopień nacisku pończoch uciskowych

Jednym z kluczowych elementów wyboru odpowiednich pończoch uciskowych jest stopień nacisku, wskazujący intensywność wspomagania krążenia krwi. Jest określany w klasach. Istnieją cztery klasy ucisku, a każda ma swoje specyficzne zastosowanie.

Klasy 1 i 2 są zazwyczaj zalecane dla osób z początkowymi objawami niewydolności żylną. Natomiast klasy 3 i 4 są dedykowane bardziej zaawansowanym przypadkom. Jeśli masz obrzęki lub żylaki lub cierpisz na poważniejsze dolegliwości ze strony układu krążenia, najprawdopodobniej wskazane będą dla Ciebie pończochy uciskowe o 3 lub 4 stopniu kompresji.

Przed zakupem pończoch warto skonsultować się z lekarzem, aby dostosować stopień ucisku do indywidualnych potrzeb.

2. Rozmiar pończoch uciskowych

Odpowiedni rozmiar pończoch to kluczowy element ich skuteczności. Aby dokładnie dobrać rozmiar, wykonaj pomiary:

  • obwodu kostki w jej najwęższym miejscu,
  • obwodu łydki w jej najszerszym miejscu,
  • obwodu uda w najszerszym miejscu (na środku uda),
  • obwodu nogi ok. 4–5 cm poniżej kolana,
  • obwodu pod pośladkami, mierzonego ok. 5 cm poniżej krocza.

Istotne jest, aby wykonać te pomiary rano, kiedy nogi są wypoczęte i nie są opuchnięte. Konieczne jest również podanie wzrostu i wagi. Jeśli decydujesz się na rajstopy uciskowe, wskaż dodatkowo obwód bioder i pasa. Tylko starannie dobrany rozmiar gwarantuje komfort noszenia i efektywność terapeutyczną.

3. Podkolanówki,  pończochy, czy rajstopy uciskowe?

Wybór między podkolanówkami, pończochami a rajstopami uciskowymi zależy przede wszystkim od rodzaju dolegliwości i osobistych preferencji. Zwykle dla osób, które cierpią na niewydolność żylną w okolicach podudzi, zaleca się podkolanówki. Jeżeli choroby żylne dotyczą również okolicy dołu podkolanowego, wówczas lepszym rozwiązaniem będą pończochy uciskowe. Z kolei rajstopy są wskazane dla osób, które mają zmiany chorobowe na całych nogach.

Podsumowując, właściwy dobór pończoch uciskowych ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu schorzeń układu krążenia. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby kupić odpowiedni produkt i zapewnić sobie maksymalną skuteczność terapii.