Zdrowie

Jak radzić sobie z przewlekłym stresem?

Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na występowanie czynników zewnętrznych zwanych stresorami. Prowadzą one do wystąpienia reakcji fizjologicznych i psychologicznych. Nadmiar stresu może powodować poważne skutki zdrowotne i znacznie obniżać komfort codziennego życia. W artykule podpowiemy, jak powrócić do stanu równowagi fizycznej i psychicznej.

Jakie strategie radzenia sobie ze stresem warto wprowadzić do codziennego życia?

Jedną z najważniejszych kwestii w radzeniu sobie ze stresem jest nastawienie psychiczne. Zachowanie optymizmu oraz akceptacja faktu, że nie wszystko możemy w życiu kontrolować znacznie poprawia odporność na stres. Warto jednocześnie zadbać o naukę asertywności i konstruktywnego stawiania granic. Uleganie presji innych może prowadzić do gromadzenia się frustracji i późniejszej agresji. Mówienie o emocjach oraz poprawa komunikacji z otoczeniem może znacznie podnieść komfort psychiczny w życiu codziennym.

Ważnym aspektem w leczeniu przewlekłego stresu jest także zmiana codziennych nawyków. Regularny sport oraz dieta znacznie wpływają na reakcje naszego organizmu. W pierwszej kolejności ogranicz substancje o działaniu pobudzającym. Należą do nich przede wszystkim alkohol, kofeina i nikotyna. Zadbaj przy tym o suplementację oraz urozmaicony jadłospis. 

Niedobór magnezu oraz witamin z grupy B i D znacznie podnosi podatność na stres, utrudniając odpoczynek. W codziennym życiu nie bój się sięgać również po zioła, które pomagają w wyciszeniu i przywracają równowagę. Można wśród nich wymienić m.in. melisę, ashwagandhę oraz różeniec górski. W przypadku występowania szczególnych potrzeb żywieniowych sięgnij po żywienie medyczne dostępne na stronie zywieniemaznaczenie.pl.

Zadbaj o relaks i odpoczynek

Niezwykle istotny jest również ruch oraz techniki relaksacyjne. Warto pamiętać o regularnym treningu lub spacerze. Systematyczne przebywanie na świeżym powietrzu pomoże ukoić nerwy, dzięki czemu łatwiej będzie się zdystansować od problemów dnia codziennego. Ciekawym pomysłem może okazać się joga i medytacja.

zadbaj-o-relaks-i-odpoczynek.jpg

W radzeniu sobie ze stresem przydatne jest przy tym hobby rozumiane jako czynność, którą wykonujemy regularnie dla przyjemności. W zależności od swoich preferencji możesz postawić na aktywny wypoczynek, malowanie, tworzenie rękodzieła, czytanie lub układanie puzzli. Jeśli nie masz pomysłu na spędzanie czasu, zaangażuj się w działalność społeczną lub rozpocznij kurs, na którym nauczysz się nowych rzeczy.

W radzeniu sobie ze stresem przydatna może okazać się dodatkowo progresywna relaksacja mięśni, czyli tzw. trening Jacobsona, który polega kolejno na rozluźnianiu i napinaniu partii ciała. W ten sposób nauczysz się kontrolować swoje ciało, dbając jednocześnie o zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Na czym polega leczenie przewlekłego stresu?

W przypadku występowania przewlekłego stresu warto skorzystać z pomocy psychologa, który kompleksowo pomoże zadbać o stan zdrowia psychicznego. Długotrwałe narażenie na stres może prowadzić do szeregu powikłań zdrowotnych. Pacjent narażony jest na występowanie chorób układu krążeniowo-naczyniowego, problemy ze snem oraz rozwój chorób psychicznych. W zależności od sytuacji można skorzystać z terapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej.